reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

NOSEMA este combatuta cu STEJAR
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Popescu Gheorghe

Eu si in primavara si acum fac ceaiul din coaja de stejar(decocot-fierbere)la care adug cand clocoteste 10 cuisoare -plante la litrul de sirop(metoda ruseasca)apoi la foc mic las 5 minute plantele: menta coada soricelului,musetel,sunatoare,tei,galbenele,cimbru(sau cimbrisor de camp);din toate plantele pun cam  un pumn  amestec  la 10 litri sirop,iar coaja de stejar o fac cu 1 lingurita la o cana de ceai(250ml),la care adug multivitamine efervescente(o pastila la 10 litri sirop) si un plic de startovit la 10 litri sirop,fie  primavara ,fie toamna

gheco

Am recitit acest topic cu atentie si vreau sa fac cateva remarci:
- prin folosirea retetei se face o economuie remarcabila;
- siguranta asupra plantelor folosite;
- rezultate remarcabile obtinute;
- chiar daca ai 200 stupi (poate chiar cu atat mai mult) trebuie sa-ti prepari singur protofilul;
- Apiardeal este o familie de mare forta.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Popescu Gheorghe

Recomand a se vedea pretul protofilului la producator si apoi la distrribuiitor;exista si varianta verofil la celasi pret dar cel preparat in casa este totusi mai economic si proaspat;atunci trageti concluzia

pharaonu75

Formula de calcul a volumului de apa ce trebuie adaugat pentru a obtine solutii de diferite concentratii este:

Cf = Ci * Vi / Vtot
unde
Vtot = Vi + Vad

Cf = Concentratia finala a solutiei
Ci = Concentratia initiala a solutiei
Vtot = Volum total (final)
Vi = Volum initial al solutiei
Vad = Volum apa de adaugat

Pentru ca in comert exista alcool de 96% (grade alcoolice) ca sa-l aduceti la 70% se adauga 37,14 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 96%, iar ca sa il aduceti la 40% se adauga 140 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 96%

Pentru a aduce solutia de la o concentratie de 70% la una de 40%, se adauga 75 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 70%.

Spor la preparat Protofil!  :wink:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catalin_valenii

Mai face cineva Protofil in casa? Se adauga ceva in plus fata de ce s-a zis pana acum?
Albine sanatoase si harnice sa avem!

pharaonu75

Mergi pe reteta data de Dragos. Este foarte buna.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catalin_valenii

O sa o incerc. Multumesc pentru sfat.
Albine sanatoase si harnice sa avem!

puiu

DA. An primit 1/2 litri "PROTOFIL"de la un coleg,incepetor bineinteles. Ofer 50 ml in ordinea cererii celor ce vor sa faca experienta pe sarmanele albine. :rusine:
Pentru a se ajunge la reteta PROTOFIL au fost multi ani de cercetare,verificare a produsului pe albine.Noi batjocorim albina prin retete empirice de dragul a CE?
Pentru o familie de albine avem nevoie de 50 max 80 ml/an de Protofil,fabricat,verificat,garantie,etc. Chiar asa!

Kiwi Bee

Foloseste cineva si urzica la reteta de casa de protofil?
Asta intreb pt ca la noi in NZ nu exista urzica europeana(aia care te gidila/inteapa, irita la piele).
In schimb avem o alta specie de urzica pe care o poti freca si de limba si nu simti nimic. Oare din punct de vedere al unui ceai de urzici sau un macerat de urzici care ar fi difefenta intre cele 2 urzici? Oare as putea inlocui urzica europeana cu asta pe care o avem noi aici in NZ?

ciucur

Buna dragi colegi,

Am o singura intrebare referitoare la Protofil home made sau cumparat.
Care e termenul REAL de valabilitate?
Intrucat eu am stupi putini (doua familii puternice si 5 roi) cred ca voi merge pe cel cumparat deocamdata, insa pe eticheta scrie ca se va folosi imediat dupa deschiderea sticlei.
Mi se pare ciudat la concentratia de alcool din 'potiunea magica' sa nu reziste mai mult.
Sa iau o sticla si sa folosesc foarte putin apoi sa il arunc e risipa..... Nu e vorba de bani, de principiu.
Chiar voiam sa incep administrarea intrucat am schimbat matcile ce le aveam cu unele de la ACA (nu am gasit in alta parte - as fi dorit de la dl. Dobrota).
Multumesc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

costinelblagniceanu

Citat din: pintilied din Martie 28, 2009, 11:21:24 PM
Citat din: dragos2006Eu am dat drumul la Protofil , a mai produs cineva in casa ?
Eu folosesc numai protofil facut de mine,dupa reteta cu ceai gastric 1si2.
Si eu folosesc Protofil dupa reteta pe care mi-a trimis-o domnul Pintilied( pentru care ii multumesc din suflet)care da rezultate foarte bune.  :hi:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

pistol28

Citat din: pharaonu75 din Iunie 29, 2011, 04:38:02 PM
Formula de calcul a volumului de apa ce trebuie adaugat pentru a obtine solutii de diferite concentratii este:

Cf = Ci * Vi / Vtot
unde
Vtot = Vi + Vad

Cf = Concentratia finala a solutiei
Ci = Concentratia initiala a solutiei
Vtot = Volum total (final)
Vi = Volum initial al solutiei
Vad = Volum apa de adaugat

Pentru ca in comert exista alcool de 96% (grade alcoolice) ca sa-l aduceti la 70% se adauga 37,14 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 96%, iar ca sa il aduceti la 40% se adauga 140 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 96%

Pentru a aduce solutia de la o concentratie de 70% la una de 40%, se adauga 75 ml de apa la fiecare 100 mililitri de solutie alcoolica de 70%.

Spor la preparat Protofil!  :wink:




Eu as fi scris

Vtot=Ci * Vi / Cf
Vad=Vtot - Vi
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 31, 2009, 10:11:23 PM
Ce  buna  e  scoala  cite odata¿¿ Acum  stiu  si  eu,nu  prea  a fost  inghesuiala  la  raspuns.CROMBRA   NOTA 10..

minitehnicus asta, cate scoli a facut? prea stie de toate...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

sfantul spiridon

=Kiwi Bee link=topic=9.msg104584#msg104584 date=1330994005]
Foloseste cineva si urzica la reteta de casa de protofil?
da si cred ca nu am facut rau. Referitor la concentratie, protofilul comercializat de ICDA are peste 80 de grade, pentru ce trebuie sa scadem aceasta concentratie?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro