De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Asta-i "toxica" pentru stupar, nu pentru albine... mai ales daca afla "matca" de acasa! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: romikele din Iulie 08, 2015, 09:36:14 PM
O "neonicotinoidă" în lanul de floarea soarelui!  =))

....

..de miine las usa deschisa la ferma 24 din 24 poate da si peste mine asa "neonicotinida"... :nudie:

mape 48-petru manea

Citat din: pharaonu75 din Iulie 08, 2015, 10:33:00 PM
Asta-i "toxica" pentru stupar, nu pentru albine... mai ales daca afla "matca" de acasa! =))
Adica matca batrana ?

Kov iulian

#933
Citat din: romikele din Iulie 08, 2015, 09:36:14 PM
O "neonicotinoidă" în lanul de floarea soarelui!  =))



Nu va bagati ca e teapa, e iluzie optica ( fotoshop).

Nu vedeti ca e pozata din spate si nu ii se vede fata?

Am fost si eu pe acolo si am filmat ce sa intamplat. Ce a fost bun sa ales si a ramas in lan ce se poate vedea in film.

:D :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=VY4L2hckqPo

Kov iulian

Postarea de mai sus sa vrut a fi o gluma, daca a fost cam nesarata imi cer scuze.

stefan1

  Ba a fost chiar buna, am ras bine!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

#936
  Speculatii despre ora de culcare
"In epoca primitiva, oamenii mergeau la culcare cand apunea soarele si se trezeau cand rasarea. Cercetatorii sustin ca persoanele cu o inteligenta obisnuita urmeaza acest tipar, in timp ce intelectualii vor sa isi defineasca propriul model. Este o sfidare inconstienta, care vine din refuzul de a accepta ideea masei, explica Satoshi Kanazawa, un psiholog de la Scoala de Stiinte Economice si Politice din Londra, intr-un studiu publicat in revista ,,Study Magazine".

Potrivit acestuia, oamenii cu un IQ mare se culca tarziu si se trezesc tarziu. El a facut si o analiza in functie de ora la care se culca fiecare persoana.

Oameni marginiti – IQ mai mic de 75 – adorm, in timpul saptamanii, la 23:41 si se trezeste la 7:20, iar in weekend, se culca la 00:35 si se trezesc la 10:09.

Oameni normali – IQ intre 90 si 110 – adorm, in timpul saptamanii, la 00:10 si se trezesc la 7:32, iar in weekend, la 1:12 si se trezesc la 10:14.

Oameni foare inteligenti – IQ peste 125 – adorm, in timpul saptamanii, la 00:29 si se trezesc la 7:52, iar in weeknd, la 1:44 si se trezesc la 11:07.

A sta treaz pana tarziu este un act de rebeliune, spun psihologii, argumentand ca oamenii, in general, dorm noaptea si lucreaza ziua de cateva milenii, iar cei care sfideaza tendinta dobandesc si adopta valori noi, evoluate. Persoanele care adorm mai tarziu au mai multe sanse de a deveni lideri, de a explora teritorii necunoscute si de a face descoperiri importante."

  "http://www.obiectiv.info/ora-la-care-adormi-indica-cat-de-destept-esti-cum-sunt-persoanele-care-se-culca-inainte-de-00-00_75923.html"

  Nu snt de acord cu concluziile lor.
Hitler era un nocturn si crea multe dificultati colaboratorilor care trebuiau sa-si adapteze orarul dupa obiceiurile sefului.
Si Stalin era un nocturn, se culca numai pe la 4 dimuneata. La un moment dat era o teroare pentru toti sefii din tarile 'fratesti', pentru ca obisnuia sa-i sune pe timp de noapte si era jale daca nu raspundeau la telefon!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#938
Toate sanctiunile economice impotriva Rusie incep sa-si faca efectul. Rusii de rand deja resimt un impact major in nivelul de trai.

E firesc in conditiile acestea, sa se retraga din afacerile fara perspective si fara stabilitate. Au nevoie de tot capitalul disponibil sa treaca peste aceasta perioada grea pt. ei.

Asta este nota de plata dupa politica externa si declaratiile presedintilor nostrii. Ineptii mai mari nu am mai auzit la nici un presedinte din Uniunea Europeana. (din pacte si iohannis si basescu au excelat in a debita aberatii).
Ca si pana acum popurul a platit nota de plata. (gazul cel mai scump din Europa e platit de Romania - mostenire de la basescu; acum platim si pt. ce a zis iohannis).

In mintea lor (a presedintilor evident) traiesc cu impresia falsa ca au castigat capital politic cu declaratiile respective  :nono:(adica au crescut in sondaje); S-a vazut la referendum ce scor a avut basescu.   :nebun:
Macar basescu ii injura pe rusi in declaratii si in spate facea afaceri cu ei  :rotfl:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Iulie 15, 2015, 05:55:02 AM
...
Oameni marginiti – IQ mai mic de 75 – adorm, in timpul saptamanii, la 23:41 si se trezeste la 7:20, iar in weekend, se culca la 00:35 si se trezesc la 10:09.

Oameni normali – IQ intre 90 si 110 – adorm, in timpul saptamanii, la 00:10 si se trezesc la 7:32, iar in weekend, la 1:12 si se trezesc la 10:14.

Oameni foare inteligenti – IQ peste 125 – adorm, in timpul saptamanii, la 00:29 si se trezesc la 7:52, iar in weeknd, la 1:44 si se trezesc la 11:07.
...

Desi sunt nevoit sa ma trezesc dimineata devreme, pentru a merge la serviciu, adorm in mod cert la ora 00:29! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

O terorie interesanta care se pare ca prinde teren din ce in ce mai mult. Este vorba despre teoria originii abiotice a petrolului. Oamenii de stiinta au constatat ca petrolul ar fi produs de mantaua pamantului, nefiind materie organica descompusa asa cum se credea pana acum. Dovada stau exploatari considerate epuizate care sunt redate in exploatare, rezerva refacandu-se in doar cateva decenii. Imi suna interesant si arata cat de limitati suntem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenic_petroleum_origin
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee


cornelioandanciu

Citat din: oroles din Iulie 22, 2015, 09:58:17 PM
O terorie interesanta care se pare ca prinde teren din ce in ce mai mult. Este vorba despre teoria originii abiotice a petrolului. Oamenii de stiinta au constatat ca petrolul ar fi produs de mantaua pamantului, nefiind materie organica descompusa asa cum se credea pana acum. Dovada stau exploatari considerate epuizate care sunt redate in exploatare, rezerva refacandu-se in doar cateva decenii. Imi suna interesant si arata cat de limitati suntem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenic_petroleum_origin
Asta este intr-adevar o chestie interesanta ! Eu cred ca regenerarea zacamintelor a avut loc din cauza ca petrolul ramas neexploatat  s-a redistribuit in zonele exploatate, unde echilibrul natural a fost afectat in urma exploatarii . Daca este asa cum se spune in linkul acesta, inseamna ca si pe alte planete ar fi posibil sa se gaseasca titei. Oricum, este interesant !
Va salut.

Kov iulian

Citat din: cornelioandanciu din Iulie 25, 2015, 02:58:46 PM
Citat din: oroles din Iulie 22, 2015, 09:58:17 PM
O terorie interesanta care se pare ca prinde teren din ce in ce mai mult. Este vorba despre teoria originii abiotice a petrolului. Oamenii de stiinta au constatat ca petrolul ar fi produs de mantaua pamantului, nefiind materie organica descompusa asa cum se credea pana acum. Dovada stau exploatari considerate epuizate care sunt redate in exploatare, rezerva refacandu-se in doar cateva decenii. Imi suna interesant si arata cat de limitati suntem.

https://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenic_petroleum_origin
Asta este intr-adevar o chestie interesanta ! Eu cred ca regenerarea zacamintelor a avut loc din cauza ca petrolul ramas neexploatat  s-a redistribuit in zonele exploatate, unde echilibrul natural a fost afectat in urma exploatarii . Daca este asa cum se spune in linkul acesta, inseamna ca si pe alte planete ar fi posibil sa se gaseasca titei. Oricum, este interesant !

Si daca aceasta noua teorie ar fi praf aruncat in ochi nostri si a tarilor exportatoare de petrol.

In loc sa se creze panica si sa se spuna " fratilor nu mai este petrol, acum functionam din rezerve stranse dea lungul anilor in X ani ne ia  ... " mai bine spun ca este petrol din belsug.

Asa toata lumea este linistita inca *X ani. pana atunci vor vedea ce vor face.
In ziua cand se va termina si ultimul litru de petrol vor iesii si vor spune "gata asta a fost tot, nu mai este petrol" de maine mergeti cu bicicleta la munca  .

cipik

Nu este praf in ochii nimanui, acele sonde chiar s-au deschis ori se vor deschide dupa niste investiti de cateva sute de mii sau milioane de euroi.
La fel si la gaze naturale, investiti de sute de milioane de euro pentru modernizare/optimizare a procesului.

P.S.- Chiar mi-as dori sa pot merge la munca cu tricicleta.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/