Cu ce sa mai hranim albinele?

Creat de johnysibiu, Ianuarie 06, 2015, 02:08:04 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Johny nu te supara pe mine dar subiectul pe care-ltratezi este o utopie.

Anul trecut miere de salcam,tei pauza ,hrana pentru iernat a fost compusa din miere de floarea-soarelui si zahar.

Daca poti sa-mi spui alta sursa eu te ascult bucuros. :nod:

TDI

Miere de salcâm in rame de acum 2 ani.
Ajutorul de minimis îl punem in rame, ma rog - cei care au aplicat.

MirceaCalin

Citat din: TDI din Ianuarie 14, 2015, 01:52:10 PM
Miere de salcâm in rame de acum 2 ani...


Eu azi le-am "servit" Beefonda cu tymol

johnysibiu

Citat din: marian sima din Ianuarie 14, 2015, 01:09:14 PM
Johny nu te supara pe mine dar subiectul pe care-ltratezi este o utopie.

Anul trecut miere de salcam,tei pauza ,hrana pentru iernat a fost compusa din miere de floarea-soarelui si zahar.

Daca poti sa-mi spui alta sursa eu te ascult bucuros. :nod:

Suntem un forum de calitate unde dezbatem idei. Din discutii sau chiar polemici putem gasi solutii la aceasta situatie disperata care se numeste intoxicarea albinelor si chiar a noastra.

Stiu ca toti veti sari pe mine si ma veti lua in balon pe motivul ca nu putem trai fara chimicale.

Dar daca putem? Daca incercam sa gandim sau sa muncim mai mult pentru o viata mai curate si de ce nu mai lunga si fara vizite prea multe pe la doctor?

marian sima

Johny e chiar imposibil,o parte din chimicale sant chiar in aerul pe care-l respiri.
Alta parte in apa.
Vrei sa mai discutam,laboratoarele de cercetare ale lumii care produc medicamente sau produse fito-sanitare cand scot un produs i-ti livreaza in aer si boala pe care o combate acel produs.

Toate astea sant pentru bani.
Asa ca cultura aia ecologica nu o poti realiza.

TDI spune de mierea de salcam in rame de acum doi ani , :)pai cate chimicale se impregneaza in ramele acelea ca sa nu se atinga molia de ele doi ani devin mai nocive ca alte produse .

Eu astept sa vad ce produse a-ti elaborat ca sa hraniti albinele.


oroles

De data asta il sustin pe Marian. Asta cu "bio" e ceva ce doar in povesti gasesti. Pamantul tot este contaminat cu plumb. Am mai povetit despre un cercetator american care a demonstrat ca poluarea cu plumb se datoreaza folosirii acestui metal sub forma de aditiv in benzina. Ca sa demonstreze acest lucru s-a dus la Polul Nord de unde a extras probe de gheata de adancime (mai vechi decat straturile superioare care coincideau cu perioada folosirii plumbului). A aratat ca in straturile vechi, de adancime nu se regaseste plumb. Masinile nu au circulat pe la Polul Nord, insa vanturile au carat plumbul pana acolo. Poti sa iti duci pe  o insula izolata in centrul Pacificului si tot nu vei face miere 100% bio.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Cu miere bio sunt de acord, dar trebuie sa avem grija cu ce le hranim, sa fie o hrana cat mai putin contaminata, sau cat mai putin toxica.
Poate o solutie este sa aiba miere mai tot timpul si in caz de urgenta sa mai bagam zahar. Sper cu timpul sa gasim solutii cat mai bune

johnysibiu

Citat din: Eugen B din Ianuarie 15, 2015, 02:34:41 PM
Cu miere bio sunt de acord, dar trebuie sa avem grija cu ce le hranim, sa fie o hrana cat mai putin contaminata, sau cat mai putin toxica.
Poate o solutie este sa aiba miere mai tot timpul si in caz de urgenta sa mai bagam zahar. Sper cu timpul sa gasim solutii cat mai bune


Sunt in asentimetul lui Eugen B.

Nu sunt un fundamentalist dar, sunt interesat in gasirea unor modalitati de hranire artificiala cat mai aprope de natura sau daca vreti cu cat mai putine chimicale.

edward_w92

Pana in 2013 au avut stupii miere poliflora +sirop zahar ca si completare.
In 2013 la efectivul de 40 de stupi am avut puse deoparte 70 rame de miere si pastura/tei.
in 2014 la extrasul de salcam, am scos >200kg mult prea devreme datorita mortalitatii albinei culegatoare la urdinis ( mai tarziu analizele au fost bune si la mierea respectiva) acea miere nu a fost data spre vanzare => in toamna am mai subtiat-o nitel si le-am servit-o albinelor. Da, nu zic sa se puna deoparte miere de salcam, dar la tei si la FS s-ar putea face zic eu un efort pentru a se pastra niste miere/faguri cu miere de la aceste culesuri. In caz de calamitate, cum aud unii stupari, se apeleaza la hrana depozitata doar pe baza zaharului. Si eu am fost nevoit sa apelez la el pentru completarea hranei efectivului.

albinasebes

am pus turte beefonda saptamana trecuta si au luat deja jumatate, problema e ca o arunca afara, e plin pe jos de turta faramitata. care o fi cauza? caldura de acum?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

edward_w92

Nu le-o fi placand, eu anul trecut am luat tot beefonda dar n-am vazut sa mi se comporte asa albinele.... e turta cu timol sau fara? (precizez ca eu am luat fara timol).

albinasebes

am pus la unii cu timol si la altii cu vitamine
anul trecut am avut problema asta doar in primavara tarziu cand la unii a mai ramas putina pe rame.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

edward_w92

Eu perse le pun doar turte simple, nu cu timol sau alte prostii, dupa ce le-am dat in toamna mierea aia de salcam subtire, am dus la laborator proba de albine pe care nu s-au identificat spori de nosemoza asa ca stau linistit. la 20 februarie am sa iau in loc de turte simple turte proteice cate jumatate de kg de stup si cate jumatate de kg de turte simple care o sa le fac cu polenul de la congelator iar apoi daca se incalzeste le stimulez cu nitel sirop pana se desfac ghemurile si incep sa se aprovizioneze de pe margine cum trebuie, asa incat la rapita sa nu mai aiba mai deloc mancare pusa in toamna sau peste iarna.

albinasebes

la mine au mers f bine in primavara faina de soia cu lapte praf puse in tavi afara.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

ursulescu

 Deoarece exista numeroase discutii referitoare la o multimea de turte, produse paradoxal, de o multime de firme, unele firme neavand nicio legatura cu apicultura, redau o reteta absolut verificata. Este pentru uzul strict al apicultorilor si nu poate fi produsa comercial.
   800 g zahar pudra
   100 g faina de soia (cea cu albina pe punga)
   50 g drojdie inactivata (cea cu albina pe punga)
   50 g inlocuitor lapte praf pentru viteii de 0-14 zile (exista in orase in majoritatea magazinelor veterinare)
   2 ml sau 2 g Selevit solutie/pudra (ori solutia ori pudra - ce puteti gasi)
Este nevoie de aprox. 3 kg miere pentru a "inmuia" aprox. 10 kg din compozitia de mai sus. Daca sunteti incepator si nu aveti miere procedati astfel: puneti intr-o oala 6 kg de zahar cristal (tos) si 2,5 l apa. Adaugati 6 g sare de lamaie, puneti pe foc nu prea tare si incalziti usor pana compozitia devine transparenta. Lasati-o sa se raceasca si preparati turtele cu ea. Puneti in pungi de pastic 400-800 g de turta, rulatile pe o suprafata dreapta, faceti doua taieturi in diagonala si punetile deasupra ramelor in contact cu ghemul. Le puteti pune, lucrand cu grija, pe orice temperatura, nu trebuie sa fie vant puternic, ploaie ori zapada. Nu adaugati alte ingrediente!
      ing. D. Ursulescu