reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: Cradle din Ianuarie 13, 2013, 08:47:19 PM
Deci pana la urma este toxic pentru albine alcoolul sanitar in protofil?

N-am folosit, asa ca nu am de unde sa stiu!
Insa alcoolul sanitar este una si cel "alimentar" este alta!
Eu nu as folosi alcool sanitar pentru a face protofil. Tu faci cum vrei!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marcello braileanul

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 13, 2013, 08:52:58 PM
  Ma voi sunteti intregi la minte ??? cum sa faci protofil cu alcool sanitar , cand se stie ca acest dezinfectant contine un colorant care il face impropriu consumului pe cale orala pentru orice fiinta .
   Eu unul imi produc singur acoolul din fructe si stiu ca fac la albine in produs 100% natural fara nici o chimicala.
:hippo:dar ce nea Dragos  nu poate sa il strecoare prin felie de paine sa nu mai aiva colorant in el? :hippo: :lol: :lol: :lol: maaare iti e gradina ta doamne :lol:

crombra

Fratilor, voi va jucati cu viata albinelor. Credeti ca faceti economie daca le dati otrava?   :nono:
Daca nu aveti bani de Protofil faceti un efort si strangeti vara plante medicinale ca sunt free de la mama natura si le gasiti peste tot , doar sa intindeti mana sa le recoltati. Pelinul si coada soricelului  contin principii amare cu efecte foarte benefice. Adaugati musetel, sunatoare, macese , catina alba si ce s-o mai gasi pe campuri si face un cocktail de ceaiuri numa bune de diluat siropurile dulci de orice fel, zahar ,dulcofruct, apiinvert , etc. Iata ce contine alcoolul sanitar:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

Am intrebat sa nu fac vreo prostie , multumesc celor care mi-au raspuns :thanks:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

adriann

si lipovenii care beau spirt trecut prin paine de ani de zile au dezvoltat imunitate????
cel mai ieftin de facut alcool.... apa, zahar, drojdie de vin... si un alambic... nu mai stiu exact proportia undeva pe la 1 kg de alcool de 35% la 1 kg zahar

pharaonu75

Citat din: crombra din Ianuarie 14, 2013, 07:06:32 PM
Fratilor, voi va jucati cu viata albinelor. Credeti ca faceti economie daca le dati otrava?   :nono:
Daca nu aveti bani de Protofil faceti un efort si strangeti vara plante medicinale ca sunt free de la mama natura si le gasiti peste tot , doar sa intindeti mana sa le recoltati. Pelinul si coada soricelului  contin principii amare cu efecte foarte benefice. Adaugati musetel, sunatoare, macese , catina alba si ce s-o mai gasi pe campuri si face un cocktail de ceaiuri numa bune de diluat siropurile dulci de orice fel, zahar ,dulcofruct, apiinvert , etc. Iata ce contine alcoolul sanitar:

Cam 80% dintre plantele folosite la prepararea protofilului le am in curte sau in fata curtii!
Cat de lenes sa fiu ca sa nu le adun? =))
Alcoolul se prepara singur, in cazanel, in spatele curtii! Deci totul este pe langa casa!
Nu imi mai trebuie decat rabdare, ca sa astept sa se macereze plantele! :wink2: :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Hai sa facem un concurs , cine reuseste protofilul cel mai bun !

Bistriteanul

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2013, 02:56:38 PM
   Hai sa facem un concurs , cine reuseste protofilul cel mai bun !

Cum se alege juriul? :)
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

D006

 Cei care participa sunt si juriu .

Bistriteanul

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 15, 2013, 03:11:57 PM
Cei care participa sunt si juriu .

Stabilim o data si o locatie unde ne prezentam fiecare cu cate 1l. Bem cate un paharel de la fiecare sa vedem care e mai bun?
Binenteles ca inante se analizeaza culoarea si mirosul fiecarui produs iar inainte de inghitirea produsul se plimba de cateva ori prin gura ca sa se simta bine aromele.
Protofilul facut de mine are in compozitie tuica de mere, daca stiam de concurs bagam de prune sau de pere. :)
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

romikele

Cine ramane in viata dupa degustare, e castigatlor! :)

D006


pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2013, 04:09:04 PM
Cine ramane in viata dupa degustare, e castigatlor! :)

Asa fratilor... eu il prepar cu alcool metilic! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

telemea16

Va alut pe toti :hi: ,am si  eu o intrebare,macesele si fructele de catina cum trebuiesc puse in reteta pentru protofil uscate sau in stare naturala si daca se respecta aceeasi cantitate sau scade in functie daca sunt deshidratate sau nedeshidratate  pentru ca catina mai am si acum in congelator, o folosesc acum la suc de catina cu miere pentru copii mei.Apelez si eu la voi ca sunteti TATICI in domeniu iar la mine este prima data cand incerc sa-mi fac  singur protofirul si sa vad cum reduc cantitatile de plante folosite pentru ca dispun doar de 2 litri ce alcol  :thanks:

D006

catina o am la congelator . O toc la mixer si apoi o torn in amestec . pt. ca am stoc de catina la 25 litri de alcool am pus 1 kg. de catina .