Cu ce sa mai hranim albinele?

Creat de johnysibiu, Ianuarie 06, 2015, 02:08:04 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Inca nu stiu dar, ar fi util sa sapam impreuna si sa aflam ce contin diversele siropuri, din ce se fac si unde se produc.

Pana acum a fost bine, le-am turnat pe gat de toate....dar, cand incepi sa inchizi urdinise incepi sa pui intrebari.

Eugen B

Te cred, de aceea cumpar f putine produse din comert.
Sincer imi este si frica sa bag tot felu de vitamine si prostii in stupi care contin substante chimice. Fi sigur ca vitaminele si eu mai stiu ce baga ei pe acolo nu sunt naturale, sunt de sinteza.
Nu ar fi rau daca am incerca sa facem noi sirop , turte si ce mai putem si cum putem. Ce nu putem cumpara, asta este.
Momentan nu cunosc produse care sa fi afectat albinele, daca stiu voi anunta sa stie toata lumea.

bio

Citat din: johnysibiu din Ianuarie 06, 2015, 09:13:37 PM
Inca nu stiu dar, ar fi util sa sapam impreuna si sa aflam ce contin diversele siropuri, din ce se fac si unde se produc.

Pana acum a fost bine, le-am turnat pe gat de toate....dar, cand incepi sa inchizi urdinise incepi sa pui intrebari.

Johny, cred ca mai bine nu am incerca sa aflam..... sa nu ne speriem dupa ce vom afla ce contin.

..dar in orice caz daca sunt pe piata inseamna ca sunt destul de bune.

pharaonu75

Iti faci griji despre chimicalele existente in siropurile pentru albine... dar despre cate chimicale sunt in alimentele noastre si ce cantitati ingeram zilnic, ai idee?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Albinele sunt mai sensibile decat noi deci, dupa ele urmam noi.

Ar fi bine sa stim ce contin, sa stim care este maibuna ca alta ca bani oricum cer garla vanzatorii.

Ce stim?

Apiinvert din sfecla posibil si porumb - Bayer scrie pe el.

Dulcofruct din porumb - Poncho l-a mancat

F40 hidrolizat de porumb - tot Poncho.

Altele mai sunt?

johnysibiu

Rectific Gaucho la porumb, Poncho este la sfecla.

joohny

Va salut.Tinind cont ca, evolutia-i evolutie trebuie sa intelegem ca,natura stie ce face iar pentru ceea ce face garanteaza.Sanatate.

johnysibiu

Pentru evolutionisti: daca albinele ar dispare rasa umana ar muri in cativa zeci de ani/daca rasa umana ar dispare albinele ar trai un numar indefinit de ani.

johnysibiu

La sfecla se folosesc nume sonore  :Cruiser si Proteus, sistemice pentru care au curs valuri de demonstranti in fata parlamentului de la Bruxelles

gioni.gigolo

Hai sa incercam sa le hranim si cu miere sa vedem ce reactie au :) Vad la nea Marin din Serbia o treaba extrem de interesanta pe care vreau sa o aplic si anume rama cu miere deasupra cuibului dar nu am spatiu suficient sub podisor,ma gandesc,poate pun folie si las un colt liber ptr aerisire...

johnysibiu

Trebuie sa va reamintesc chestionarea? Cu ce sa mai hranim albinele, in afara de miere?

Desi eu ma tem ca, si mierea care au cules-o asta vara la fs era contaminate cu anumite pesticide.

stefanm

Eu am cumparat zahar Ludus cu 2.39 lei/kg si am facut placi Kandi in care am pus pliculete de ceai de musetel,menta,pelin (am rupt pliculetele si am pus continutul in apa in care apoi am fiert zaharul dupa metoda cunoscuta).Nu stiu sa postez poze si sincer nici nu am pozat ce am facut dar au iesit niste placi frumoase pe care o sa le pun in prima zi cu soare si temp 10-15grade,au cam o jumate de kg si apoi mai umblu in stupi la sfirsitul lui feb. inceputul lui martie cand o sa le dau sirop in care o sa pun la fel ceaiuri.Asa fac de vreo 2-3 ani si am vazut ca e bine....Sirop 1/1,ceva asemanator cu mierea ca si consistenta,il reglez din ochi
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

johnysibiu


feerary


stefanm

Pun zahar si direct in hranitoarele tip jgheab pe care-l umectez cu ceai din plantele cunoscute,asta primavara si vara.Toamna dau rama descapacita dupa difragma. %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate