Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Zmeura este pe trecute.

andreiu

       Am adunat semintele de ceapa decorativa.

andreiu

        Am pus la uscat material de calitate pentru afumator: iasca taiata bucati si floare de papura.

andreiu

      La varful Citerii s-a cosit iarba si vremea calda a uscat un fan de calitate. Adunat in capite mari va fi transportat cu boii la fanarul de langa grajdul lui baciu' Niculae a Floritii.

andreiu

      Azi incep operatiunea de echilibrare a familiilor de albine. Roii vor primi atatea rame cu puiet pana cand fiecare va avea cate 5 rame, de la familiile puternice, care vor fi reduse astfel si ele, la 5 rame cu puiet. Realizez astfel o 'aliniere' la startul pregatirilor pentru iernat. Mi-am propus ca din acest an sa nu mai iernez familii cu mai putin 5 rame ocupate complet.

bismark

   Buna,mosule.Nu crezi ca te cam grabesti? Eu fac echilibrarea in octombrie cind stii cum se spune,,toamna se numara bobocii,,.Iti spun din experienta.Am facut si eu echilibrarea in conditiile verii  si pina in toamna eram la pamint cu toti.Acum eu, de la stupii care au excces de puiet mai iau cite o rama si bag la cei slabi sau la roiurile de anul acesta si astfel le stimulez sa se dezvolte.In octombrie fac o revizie completa si atunci echilibrez si string cuibul.Atunci fac si echilibrul de hrana si primul tratament de toamna dupa 7 zile il mai fac odata adun roinita,salvia,boz si ce mai gasesc contra gaselnitei si pun pe podisor.Eu nu prea dau sirop decit in cazuri exceptionale dar tot din miere 1/1 la care adaug menta si o lingura de otet de mere.Dar fiecare face cum crede.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Aproape de vorbele tale sunt si eu, bunicule. Am inceput doar operatiunea de echilibrare prin acordarea la fiecare roi a unei rame cu puiet. Peste o saptamana repet figura, unde este cazul si tot asa pana la pozitia de echilibru. Totodata urmaresc si ponta matcilor si unde mi se pare ceva in neregula, dau matca noua de la nucleu. Avantajul meu este ca am format nuclee de imperechere pe cate 2 rame 1/1 ambele insamantate la ora aceasta Deci nucleul vine in familia cu matca de inlocuit si cu ceva zestre, nu numai cu matca in pijama.

andreiu

      Dupa  o experimentare de 3 luni, este cazul sa prezint concluziile mele referitor la stupul din polistiren expandat, armat cu plasa din fibra de sticla si adeziv.
      Familia din imagine este un roi de anul trecut, iernat pe 4 rame si in aprilie l-am bagat in ladoiul experimental. A crescut complet 5 rame, a ajuns pe 11 rame din care 7 cu puiet. Impresia mea este ca albinele se simt foarte bine  pe tencuiala zgrunturoasa, nefiind de loc agresive. Pe caldura mare din ultimele zile, nu au iesit pe peretele frontal sau sub scandura de zbor. Ramane de vazut cum se comporta de acum incolo si mai ales, cum se va ierna in astfel de lazi.

andreiu

       In conditii de stimulare cu sirop, un roi pe 4 rame, toate pline cu puiet, construieste si acum.

andreiu

      Pe langa stimulare sau cules bun, o conditie importanta pentru a cladi rame noi este si tinerea familiei sau roiului stransa intre diafragme, adica crearea unei situatii de lipsa de spatiu pentru ouat sau depozitare miere.

mape 48-petru manea

asa este --si daca mai este si ce ai scris la avatar ,totul merge struna   :hi:

andreiu

   Roiul natural se apuca de cladit imediat ce l-ai bagat in lada si-l stimulezi, pe cand roiul artificial, deabia dupa ce a iesit prima serie de albine tinere, deci dupa cca 15-20 zile de la formare ( daca l-ai format cu matca imperecheata).Daca l-ai format cu botca, cladeste mult mai tarziu.

andreiu

        Intrucat de maine plecam la mare cu nepoteii, am cosit o noua serie de iarba, cu care , dupa o udare abundenta am suplimentat stratul protector din jurul si intre randurile de rosii. Canicula care a inceput si se anunta in continuare sper sa treaca fara prea mari urmari in mica mea gradina.

andreiu

      M-am cam grabit si coasei nemiloase i-au cazut victime nevinovate: un altoi de cires, altoit aproape de pamant si  un nuc rasarit dintr-o nuca, pe care nu i-am observat in iarba inalta si deasa.

andreiu

       Nepoteilor le plac cel mai mult rosiile care seamana cu anumite obiecte, precum inima rosie si beculetele galbene.