salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Ok, multumesc pentru raspunsuri, langa blocul meu sunt 2 salcami japonezi, la toamna daca vreti o sa recoltez seminte si va trimit cu mare drag.
[/quote]

As fi foarte interesat de cateva zeci de semninte sa le pun in primavara la incoltit si apoi sa le transplantez in cam si sa vad daca reusesc... Pana atunci imi trebuie semintele si sa ma documentez..
Din ce m-am documentat se pare ca este mai putin sensibil la conditiile climatice decat evodia.
Mai tinem legatura pentru seminte prin PM...
Multumesc pentru amabilitate si propunere...
:hi: :hi: :hi:

mitica68

Citat din: Porfy66 din August 17, 2013, 11:13:38 PM
Ok, multumesc pentru raspunsuri, langa blocul meu sunt 2 salcami japonezi, la toamna daca vreti o sa recoltez seminte si va trimit cu mare drag.

As fi foarte interesat de cateva zeci de semninte sa le pun in primavara la incoltit si apoi sa le transplantez in cam si sa vad daca reusesc... Pana atunci imi trebuie semintele si sa ma documentez..
Din ce m-am documentat se pare ca este mai putin sensibil la conditiile climatice decat evodia.
Mai tinem legatura pentru seminte prin PM...
Multumesc pentru amabilitate si propunere...
:hi: :hi: :hi:
[/quote] Cu mare drag, o sa culeg tot ce inseamna seminte de salcam ;) Tinem legatura desigur, stima.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

sandupop

Citat din: mitica68 din August 17, 2013, 11:25:06 PM
Citat din: Porfy66 din August 17, 2013, 11:13:38 PM
Ok, multumesc pentru raspunsuri, langa blocul meu sunt 2 salcami japonezi, la toamna daca vreti o sa recoltez seminte si va trimit cu mare drag.

As fi foarte interesat de cateva zeci de semninte sa le pun in primavara la incoltit si apoi sa le transplantez in cam si sa vad daca reusesc... Pana atunci imi trebuie semintele si sa ma documentez..
Din ce m-am documentat se pare ca este mai putin sensibil la conditiile climatice decat evodia.
Mai tinem legatura pentru seminte prin PM...
Multumesc pentru amabilitate si propunere...
:hi: :hi: :hi:
Cu mare drag, o sa culeg tot ce inseamna seminte de salcam ;) Tinem legatura desigur, stima.
[/quote]
Si eu ma "inscriu" pentru cateva seminte :thanks: :thanks: :thanks:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mitica68

Citat din: sandupop din August 19, 2013, 05:49:35 PM
Citat din: mitica68 din August 17, 2013, 11:25:06 PM
Citat din: Porfy66 din August 17, 2013, 11:13:38 PM
Ok, multumesc pentru raspunsuri, langa blocul meu sunt 2 salcami japonezi, la toamna daca vreti o sa recoltez seminte si va trimit cu mare drag.

As fi foarte interesat de cateva zeci de semninte sa le pun in primavara la incoltit si apoi sa le transplantez in cam si sa vad daca reusesc... Pana atunci imi trebuie semintele si sa ma documentez..
Din ce m-am documentat se pare ca este mai putin sensibil la conditiile climatice decat evodia.
Mai tinem legatura pentru seminte prin PM...
Multumesc pentru amabilitate si propunere...
:hi: :hi: :hi:
Cu mare drag, o sa culeg tot ce inseamna seminte de salcam ;) Tinem legatura desigur, stima.
Si eu ma "inscriu" pentru cateva seminte :thanks: :thanks: :thanks:
[/quote]  S.a "marcat"  :cu plăcere:
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

happy

Din 100 seminte am reusit 2 puieti.Germineaza foarte greu semintele si am incercat 3-4 metode.Acum 2 saptamani am taiat butasi verzi de anul asta si i-am plantat cu pet in cap dea lungul unui furtun picatura cu picatura.Peste o luna va spun rezultatul! :rotfl:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sandupop

Interesant.. chiar sunt curios, te rog tine-ne la curent, interesanta idee, dar marcotajul nu prea e o metoda de inmultit salcami, .....sa dea Domnul sa se prinda.... ca-ti fur ideea! :yes:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

happy

Marcotajul este alta metoda dar mai greu de realizat la sophora japonica,poate doar marcotaj aerian pe crengi.Este o idee si asta. =D>. :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

sorinma

de ce nu incercati direct cu puieti?unde le merge bine se inmultesc singuri si e plin de puieti...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mihai.vr

Am un gard viu paralel cu locul unde tin albinele si m-am gandit ca sa nu "stea degeaba" gardul ala acolo ci sa introduc din loc in loc cate un puiet/samanta de salcam. Si ma gandeam ca sa pun si niste japonica, nu doar salcam alb. Eu stiu ca am vazut undeva frunzele de salcam japonez, dar nu imi aduc aminte unde sau daca aici in oras sau altundeva... asa ca, daca nu e prea mare efortul si cheltuiala, as dori si eu niste semnite de japonica, daca se poate.

octav

http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

mihai.vr

#205
Baia Mare, de ce?

octav

dupa nume m-am gandit ca esti din vrancea si stiam cateva zone cu salcami japonezi de unde sa te alimentezi cu seminte.
Dar daca tot m-am bagat in vorba, trimite-mi un mesaj prin noiembrie (cred ca se pot culege pastaile) sa nu uit si te rezolv.
Intrebare: Daca le prinde inghetul se mai pot folosi? Sa stiu perioada de cules.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

mihai.vr

Multumesc. Nu stiu cum e cu inghetul, dar la noi in Baia Mare si imprejurimi, salcamul alb are samanta coapta(uscata) buna de recoltat deja. Am culesc cativa pastai si de la salcamul alb zilele astea.

jenica67

      Am si eu o intrebare legata de salcam normal. Un vecin mi-a adus cateva carute cu nisip de la rau, le-am descarcat in curte pe o parte betonata, si nu l-am folosit anul asta. Intre timp am constat ca mi-au crescut 3 salcami, cei mari undeva pe la 0,5 m. Cand ar fi bine sa ii plantez in gradina unde doresc sa ramana definitiv si daca trebuie sa iau ceva masuri peste iarna, sa nu inghete ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Sa ai grija ca dupa plantare in cativa ani vei avea in gradina o adevarata padurice de salcami.  :smile: