Stupul pentru incepatori cel mai usor model tip(ladita)

Creat de marianbcc98, Octombrie 02, 2016, 02:17:45 AM

« precedentul - următorul »

marianbcc98

https://youtu.be/BqnX4lSkKwA

in acest video va prezinta cum sa construiti un stup cel mai usor model dintre toti pentru incepatori :

-Ramele
-Ladita
-Fundul
-Capacul

Totul si va explica exact tot ce ar trebui sa faceti + Toate dimensiunile

eu chiar ieri am facut unul si este foarte foarte bun si foarte indamanos si usor de umblat la el foarte simplu

Cea mai usoara cale prin care sa inveti apicultura pentru inceput

Va multumesc!!

stefan1

  Mariane, ca sa construiesti lazi bune de stupi, e bine sa ai o minima experienta de lucru cu albinele. Tu ai inceput sa dai sfaturi inainte de a cunoaste putin domeniul.
  Acest tip de stup, numit stupul Kenian, nu stiu daca s-a construit de 2-3 stupari neconformisti de la noi si doar una-doua lazi, de curiozitate. In astfel de lazi nu sunt rame clasice, extractia mierii se face cu distrugerea fagurilor, randamentul lor e mic fata de tipurile clasice de lazi. De fapt in Africa, unde se folosesc aceste lazi, sunt si alte soiuri de albine, care nu pot trai la noi.
  Incepe tu pe drumul batatorit, apo mai incolo poti sa faci si experiente si sa dai si altora sfaturi.
  Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Numai usor nu e de facut stupul ala. Dadant cu cat 1/1 necesita semnificativ mai putine operatii decat acest stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marianbcc98

eu am oferit acest model deoarece am un vecin care are asemenea fel de stupi chiar 11 si toti sunt foarte buni ii are de vreo 4 ani de zile si niciodata nu a avut nici un fel de problema la ei :)

marianbcc98

dar as dori si o schita toata schita pentru un stup dadant de 10 rame daca aveti vreuna o schita desenata !

oroles

Am vazut in trecut un documentar despre forma acestor stupi kenieni. Acestia erau suspendati de niste sarme groase care înconjurau culturile agricole ale kenienilor. Cand veneau elefantii (mari daunatori ai culturilor agricole) si atingeau acele sarme,  albinele deranjate ieseau si alungau elefantii. Se spunea in documentar ca pe kenieni nici nu ii interesa mierea.

Ai mai jos un film cu dimensiuni ale unui stup Dadant pe 10 rame.

http://youtu.be/efG4Mk7p7kM
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

oro.,sa inteleg ca braul se ataseaza la partea superioara si nu la partea inferioara a cutiei ? mi se pare animatia eronata in aceasta privinta,in rest e ok.PS.nu mai fiti asa de categorici cu stupul kenian. se poate f.bine face si lucra mai ales,in RO cu stupul orizontal pentagonal cu semirame(numai leatul superior si laterale) FARA INSARMARE si care raspunde si mai bine albinelor si microclimarului.in rest,numai de bine.

romikele

Exista in exploatare stupi in varianta constructiva cu braul la partea superioara, fara probleme.
De preferat insa e varianta cu acel brau la partea inferioara, pentru a impiedica patrunderea apei.