salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

In maxim 5-10% din tara e afectat. In rest e ok

kiloz

De unde ai tras concluzia asta? Ai facut o plimbare pe la toate masive principale?
Sa fii drept si scrie adevarul.

kiloz

X
Sa fii drept si scrie adevarul.

tinumaftei

Ar fi trebuit să avem ceva vesti de la salcâm. Probabil la Dunăre este înflorit (ce a mai rămas). Timpul este bun. Chiar nu știe nimeni ce se intampla? Poate un mesaj privat!

Eugen B

Sunt zone putine in care e afectat. Asta e realitatea. Daca va fi vreme buna si albina se va face. Cine are salcamul ars in pastoral

Miere Sorin

La Valea lui Mihai Bihor Salcamul arata bine

tinumaftei

Valea lui Mihai!!!? Sunt vreo 800 de kilometri.. În tot Argesul și Vâlcea unde mergeam de obicei nu este floare de salcâm nici pentru o porție de gogoși.
Pe vatra, jumate este afectat, jumătate are floare. Într-o săptămână înfloreste. Eram curios să văd dacă în locurile unde a înflorit deja este ceva mișcare la cantar. Sau poate toată lumea sta la rapiță?

Miere Sorin

Valea lui MIhai este cea mai renumita zona de salcam este chiar la granita cu Ungaria.

Nu este afectat in 4 zile se deschide.

tinumaftei

Nu pun la îndoială potențialul de la Valea lui Mihai, am vrut sa subliniez că în multe regiuni tradiționale mierea de salcâm va lipsi. Și erau intrigat de lipsa oricărei informații pozitive din zonele în care salcâmul deja este înflorit. La rapiță cum a inceput sa ciugulească ceva au și apărut postarile!!!

Miere Sorin

Voi anunta rezultatele  dupa ce va fi miscare.

Arata promitator salcamul si vremea.


Eugen B

Cred ca sunt la subiect cand intreb cum au fi fost productiile in tarile mai din vest. De exemplu Italia, stiu ca anii trecuti puneau si pe net poze si statistici, acuma nimic, nu cred ca a fost un an bun in vest pentru salcam

thomas

Nu stiu ce au vazut altii, dar calatoresc destul de mult prin tara si toate zonele cu S2 sunt afectate peste 50% de inghet. Deci n-are cum sa ziceti ca salcam este. NU, nu este anul acesta.!!

tavy

Vedea (AG) mi se pare ca e tot S2 si azi arata asa:

tavy

O sa infloreasca, dar nu anul asta. Abia a inceput sa inmugureasca....

Cristel

Si in Gorj situatia e similara cu cea descrisa de Thomas, tot ce a fost in zonele joase a fost compromis in totalitate. Au ramas liziere tinere prin paduri si salcamii foarte inalti cu floare, dar nu stiu ce potential melifer au pentru ca nu a prea fost vreme de cules(nori/temperatura scazuta/ploi). Vedem de maine incolo, daca va fi vreme frumoasa.
In Bucuresti au ramas salcamii foarte bine, nu au fost afectati de ger si au floarea normala.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)