reteta protofil

Creat de dragos2006, Octombrie 09, 2007, 02:02:41 AM

« precedentul - următorul »

D006

  Pentru a nu produce intoxicatie cu alcool.

tassevasi

 Si mai adaug ceva , la 70 g  se face  cel mai bine transferul  de  uleiuri volatile  din plante  in  alcool , ca altfel  puneam palinca de 40g. :)

balasbebe

Eu de curiozitate am gustat protofilul ACA. Nu cred ca are decat cateva zeci de grade, pana in 30-40 de grade.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: sfantul spiridon din Ianuarie 06, 2013, 06:32:42 PM
=Kiwi Bee link=topic=9.msg104584#msg104584 date=1330994005]
Foloseste cineva si urzica la reteta de casa de protofil?
da si cred ca nu am facut rau. Referitor la concentratie, protofilul comercializat de ICDA are peste 80 de grade, pentru ce trebuie sa scadem aceasta concentratie?

cred ca principiul: bun  pui, bun iese, se poate aplica
putina urzica nu ar avea de ce sa strice
cand maica-mea fierbe yrzica pentru gatit, eu beau zeama si nu am nimic
se zice ca e buna penru circulatia sangelui

dragos spunea ca protofilul are la baza gustul amarui al plantelor
cred ca daca la 10 l pui si o frunza de canepa, nu inseamna ca droghezi albinele
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

crombra

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 06, 2013, 07:52:37 PM
Citat din: sfantul spiridon din Ianuarie 06, 2013, 06:32:42 PM
=Kiwi Bee link=topic=9.msg104584#msg104584 date=1330994005]
Foloseste cineva si urzica la reteta de casa de protofil?
da si cred ca nu am facut rau. Referitor la concentratie, protofilul comercializat de ICDA are peste 80 de grade, pentru ce trebuie sa scadem aceasta concentratie?

cred ca principiul: bun  pui, bun iese, se poate aplica
putina urzica nu ar avea de ce sa strice
cand maica-mea fierbe yrzica pentru gatit, eu beau zeama si nu am nimic
se zice ca e buna penru circulatia sangelui

dragos spunea ca protofilul are la baza gustul amarui al plantelor
cred ca daca la 10 l pui si o frunza de canepa, nu inseamna ca droghezi albinele
Cum le zici dumneata Bobocule..... mai rar.
Iar ti-e gandul la ...pui? Ia cu urzici tata ca face piciorul mic si .....burta supla.
=)) :yes:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

pharaonu75

Citat din: crombra din Ianuarie 07, 2013, 01:40:05 AM
...
Ia cu urzici tata ca face piciorul mic si .....burta supla.

Dar nici altceva nu vezi... mare! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mihai Sergiu

Sigur o sa spun o prostie dar poate ma lamureste cineva. Etanolul nu poate fi folosit in loc de alcool dublu rafinat?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

pharaonu75

Te-ai ferit sa spui prostia, dar tot ai spus-o pana la urma! =)) =))

Etanol = alcool etilic = alcoolul pe care il bem, indiferent ca se numeste tuica, palinca, whiski, vin, etc.
Are formula chimica C2H5OH sau  CH3 – CH2 – OH.

Alcoolul dublu rafinat este alcoolul etilic distilat/rafinat de doua ori pentru a fi adus la mai multe grade alcoolice.
Cel mai cunoscut este cel de 96 de grade.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mihai Sergiu

In reteta domnului Dragos am vazut ca il dilueaza pana la 70 de grade, iar etanolul sau spirtul are exact 70 de grade
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Obombo

Etanolul, cel din formula pusa de Pharaonu este anhidru, nu contine apa dar nici nu se poate obtine prin distilare. Din causa la nustiu care smecherie chimica, prin distilare se poate obtine cel mult o solutie de alcool/apa 95/5, adica alcool de 95° iar cel de 70° este o solutie de 70% etanol si 30% apa.

Mihai Sergiu

Deci s-ar putea folosi alcool sanitar in loc de cel dublu rafinat daca tot il aducem pana la 70 de grade?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Obombo

Alcoolul sanitar este denaturat cu nustiu ce prostie care-l face amar, pentru a nu fi folosit in alte scopuri, dar nu cred ca pe albine le afecteaza chestia asta.

Kiwi Bee

Multumesc pt sfaturile referitoare la urzica.

Mihai Sergiu

Deci pana la urma este toxic pentru albine alcoolul sanitar in protofil?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

D006

  Ma voi sunteti intregi la minte ??? cum sa faci protofil cu alcool sanitar , cand se stie ca acest dezinfectant contine un colorant care il face impropriu consumului pe cale orala pentru orice fiinta .
   Eu unul imi produc singur acoolul din fructe si stiu ca fac la albine in produs 100% natural fara nici o chimicala.