Procesatori de miere

Creat de dragos2006, Ianuarie 29, 2009, 10:02:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

Eu de 5 ani imi  bat gura de pomana ...
Este suficient sa facem o asociatie prin care sa tinem legatura intre noi si sa stabilim data la care vom vinde mierea , am castiga mult mai mult daca am negocia pentru toti odata si in general mierea la pret bun se vinde dupa  1 octombrie.

mezenguz

Ideea de asociere este f.buna ,dar pt asta ar trebi sa ne cunoastem ,  macar in ce zona locuim , asa zise filiale nonprofit compara de la noi mierea  cu un pret de mizerie si o vind dublu , deci profit ( zero)  sa le fie rusine ceea ce nu au . Acum in perioada de iarna care este ma lejera pt noi si avem mai mult timp sa stam in fata calculatorului ,ar trebui sa incepem sa ne gindim cum sa procedam , sunt convins ca s-ar unii majoritatea apicultorilor din toate zonele tarii , pe zone s-au care unde ar fi mai aproape de stupina . Ce ziceti incercam ?

valter

Da-o in morti masi de asociere ca ma ia dracii in sfanta Dumineca, luni pentru prieteni de ziua saptea( care's primii la predat borsul ociidental), trebuie predata mierea dupa ce ai trecut-o prin fazele tehnologice impuse de comunitate:
-extractie in conditii igienice, acasa sau in camp totuna;
-decantare si filtrare calitatea intai;
-maturare dupa carte.
Toate aceste operatiuni intr-o tara comuntara ridica pretul mierii cu pana la 150% mai mult decat dac-o predai fierbinte din camp.
Eu am pledat acest deziderat pe stuparitul -rau mirositor timp de o bucata buna de timp.
Nu am s-o mai fac aici si nici pe alt forum atat timp cat pinguini ca romikete, abeja,dromihetes sau vlad tepes atat timp cat am gasit pentru la anul un cumparator cinstit care-mi ofera 3,5 euro la poli neprelucrata si 4 euro la salcam.
Sa nu-ti faci speranta tu cel cu 10-90 lazi ca te lipesti de mine. Voi la caca si vorba multa, cand e de organizat si demonstrat ceva voi sariti cu gura.
Nu este clan frate, e economie pura, cine investeste si castiga. Altfel cum aca , icda ...ar tine atatia salariati cu stiinta de carte, buni manageri si scheme de la Harnaj nemodificate cu salaruil de presedinte ai romaniei, nemaivorbind de presedinti, secretari si directori de directii aca.
Regretabil este ca inca sunt colegi care duc si astazi mierea la ''stat'' si platesc de 50 ori pretul unui medicament la ''stat'' sa mearga aca si icda. Uite de-al naibii ma ca.a in ele subventii la anu si cumpar amitraz si mavric de la butic , acind oxalic de la ickovitz la pretul de 1/ 50 din pretul medicamentului fabricat de doctorul(in viitorul cel mai indepartat) pab numa de-al dracului sa-i sabotez.
O zicala ''nu-ti pune mintea cu prostu' c-o are odihnita''.
pacat de sangele varsat.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Pai  nene  VALTER era  doar  o  parere  cu  asociatia  si  daca ati  expus  aici  situatia  sa  vada  lumea am  zis  si  eu  ceva fara dorinta  dea  crea  prejudicii.Tu  stii foarte  bine  ca  nu  am  nici  un  interes  sa  te  supar si-mi  cer  scuze  daca  am  deranjat.Da  la  vorba  jos  cu  procesaorii ,d-nul Dragos  a  fost  primul  care  a  vandut  mierea  de  floarea  soarelui  la  talhari.Mie  imi  place  un  lucru ,cand  zic  ceva trebuie  sa  fiu  rensposabil  de  ce  zic si  nu chestii  ca  aia-s hoti dar  le  vand  lor si  dupa  aia  blaa,blaa fara  rost.Hai  Valtere  nu  fi  rautacios cu  mine  pt  ca  eu  te  consider  ca  pe  un prieten si  nu  am  sa-ti  dau  in  cap  pe  la  spate .

D006

Aici facem schimb de idei pentru a mai evolua , daca apare si putina polemica atunci e si mai bine pt. ca dialogul sa nu devina plicticos.  :hi:

D006

Chiar  ca  e mai bine si  repet nu  am  intentii  rele  fata  de  colegi.Nu pot  lauda tot  ce  se  zice si  mai  apar  si  critici  sau  cuvinte  in  contra  de  unele  discutii.Fara  suparare . :hi:

valter

Exista o singura sansa a acestui forum.
Aceasta o reprezinta ridicarea nivelului discutiilor de la probleme minore, polemici ieftine si tendentioase la subiecte zdravene asa cum le-au facut cromba-stupul de poliuretan, teinegru, cristix, drone matcarul pentru ai detrona pe eternii profesori de nota cinci, 5.
Altfel avem decat rating fara continut.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

VALTERE  , ai lansat ideia vin-o cu subiecte zdravene !!!! noi le vom dezvolta doar suntem 1200 de 'nebuni" gata sa devoreze noutatile din apicultura.