Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Mulțumit de Transalpina?
Dacă ai câinii adecvati și nu-ți e frică de urs, eu zic ca merita !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

1.Transalpina e o șosea extraordinară. De pe un drum bun altfel se vede natura.
2. Un gard electric nu cere de mâncare!

tinumaftei

De animalele salbatice te aperi usor. Ce te faci de cele cu doua picioare?!
Dupa ce m-am intors din concediu am constatat ca am avut "vizitatori" la stupina. Geam spart, stopuri vandalizate, un stup rasturnat. Paguba. Iar peste trei zile am avut din nou "musafiri". In toiul noptii (ora 2), cu canistrele si pompa electrica pentru motorina, fara se sinchiseasca ca sunt acolo, au venit sa ia motorina. Nu aveau ce fura, insa m-a mirat curajul pe care il au. Politia a venit destul de repede insa hotii erau de meserie si au disparut chiar daca au fost urmariti de politisti!!
A trebuit sa ma mut tocmai cand albinele incepusera sa fie mai active.

tinumaftei

#213
Anul acesta am luat o masina de descapacit identica cu cea din imaginea de mai jos. Descapaceste destul de bine, chiar si ramele cu capaceala umeda, insa are si un dezavantaj: din procesul de descapacire, rezulta o cantitate mare de particule mici de ceara. Asta nu ar fi o mare problema. Cea mai mare problema pe care am avut-o a fost faptul ca la modelul nou de rame pe care il am, cu speteaza inferioara de 25mm, pur si simplu in functionare smulge speteaza. Foloseste cineva acest tip de masina?

ciucur

Citat din: tinumaftei din Septembrie 18, 2016, 01:35:34 PM
Anul acesta am luat o masina de descapacit identica cu cea din imaginea de mai jos. Descapaceste destul de bine, chiar si ramele cu capaceala umeda, insa are si un dezavantaj: din procesul de descapacire, rezulta o cantitate mare de particule mici de ceara. Asta nu ar fi o mare problema. Cea mai mare problema pe care am avut-o a fost faptul ca la modelul nou de rame pe care il am, cu speteaza inferioara de 25mm, pur si simplu in functionare smulge speteaza. Foloseste cineva acest tip de masina?

Cum aveti insarmarea ramei ?
Speteaza inferioara cum e fixata (in ce directie e batut/a cuiul/capsa)? Speteaza inferioara e cu frezare sau simpla?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Dan Pașca

Eu folosesc acelasi tip de masina ,o am de 3 ani.Aceeasi problema cu ramele care au speteaza groasa(eu le fac manual alea).Ce am facut de atunci incoce o fac de 1/1

tinumaftei

Citat din: ciucur din Septembrie 19, 2016, 08:42:26 AM
Citat din: tinumaftei din Septembrie 18, 2016, 01:35:34 PM
Anul acesta am luat o masina de descapacit identica cu cea din imaginea de mai jos. Descapaceste destul de bine, chiar si ramele cu capaceala umeda, insa are si un dezavantaj: din procesul de descapacire, rezulta o cantitate mare de particule mici de ceara. Asta nu ar fi o mare problema. Cea mai mare problema pe care am avut-o a fost faptul ca la modelul nou de rame pe care il am, cu speteaza inferioara de 25mm, pur si simplu in functionare smulge speteaza. Foloseste cineva acest tip de masina?

Cum aveti insarmarea ramei ?
Speteaza inferioara cum e fixata (in ce directie e batut/a cuiul/capsa)? Speteaza inferioara e cu frezare sau simpla?
Toate ramele sunt 1/1 si aproape toate au insarmarea orizontala. Nu cred ca are nici o influenta insarmarea fata de faptul ca se smulge speteaza.
Speteaza inferioara obisnuita este de 10x10. Eu am comandat insa o speteaza de 10x25, asa ca latimea spetezei inferioare este aceeasi cu latimea spetezelor laterale in partea de jos, iar fixarea este cu capse de jos in sus. Din cauza asta speteaza nu se smulge din cuie ci se distruge pur si simplu.
Mai am acum ceva rame de extras si am sa incerc sa "reglez' masina. Acum am ceva mai mult timp decat in sezon.
@Dan Pasca: Nu am inteles cum ai rezolvat problema?! Daca vrei sa fii mai explicit!



Dan Pașca

Problema am rezolvat-o foarte simplu cele cu speteaza inferioara de 25mm le descapacim manual :)  .In schimb toate ramele care le-am facut de cand am masina incoace sunt cu speteaza de 10/10 mm. 

Dan Pașca

PS.  incerc pe cat pot sa elimin ramele care nu le pot descapacii cu masina.

tinumaftei

Am înțeles. Înseamnă că trebuie să schimb masina! Nu pot schimba atâtea rame.

tinumaftei

Vineri am inceput controlul de fond si totodata tratamentul de toamna antivarooa. Pentru tratament am folsit fitil de bunbac lungime 25 cm imbinat cu o solutie 1:3:2 Mavrik/Glicerina/Apa. Stupii nu au o infestare serioasa cu varooa dar totusi am vazut pe puntea de zbor albine cu aripile distruse.
Ce am constatat: miere din belsug, cuiburi mari, puiet compact 3-6 rame, din care 1 cu oua. Polen 2-3rame. In medie 4-5 rame de extras (de la 1/3 la rame complet capacite. Ceva miere proaspata, de la ce? Nu stiu!

Si inca o obsrvatie. Am gasit pe puntea de zbor puiet de lucratoare descapacit si evacuat din stup. Si surpriza cea mare ca puietul era parazitat de varooa! Larvele erau in stadiul de "ochi violet". Sa fie un comportament de sesizare a larvelor infestate. Cam mult de spus, ramane sa vad pe viitor daca fenomenul se repeta.

tinumaftei

Deși infestarea cu varooa este foarte mică anul aceasta, am găsit un stup părăsit de albine. Mi-a atras atenția un început de furtisag. În stup 14-15 kg de miere, două rame mai aveau puiet căpăcit neeclozionat, albine ioc!! Mâine voi descapaci puietul să văd câți paraziti găsesc.
În rest stupii arată foarte bine. Aproape în toți am găsit câte o rama ouata/ larve tinere. Mâine voi pune si niste înregistrări video.

Eugen B

Fenomenul cu stupi gasiti cu f putina albina sau deloc am avut eu anul trecut. Si foarte ciudat ca nu ia furat nimeni.
Cred ca si paduchii si matcile batrane sunt de vina

tinumaftei

Stupul era unul dintre cei buni, cu matca 2014 îl folosisem la creșterea mătcilor anul acesta.

ionel07196555

Citat din: Eugen B din Septembrie 27, 2016, 09:40:26 PM
Fenomenul cu stupi gasiti cu f putina albina sau deloc am avut eu anul trecut. Si foarte ciudat ca nu ia furat nimeni.
Cred ca si paduchii si matcile batrane sunt de vina
Tot asa am patit si eu in 2012 si 2013 cu cite 2 stupi .
au ramas ramele cu miere cit sa treaca o familie fara probleme iarna si in stup nu am gasit decit citeva albine moarte .
De furat nu sa bagat nimeni nici viespe nu erau in acei ani ca anu acesta .