Procesatori de miere

Creat de dragos2006, Ianuarie 29, 2009, 10:02:37 PM

« precedentul - următorul »

D006

scrie ca sumele sunt in mii lei !
exemplu
Indicatori din BILANT mii lei
Active imobilizate TOTAL 5205666
Active circulante

stefan1

Da, acum am vazut. Nu-s bun de contabil.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

bine ca sunt ei si ne fac cum vor in fiecare an !
pacat ca apicultorii nu pot fi uniti , am avea atatea de castigat impreuna. :nod:

D006

Daca d-ta care ai fost in Germania,recent,te-am rugat sa ne informez :cu cat se vinde mierea bio intr-un magazin de supermarketul?Nu ai raspuns.D-ta ai fost cu ei la baute,d-ta cunosti pe toti,fa o clasificare.Uite eu clasific toti unu si unu,Ei deja au stabilit pretul de achizitii pe anul 2009.Filiomera.sant pocait adventist,care ari trebuii sa respacte scriptura Biblia unde scrie sa nu strangi evere care va manca molia,gaselnitele,sua rugina,sau ce fura hotii! Ceilalti care nu sant pocait ce sa mai vorbim.
Adevarat ca nu putem fi toti procesator-atunci cine mai lucreaza pt.ei.
Dar ma deranjeaza ca ne trateaza ca pe niste analfabeti.Sa-i fie rusine!!!!!!!!

D006

Atata fuga de raspundere. Vina nu este la procesatori ci la apicultori. Nimeni nu te forteaza sa vinzi la un pret ce nu iti convine dar toti se plang si dau vina pe alti. Pe cei ce ii cunosc aici isi imbuteliaza singuri mierea sau cate 2 - 3 si au magazinele lor mici de o vinde. Clyde are 240 de stupi si 5 magazine pe care le aprovizioneaza cu miere.
Pune-ti mana si faceti-va etichete si borcane si contracte cu magazinele din zona si vedeti cum este sa fiti proprii procesatori.

D006

daca vrei sa vinzi la pret bun mierea trebuie ambalata la borcan si eticheta proprie si daca este de calitate vine si banul.

D006

Corect spus asa ca cine are miere buna si vrea sa o valorifice la cat merita sa aiba curaj sa-si faca eticheta si sa iasa cu ea pe piata. Tot ce am vazut eu pe piata romaneasca era ambalat in bidoane reciclate si fara urma de identificare a producatorului dar si cu preturi exagerat de mari.
Nu asa se face comert.
Daca vrei sa fi doar apicultor atunci o dai la procesator si isi asuma el riscurile comertului.
Cava vrei si crezi ca esti instare sa produci miere si sa multumesti si clientul atunci la treaba. Ia inlocuiti in magazine borcanele de la procesatori cu ceva de calitate si pret competitiv.

andrei_salaj

mda..crz ca merge totul pe roate?....romanu mai bn cumpara zahar decat miere...aici intervine si nivelul de trai si educatia..nu-s toate chiar asa roze....apicultoru roman cu 500 de stupi o da oriunde capata un pret cat de cat....ii tre painea de maine...nu poate astepta cu ea pe stoc..

D006

Problema apicultorului roman este ca nu e si putin evreu ... :nono: , chestia cu "ii tre painea de maine " inseamna ca pe deasupra este si sarac.
  Cand de inhami la o afacere intai ai un bussines plan si apoi te apuci de treaba  daca mergi pe ideia sa vinzi repede marfa  pentru a avea paine pe masa NU VEI da inainte in vecii vecilor. :nod:

totalmarit

Va salut Domnilor.
Daca careva dintre d-voastra sunteti in masura sa-mi spuneti preturile la miere obtinute de la procesatori,chia si cele de anul trecut si daca cunoasteti procesatori in sau langa jud.maramures.
Va multumesc
Marin de Lapusel

totalmarit

Sunt multe firme de profil in zona nordica a tari?...sau va temeti de concurenta celor mici si multi?
Ori cum nu am de vandut in acest an dar eram curios ca termen de comparatie. :hi:
Marin de Lapusel

D006

BUNA SEARA D/LOR.PANA LA URMA MULTA VORBA DAR NICI O INFORMATIE CONCRETA.CINE STIE SA POSTEZE CEVA PRETURI PE 2009 LA MIERE,CEVA CONCRET.EU AM VB. ASTAZI CU IALOMITA SI DAU 7.5/KG LA TEI,7.0/KG LA FLOARE.POSTATI SI DVS. CEVA CONCRET ASA NE PUTEM FORMA TOTI O IDEE DESPRE CUM VOM FI PACALITI SI ANUL ASTA SAU...NU,CINE STIE POATE ASA NE PUTEM APROPIA UNII DE ALTII SI VOM INTEMEIA UN CARTEL AL ...PRODUCATORILOR...NU?!
:roll:

D006

APROPO ,DESPRE SALCAM NU VA POT SPUNE NIK PT.CA IL VAND EN/DETAIL TOT.NICIODATA NU AM VANDUT EN/GROS SALCAMUL
19RON/KG DE ACASA.IAR ANUL ASTA VREAU SA/MI FAC ETICHETA MULT VISATA SI ...DOAMNE AJUTA.VA SALUT CU RESPECT SI ASTEPT SI ALTE VARIANTE DE PRET.STUPARI DIN TOATA TARA ...UNITI/VA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hi:

D006

Citat din: carcotasulAPROPO ,DESPRE SALCAM NU VA POT SPUNE NIK PT.CA IL VAND EN/DETAIL TOT.NICIODATA NU AM VANDUT EN/GROS SALCAMUL
19RON/KG DE ACASA.IAR ANUL ASTA VREAU SA/MI FAC ETICHETA MULT VISATA SI ...DOAMNE AJUTA.VA SALUT CU RESPECT SI ASTEPT SI ALTE VARIANTE DE PRET.STUPARI DIN TOATA TARA ...UNITI/VA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hi:
Daca termini de vandut mierea de salcam si mai ai clienti ,sa stii ca mai am cateva sute de kg.miere salcam pe care cer 12 lei/kg.......doar pt.tine ,sa nu iti pierzi clientii.Si   poate asa mai apare un .......procesator.

sabin.manolache

Citat din: dragos2006pe aceasta sectiune am vazut fel si fel de firme dar nu am vazut nici un procesator de miere , am putea noi forumistii sa facem un clasament al procesatorilor ?
Avem nevoie de procesatori ?
Dragosi:
bine ca sunt ei si ne fac cum vor in fiecare an !
pacat ca apicultorii nu pot fi uniti , am avea atatea de castigat impreuna.
Bucuvineanu:
Atata timp cat nu o sa fim uniti procesatorii o sa ne jupoaie mereu.Ei intotdeauna o sa fie in profit pentru ca sunt intelesi.Asociatia care ar trebui sa ne apere interesele, ne ofera chiar mai putin decat procesatorii.Noi cu munca, ei cu profitul.
  Eu vin si va intreb:
Ce ne opreste pe noi apicultorii sa ne constituim intr-o asociatie care sa aibe ca obiect de activitate colectarea mierii de la membrii sai si vinderea ei mai departe, fie si la procesatorii romani, dar la un pret mai bun si in conditii corecte de plata?
In acest fel cred ca pretul nu il mai face chiar asa de usor "procesatorul".
Ma uit la TV la fermele din Franta, Italia, Germani si toti producatorii sunt grupati in asociatii care ii reprezinta nu numai la colectare si desfacerea productiei, dar si la achizitiile de imputuri, etc.
Oare noi suntem mai .....lenesi, decat ei?
Nici nu trebuie sa fie o asociatie nationala a producatorilor, e suficient sa se grupeze apicultorii dintr-o anumita zona.....
Anul acesta a fost primul an pt. mine cand am facut pastoral si am vazut ce inseamna acest lucru, cat de greu este. si vine un neica-nimeni, dar care zice ca e procesator si castiga de multe ori la gk. chiar mai mult decat mine care stau pe camp
Deci!!!!!!!!!! ce e de facut?
Hai sa ne mobilizam putin.