Manifestare foarte interesanta

Creat de rusu marius mircea, August 31, 2014, 01:07:35 PM

« precedentul - următorul »

rusu marius mircea

In urma cu cateva zile, intro familie de albine, am gasit pe mijlocul unei rame, doua botci frumoase de schimbare linistita. dupa cateva zile am verificat sa vad daca au eclozat si ce sa vezi: matca batrana era pe prima rama cu albine putine. verificand rama cu rama sa vad daca au eclozat ,aud un plans de matca. pe ultima rama  matca tanara era stransa intrun ghem de albine si plangea. oare vor sa o omoare sau ce inseamna aceasta manifestare?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
marius

oroles

Sunt situatii cand albinele pastreaza ambele matci peste iarna. Un apicultor din Marea Britanie spunea ca circa 30% din familii pot avea 2 matci, din care doar una oua. Mie mi se pare cam mult. Daca mai exista trantori in zona voastra, matca se poate imperechea si sa ramana cu 2 matci la iernat, iar in primavara vor renunta la cea batrana. :D Am auzit de situatii cand in stup au ramas peste iarna 2 matci si s-au format 2 ghemuri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

rusu marius mircea

intrebarea mea era de ce pe cea tanara au inghesuito in ghem , o strangeau si aceasta plangea? eu stiu ca asemenea manifestari apar in momentul care se introduce o matca straina si albinele nu vor sa o accepte!
o zii buna!
marius

dinupaltinis

Daca vroiau sa o omoare o executau in 5 secunde.Asa m-am speriat si eu cind am intilnit asa ceva la un stup care avea doar o singura matca neimperecheata(dupa ce roise).Am scos-o din ghem si am bagat-o in cusca de frica sa nu o omoare.Dar mai tarziu mi-am seama ca ele doar vroiau sa o scoata afara din stup sa se imperecheze.Asa se manifesta ,o trag de aripi si de picioare si o arunca afara ca pe un gunoi,iar cand vine inapoi imperecheata o primesc cu toate onorurile. :nod:
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

MIHALACHE

Cu siguranta albinele au sa omoare acea regina pentru ca nu au ajunt an totalitate la aceasi hotarare sunt mai multe care nu o vor an stup se poate sa fie si mai multe ancercari de schimbare nereusite.

rusu marius mircea

azi am verificat din nou acea familie si am gasit matca tanara, iar cea batrana nu mai era.
marius

oroles

Am un stup unde am gasit si azi o botca. Matca era prezenta. Problema e ca nici tipenie de trantor prin stupi si sunt tare curios daca la primavara mai gasesc matca asta in el.

La un stup nu am gasit niciun ou. Sper sa aiba totusi matca. Botci nu am vazut. Am o mica banuiala: Stupul respectiv este situat la umbra, iar soarele nu prea ajunge la el. Ramele nu sunt foarte inchise la culoare, asa ca matca cred ca a luat decizia de a reduce de tot ponta. Mai am si alti stupi unde am vazut matca dar foarte putin puiet capacit si ici colo cate un ou.

Cam pe la inceputul lui octombrie cred ca nu mai e pic de puiet capacit. :( Din pacate asa e in zona mea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Citat din: marius mircea din Septembrie 06, 2014, 06:50:33 PM
azi am verificat din nou acea familie si am gasit matca tanara, iar cea batrana nu mai era.
Are oua?
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

rusu marius mircea

nu am verificat ponta. eram curios daca au omarat matca tanara sau nu, dupa ce au strantorito in ghem. cealalta matca nu era batrana era din 2013 dar avea ceva defecte deoarece familia respectiva nu s-a dezvoltat in 2014
marius

dinupaltinis

Se intampla ceva ciudat cu matcile,cel putin la mine.Am unii roi care au iesit cu matca tinara,s-a imperecheat,a depus vreo doua serii de puiet si au schimbat-o.A doua matca s-a imperecheat,a depus si ea 2-3 serii de puiet si acum au din nou botci de schimbare.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Cubby

si eu am gasit ieri in un stup 2 botci frumoase, desi matca e de anul asta. am insemnat matca veche ca sa vad daca o schimba. am gasit in alti 2 stupi si trantori. anul trecut la momentul asta nu mai era puiet decat capacit.

Chiranescu Tiberiu

Nu au inghessuit regina, ca sa o omoare! Am intalnit situatia asta de multe ori si dupa aceea, am gasit reginele respective, teafare si nevatamate!!!