Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Se implinesc 29 de ani de cand am avut primele intalniri cu apicultura. In 1989 am absolvit Liceul Apicol, pe atunci Liceul Agro-Industrial Baneasa – Bucuresti.
Am avut multe inceputuri, multe metode, iar acest topic isi propune sa urmareasca pe cel mai recent dintre ele: infiintarea unei stupine performante la Ghiolpunar, spun asa pentru ca este un nume mai exotic, vechil nume al satului Sipote din judetul Constanta.
Asezarea este una specific dobrogeana, cu locuitori foarte omenosi, in mare parte descendenti ai colonistilor romani din Cadrilater, stramutati aici in toamna lui 1940. In apropiere -Adamclisi-  se afla un locul unde trupele conduse de Decebal au pierdut batalia stategica cu trupele romane, batalie ce preconiza victoria romana asupra Daciei.
Relieful este tipic de podis, satul fiind asezat intr-o depresiunea adanca . Ceea ce incanta cand ajungi la Ghiolpunar este privelistea satului aflat jos in vale la o diferenta de nivel de 150m, inconjurat de padure joasa de foioase. Noaptea se aud frecvent urletele sacalilor si cu oarecare "noroc" poti vedea chiar si un lup. Sunt si alti apicultori in sat, majoritatea practicand stuparitul stationar, uneori rapita sau floarea-soarelui ajungand pana aproape de sat.
Initial am avut aici o vatra de iernare in anii 2000-2003. Asezarea, desi dobrogeana, este ferita de marile vanturi ce bantuie tinutul si in plus ofera un cules timpuriu de ghiocel, brandusa, corn. Este prezent si salcamul, artarul, stejarul pufos, pinul negru insa nu cred ca acestea pot da productii serioase, datorita faptului ca rareori tinutul nu este bantuit de seceta.
Aceste sunt pentru inceput premisele..

bismark

    Tinule,la acel liceu a facut si fiimea, de unde vara in vacanta cei mai buni plecau in Austria unde faceau practica dar nu toti reuseau sa stea toata vara cu toate ca erau si platiti in dolari.A fost 2 ani la rind la asociatiile apicole de acolo si a invatat limba si azi este tot in Austria,dar nu mai lucreaza in apicultura dar se duce si ajuta la, lucru cu albinele.Cind ai fost tu se mai facea practica vara?.Noi locuiam pe linga ferma pomicola unde copii mergeau vara la cules de fructe si aveam si eu 30 de stupi,unde copii ii luam pe linga mine sa mai rarim din trintori ca la vremea aceea faceam si selectie la trintori nu numai la matci.Pe atunci lasam la 30 stupi in jur de  300 de trintori cei mai bine dezvoltati iti dai seama ce munca dar copiilor le placea,faceau calesti legind cu ata mai multi la o cutie de chibrituri goala si zburau cu ia pina se agata pe undeva.Dintre toti cei 4 copii doar una din fete a prins la meseria asta.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: bismark din Ianuarie 13, 2016, 08:19:33 AM
    Tinule,la acel liceu a facut si fiimea, de unde vara in vacanta cei mai buni plecau in Austria unde faceau practica dar nu toti reuseau sa stea toata vara cu toate ca erau si platiti in dolari.A fost 2 ani la rind la asociatiile apicole de acolo si a invatat limba si azi este tot in Austria,dar nu mai lucreaza in apicultura dar se duce si ajuta la, lucru cu albinele.Cind ai fost tu se mai facea practica vara?.Noi locuiam pe linga ferma pomicola unde copii mergeau vara la cules de fructe si aveam si eu 30 de stupi,unde copii ii luam pe linga mine sa mai rarim din trintori ca la vremea aceea faceam si selectie la trintori nu numai la matci.Pe atunci lasam la 30 stupi in jur de  300 de trintori cei mai bine dezvoltati iti dai seama ce munca dar copiilor le placea,faceau calesti legind cu ata mai multi la o cutie de chibrituri goala si zburau cu ia pina se agata pe undeva.Dintre toti cei 4 copii doar una din fete a prins la meseria asta.Cu respect  ^:)^
In Austria NU!
Noi faceam la fermele ICDA sau la combinatul ACA.

bio

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM
Se implinesc 29 de ani de cand am avut primele intalniri cu apicultura. In 1989 am absolvit Liceul Apicol, pe atunci Liceul Agro-Industrial Baneasa – Bucuresti.
Am avut multe inceputuri, multe metode, iar acest topic isi propune sa urmareasca pe cel mai recent dintre ele: infiintarea unei stupine performante la Ghiolpunar, spun asa pentru ca este un nume mai exotic, vechil nume al satului Sipote din judetul Constanta.
Asezarea este una specific dobrogeana, cu locuitori foarte omenosi, in mare parte descendenti ai colonistilor romani din Cadrilater, stramutati aici in toamna lui 1940. In apropiere -Adamclisi-  se afla un locul unde trupele conduse de Decebal au pierdut batalia stategica cu trupele romane, batalie ce preconiza victoria romana asupra Daciei.
Relieful este tipic de podis, satul fiind asezat intr-o depresiunea adanca . Ceea ce incanta cand ajungi la Ghiolpunar este privelistea satului aflat jos in vale la o diferenta de nivel de 150m, inconjurat de padure joasa de foioase. Noaptea se aud frecvent urletele sacalilor si cu oarecare "noroc" poti vedea chiar si un lup. Sunt si alti apicultori in sat, majoritatea practicand stuparitul stationar, uneori rapita sau floarea-soarelui ajungand pana aproape de sat.
Initial am avut aici o vatra de iernare in anii 2000-2003. Asezarea, desi dobrogeana, este ferita de marile vanturi ce bantuie tinutul si in plus ofera un cules timpuriu de ghiocel, brandusa, corn. Este prezent si salcamul, artarul, stejarul pufos, pinul negru insa nu cred ca acestea pot da productii serioase, datorita faptului ca rareori tinutul nu este bantuit de seceta.
Aceste sunt pentru inceput premisele..

Sal Tinu... Imi place descrierea de inceput...  :bravo:
.... eu ani de zile, primavara, ma plimbam cu masina cam prin toate satele din aceea zona si din ce retin eu in Ghiolpanur--Sipote cum il stiu eu-- imi ramasese in minte ca este sat cu multi tigani, sau poate zona unde am oprit eu era o zona cu multi "indieni"...

Imi place aceea zona, ..... primavara este un cules timpuriu foarte bun... dar din pacate dupa 10-20 iulie daca nu ploua este o zona foarte saraca in resurse de nectar si polen .

tinumaftei

Se pare ca singurii indieni sunt pe mosia mea....
De fapt am cumparat un teren cu o ruina in care s-au aciuat doua familii de tigani turci. Inca nu am reusit decat o imprejmuire provizorie pentru stupi si o mica nivelare a terenului pentru camion. Trupele jihadiste asigura permanenta. Pana la vara nu se va schimba nimic. La vara vreau sa impejmuiesc tot terenul sa il terasez ca sa fac loc si pentru pavilion, o mica livada, un depozit frigo pentru rame, o magazie apicola. Iar in viitorul mai indepartat o cabanuta care se schimbe peisajul. Pana atunci va arat ce este. Peste ani voi uita poate!

tinumaftei

Si o alta perspectiva..

tinumaftei

Cate ceva despre sistemul apicol folosit.
1. Un singur tip de rama.
2. Sistem mixt orizontal si vertical. Ani de zile am folosit doar stupi verticali. Metoda pe care o foloseam pentru acestia o numem Darwin. Metoda minimalista. Adica control de fond primavara, adaugare rame pana la 10, apoi caturi, extractie. Pierdea matca, se trantorea, il desfiintam. Prea multa manopera pentru redresarea acestora. Prin urmare se nastea nevoia de a avea noi unitati. Ori la stupul vertical extractia este floare la ureche, insa inmultirea stupilor implica multa manopera, manipulare materiale. Nu ai niciodata la tine in pastoral rame in plus sa poti sa dezvolti sau sa faci roi. Prin urmare am hotarat ca o parte din efectiv sa fie in sistem orizontal 18 rame.
Asa ca vara trecuta am finalizat un container tip BDF ca pavilion inchis cu 104 familii de albine capacitate. "Flota" mai este completata cu un pavilion clasic tip ACA produs in regie proprie in urma cu vreo 12 ani, pentru stupi verticali, capacitate 80 de familii stup vertical si cat normal Dadant.
3. Albina. Albina locala ameliorata cu albina carnioloana de la mama ei. Desi am folosit ani de zile Buckfast, dificultatile de aprovizionare cu material biologic m-au determinat sa renunt pentru moment si sa folosesc o albina mai stabila.
4. Pastoral intensiv cu dezvoltarea stupilor pe vetre fixe.
Cam atat pentru azi.
Si o fotografie din stupii susa Carnica.

tinumaftei

Alte surori carnioliene..

MirceaCalin

Frumos de tot ; felicitări !!!
Sunt cititor cu spor aşa că daţi-i înainte cu "scrisu' " şi pozele cât mai e iarnă (chiar dacă după ce temperaturi aţi avut, nu s-ar zice)
Îmi plac culorile; ce vopsea este ?

PS: Nelule, ai văzut nr. de înmatriculare (BIO) ?
:P

ciucur

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 13, 2016, 11:58:06 PM
Cate ceva despre sistemul apicol folosit.
3. Albina. Albina locala ameliorata cu albina carnioloana de la mama ei.

Multumim pentru prezentare.
Carnica de la mama ei de unde? Slovenia, Austria, Germania, Cehia ?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

tinumaftei


Eugen B

Cum poti lucra pe camionul ala? In cate zile il storci? Iti zic sincer ca nu as lucra pe asa ceva.

edy

Tinule-foarte frumos si sunt mandru sa am un coleg asa ca tine ,care a ramas cu aceasta mare pasiune pentru albinarit!!! :bravo:
ma scuzi ca inca nu ti-am raspuns pe e-mail dar cred ca este bolcat si inca nu reusesc.cum pot iti scriu  cat de curand-mersi mult si sper sa poti inmulti mai mult familiile de albine!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei


tinumaftei

@EugenB: Care iti par dezavantajele?