Dilemă cu regine

Creat de MirceaCalin, Iulie 12, 2020, 08:20:10 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Un cunoscut a accesat fonduri europene și și-a cumpărat câteva regine de afară, din diferite țări, pe bani buni.
Acum vine și dilema:

Toate familiile de pe pavilion au scăzut binișor, "străinele" însă au umplut un cat cu miere !
 :razz:
Ce păreri aveți ?

MOTANUL

Si eu cand am luat regine de la ICDA - culegeau si se dezvoltau mai bine decat cele "corcite" cumparate de la apicultori diversi. Unele din stupina erau roitoare, altele culegeau prost. Cele de la ICDA erau bune si foarte bune majoritatea (80% as spune foarte bune).

Un crescator de matci profesionist face mult mai putine greseli decat un apicultor amator. Asta mie imi este clar ca lumina zilei. Intr-un fel merge o matca din botca de salvare sau roire - in altfel o matca de schimbare linistita, in alt fel transvazare.

Calitatea matcii e data si de calitatea trantorilor (daca ai un apicultor cu stupi foarte slabi langa tine si trantori asemenea - iti poate strica rezultatele).

Ca si o concluzie - daca albinele lui erau foarte bune diferenta ar fi fost mica. Eu stiu apicultori care fac productie si nu a fost asa mare diferenta.

La mine ar fi diferenta mare - pentru ca e vizibil ca am scazut in calitate cu matcile in fiecare an.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

 Poate va surprinde ce spun eu, care militez pentru evitarea aducerii de regine buckfast. Reginele BF 'de la mama lor' sunt de obicei mai bune decat reginele noastre. Ce este insa foarte rau, e ca urmasele lor vor fi din ce in ce mai slabe, astfel ca vei fi obligat sa tot cumperi de la ei cu bani grei. Mai grav este ca odata introdus acest hibrid, nu mai putem vorbi de o rasa locala, trantorii de BF vor polua rasa locala la ceilalti stupari care habar nu au de ce albinele lor nu mai fac asa buna treaba cum faceau cu ani in urma. Cand actiunile tale afecteaza (aici economic) pe semenii tai, este cel putin necinstit sa nu tii cont de efectele actiunilor tale.
  Am mai spus, rasele clasice ca rasa carnica sau caucaziana sau italiana sunt mult mai putin 'nocive' fiind totusi apropiate genetic de rasele autohtone, pe cand buckfast au si gene din rase departate genetic cum sunt cele din Asia-Mica sau Africa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Pentru stationar (unde ai costuri mici) calitatea matcii nu este atat de importanta din punct de vedere economic. Eu anul asta am pus turte proteice prima oara de cand am albine in iulie. Si cei cu turte au puiet - cei fara turte abia mai au 2 rame cu oua la 8 rame de albine. Nu am polen deloc in stupi. Mai pe direct si pe romaneste - merg in pierdere. Le dau polen eu de la mine.

Cei din pastoral dau bani pe camion (6000 euro) pe asigurari, pe deplasari, etc. In conditiile respective conteaza daca scoti 500 kg miere pe saptamana sau 1 tona. Ei au de acoperit niste costuri foarte mari. Si daca saptamanal scoate o cantitate de miere dubla - il inteleg cand isi cumpara BK. Pentru el inseamna miste tone de miere in plus pe sezon.

Adica ii convine sa dea 200 de euro pe o matca daca 2 sezoane are 25.000 lei in plus scosi din miere pe stupul respectiv.

PS: nu am dat special turta la singura regina BK din stupina si are 2 rame ouate la 6 rame full de albina. Si spatiu de ouat are - nu e cuibul blocat cu miere. Din aceeasi linie de regina BK un apicultor cu stupii in pastoral plini de polen are FA ouata si pe fata dinspre diafragma. (la el e plin cules - la mine e un cules foarte prost; de supravietuire).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

gheghe

-"...merg in pierdere.Le dau polen eu de la mine".Polenul respectiv nu este in exclusivitate al apicultorului cu atat mai mult cu cat stiati ca va urma o perioada de penurie. "...il inteleg cand isi cumpara BK."                 Dar ce intelegere aveti fata de lege? Ce intelegere aveti fata de cei care lupta cu degradarea calitatii rasei locale si implicit cu pirderile suferite de ei?Rasa asta este a naturii in care ne-am nascut si traim.Are specificul ei.Las-o asa.     

bucovineanu

Citat din: MOTANUL din Iulie 13, 2020, 03:26:09 PMAdica ii convine sa dea 200 de euro pe o matca daca 2 sezoane are 25.000 lei in plus scosi din miere pe stupul respectiv.


Dar cata miere poate sa dea in plus un stup cu regina bk fata de un stup cu alta regina daca apicultorul obtine in plus 25.000 lei din vanzarea mierii?

MOTANUL

Am fost si eu anul asta prima oara in pastoral. Un pastoral ineficient, neeconomic - cu 2 familii.
Dar am stat langa apicultori care fac asta de ani de zile si au camioane cu peste 50 de familii.
Aveau familii care faceau 10 kg pe saptamana si familii care faceau 20 kg pe saptamana.

Daca toate familiile ar fi cules 10 ar extrage 500 kg. Daca toate ar fi cules 20 ar extrage 1 tona/saptamana. Inmultiti cu 4 saptamani pe luna si cu mai multe luni si o sa vedeti ce diferente in bani se strang. 500 kgx30 de lei inseamna 15.000 lei pierduti sau castigati intr-o saptamana.

La apicultorii foarte buni (care au matci selectionate, fac singuri transvazare, etc) bk nu culegea dublu. Culegea pe acolo (poate o idee mai bine). La apicultorii mediocrii sau slabi bk mergea la dublu - poate chiar mai bine. Probabil si cu niste matci bune carpatine rezultatele sunt similare (nu fac apologia BK). Nu asta era discutia - discutia era ca o matca atent selectionata e mai buna decat una neselectionata.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Iulie 13, 2020, 09:04:49 PMDar cata miere poate sa dea in plus un stup cu regina bk fata de un stup cu alta regina daca apicultorul obtine in plus 25.000 lei din vanzarea mierii?

25.000 e exagerat. Sa pun 40 kg pe luna x 6 luni =240 kg miere x 30 lei=7200 lei. Oricum acopera 200 de euro si ii mai raman bani.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#8
Citat din: gheghe din Iulie 13, 2020, 08:28:19 PMDar ce intelegere aveti fata de lege? Ce intelegere aveti fata de cei care lupta cu degradarea calitatii rasei locale si implicit cu pirderile suferite de ei?Rasa asta este a naturii in care ne-am nascut si traim.Are specificul ei.Las-o asa.     

Nu prea am intelegere fata de monopol. Pentru ca exact cei care se bat pentru a impune acest monopol nu o fac pentru albina carpatina - o fac pentru profit si interese economice evidente. Ma refer la ICDA.

Au impus un singur medicament decontat la PNA pentru nosema / Protofil. Nu am nimic cu el, dar nici macar nu trateaza nosema. Cititi prospectul si o sa intelegeti ce spun. Daca doriti dezvolt.

Tot ICDA a impus niste teste la miere pe care sa nu le pot face doar ei. (extrem de scumpe 415 lei). In disperare de cauza cam toti apicultorii din tara au trimis mierea la ei. Inmultiti 100 de euro cu niste mii de apicultori si vedeti ce iese.
Adica doar din analizele astea o sa scoata jumatate de milion de euro - poate si mai bine. Apicultorii ies in pierdere-ei se imbogatesc substantial. Nu stiu suma finala - dar se va publica de catre APIA.

Sa pastreze rasa locala, sa o selectioneze, sa faca ce vor cu ea. Dar cu monopolul nu sunt de acord si nici sa fie singura matca pe care sa o poti comercializa in Romania (ca de ani de zile asta vor). Stiu discursul , l-am ascultat - nu sunt de acord cu acest monopol. Sa se duca in varf de munte sau pe o insula si sa tina rasa locala pura. Nu sa o bage pe gat la toti apicultorii ca au ei un interes economic.

Eu nu mai am stupi in jur (au fost niste stupi in jur - fie au murit de boli fie au fost luati definitiv). Nimeni nu ma tine sa am doar carpatine in stupina. Dar nici sa fiu obligat-fortat sa fac asta nu consider ca e normal. In ultimii 2 ani am avut doar carpatine. Anul asta am luat 1 matca BK. De fapt am avut doua dar una a avut opozitie din partea albinelor de la ICDA  :anger: Au tras botci si au continuat rasa pura. :bee:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Cifrele cu productiile date sunt mult umflate. Diferentele de productie, daca sunt, sunt mult mai mici fata de rasa locala. Pe de alta parte trebuie sa socotim efectul final al actiunilor. Daca tie iti creste productia cu 20 % dar tuturor stuparilor din zona, in anii urmatori le scade productia prin poluarea rasei avute, daca noii metisi vor fi sensibili la diferite boli sau nu vor rezista la iernare, per total ne da cu minus. Vorbesc din ce am citit pe forumuri din diferite tari, care au folosit acest hibrid cu mult inaintea noastra. Toti regreta pierderea PENTRU TOTDEAUNA a raselor locale, clasice.
  Nici monopolul nu este bun. Carpatina nu au inventat-o ICDA si s-a format in sute de ani dupa ce numai albinele cele mai bine adaptate conditiilor de la noi au supravietuit conditiilor de clima si cules. Acuma selectia naturala nu se mai face ca inainte. Acum omul intervine cu fel de fel de stimulente si se dazvolta rase care se bazeaza mai mult pe ce primesc din sac decat pe ce aduna din flori si nici nu mai sunt capabile sa traiasca fara acest ajutor. Daca ar fi vorba doar despre ajutor in situatii de criza nu ar fi nimic, dar aici sunt exagerari mari. Eu cred ca ne-am ingrozi daca am calcula cantitatea totala de suplimente date albinelor de catre stupari. Sigur ca nu doar romanii fac asta, ba in alte tari se face si mai mult. Totusi ne indepartam tot mai mult de ceea ce inseamna natural.
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Closcutz

Citat din: MOTANUL din Iulie 14, 2020, 12:43:50 AM
Citat din: bucovineanu din Iulie 13, 2020, 09:04:49 PMDar cata miere poate sa dea in plus un stup cu regina bk fata de un stup cu alta regina daca apicultorul obtine in plus 25.000 lei din vanzarea mierii?

25.000 e exagerat. Sa pun 40 kg pe luna x 6 luni =240 kg miere x 30 lei=7200 lei. Oricum acopera 200 de euro si ii mai raman bani.
Si marmota învelea ciocolată... Mai taie din ele și mai ales din preț ca e de speriat!

bucovineanu

Citat din: MOTANUL din Iulie 14, 2020, 12:43:50 AM
Citat din: bucovineanu din Iulie 13, 2020, 09:04:49 PMDar cata miere poate sa dea in plus un stup cu regina bk fata de un stup cu alta regina daca apicultorul obtine in plus 25.000 lei din vanzarea mierii?

25.000 e exagerat. Sa pun 40 kg pe luna x 6 luni =240 kg miere x 30 lei=7200 lei. Oricum acopera 200 de euro si ii mai raman bani.
40 de kg pe Luna sau pe Pamant?

MOTANUL

#12
Din stupii mei am scos 8 kg miere de salcam / per stup (pe vreo 10 zile - ultimile 2 pierdere semnificativa ca incepusera ploile). Stupi usori ca un fulg comparativ cu tot ce era in jur. (eu recunosc cinstit ca nici un cat nu am avut plin - dar in jur stupii fruntasi din jur aveau 2-3 caturi pline spre final). Plus ca in afara de mine toti aveau cantar pe stupii medii.

Si eu am fost cu stupi mediocrii intr-un an mediu. A fost un an nici macar mediu din ce spuneau ei. In ultimii 10 ani de 2 ori au scos spre 2 tone de miere la salcam. Tot in ultimii 10 ani au fost si ani mai prosti decat asta.

De exemplu la rapita au avut saptamani bune cu aproape 1 t de miere saptamanal. Nu am absolut nici un motiv sa cred ca au exagerat cu ceva - tot ce spuneau batea cu cantarul si cu cat de grei erau stupii. (mai ales ca m-au invitat sa vin la extragere si eu nu am putut sa merg in ziua respectiva).

Eu am scos maxim 300 kg din stationar pe an. Dar pastoralul nu e stationar. Si inca ceva: cei buni nu au doar cele 60 de familii de pe camion. Daca intr-o saptamana 5 familii nu dau randament le inlocuiesc de indata cu familii puternice de pe vatra. (au minim 30-40 de familii si la vatra pe langa astia). Erau si apicultori cu familii bolnave, slabe - mult mai slabe ca ale mele. Erau de toate felurile - toata curba lui Gauss.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

Cine lucreaza cu,, familii ajutatoare vremelnice ,,face miere in stationar indiferent de rasa sau hibrid.Cu pastoralul este alta poveste