Sistemul Me cu rama de 1/2(redus)

Creat de andrei_salaj, Ianuarie 12, 2009, 07:04:31 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

II bine ,asa rau  cum e .Toate  corpurile sint  de 1/2 ?

crombra

Saracul. Ii cad  Los cohones in papuci. Asta da recolta.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006


Simi

Oare ce-o avea in sticla aia " apa de frectie" sau ceva contra umflaturilor  :rotfl:  :roll:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

PricopArthur

Frumoase rame. Nici albina nu e agrsiva. Ma asteptam ca macar atunci cand desprinde caturile sa fie ceva agitatie.
E prezentarea ridicarii  ramelor pentru extractie.
Raman cu intrebarea: nu este prea mult lemn in aceste lazi?
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

prea mult lemn?nu cred...la noi se face din scandura de 1 tol...atat ca in loc de 30 cm(dadant 1/1)..ies 2 corpuri din alea cam de 34...sunt avantaje si dezavantaje la stupu' asta..dar mie mi se pare ffff bun in conditiile mele de stationar.

PricopArthur

Se poate. Dar sunt totusi 40 de rame in loc de 20 la 1/1 sau 1/1 si cat 3/4. E totusi o diferenta.
Miere multă şi inimă curată!

D006

D-le Arthur aveti dreptate, mai multe rame, mai multa manopera, mai mult lemn. Este unul din  dezavantaje.

andrei_salaj

mda..eu vreau sa modific ramele...le fac fara distantiere..orice stup are avantaje si dezavantaje...trebuie doar ca stuparul sa le stie exploata pe primele si sa le inhibe pe ultimele :uimit:

PricopArthur

D-le lulachy, am constatat nu numai eu, ca dupa o flambare a ceeace inseamna lemn in stup  suprapus cu un formol pe lemnul ramelor, coloniile parca infloresc. Mai multe rame nu inseamna un potential pericol in acest sens?
Rama de 1/2 are multe avantaje. Se cladeste repede, mierea in ea va fi monoflora, iernarea pe 2 caturi 1/2 este mai sigura, dezvoltarea in primavara ma rapida, 2 caturi ajung pentru cuib (chiar daca matca mai se salta si in al 3-lea).
Semnul meu de intrebare este dezinfectia.
Miere multă şi inimă curată!

Adrian MM

D-le lulachy, am constatat nu numai eu, ca dupa o flambare a ceeace inseamna lemn in stup  suprapus cu un formol pe lemnul ramelor, coloniile parca infloresc.

Adrian MM

Buna ziua.Sant nou pe aici si am vazut ceva interesant.
  Fiti va rog amabil d-nu Pricop,puteti sa-mi explicati procedeul de flambare.

gudas valentin

Citat din: Adrian MMBuna ziua.Sant nou pe aici si am vazut ceva interesant.
  Fiti va rog amabil d-nu Pricop,puteti sa-mi explicati procedeul de flambare.
Procedeul de flambare este :trecerea unui corp prin foc in scopul sterilizari (Parlirea lazilor)
Flambarea mai are un inteles adica incovoirea unor obiecte...dar in cazul nostru... :wink:
     
          Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

Adrian MM

Procedeul de flambare este :trecerea unui corp prin foc in scopul sterilizari (Parlirea lazilor)
Flambarea mai are un inteles adica incovoirea unor obiecte...dar in cazul nostru...
Buna seara , domnu Vali cred ca nu ati inteles intrebarea .