Rapita Inflorita

Creat de eusebiu, Noiembrie 15, 2009, 06:26:08 PM

« precedentul - următorul »

eusebiu

Am vazut lanuri de rapita inflorita. Ce efect credeti ca are in primavara?
Rapita este inflorita 30-40 %.
nu am vazut pana in aceasta toamna asa multa inflorita.
multumesc pentru raspunsuri. Eusebiu.

D006

Este ratata , trebuia ca inainte sa infloreasca sa fie stropita pentru a o opri din vegetatie.
  Si in insula  a fost in prag de inflorire din pricina toamnei lungi dar a fost oprita prin stropire.

crombra

Ieri pe 17.11 am fost pana la Constanta. Am trecut cu bacul pe la Smardan si am strabatut Dobrogea.
Am vazut foarte multe culturi de rapita intr-un stadiu foarte avansat de dezvoltare. Am cercetat mai de aprope cateva sole care erau aproape de sosea si aveau o dezvoltare mai mare. Am fost surprins sa vad ca deja se forma tija florala. Pe unele sole ,e drept, in palcuri, era rapita inflorita. Am vorbit cu prietenul meu ,agricultorul, si mi-a spus ca daca iarna nu este foarte blanda , si nu se stropesc culturile cu inhibitori de dezvoltar,e culturile sunt compromise. Rapita a fost semanata prea devreme. Pacat, pentru ca sunt suprafete de mii de hectare(in total pe tot drumul).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Daca vremea ar tine-o asa si as gasi un lan scapat la inflorit  as duce niste stupi acolo. Ar fi o experienta fantastica  sa pleci in pastoral la 20 noiembrie.

centrifuga

am vazut si eu asa ceva!
aproape tor baraganul este in situatia asta!
e f.grav!

eusebiu

Citat din: dragos2006Daca vremea ar tine-o asa si as gasi un lan scapat la inflorit  as duce niste stupi acolo. Ar fi o experienta fantastica  sa pleci in pastoral la 20 noiembrie.
Culmea ar fi d-le Dragos sa faceti si ceva miere. :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

eusebiu

Azi pe A1 am vazut lanuri de rapita ca primavara cand incep albinele sa aduca nectar si sa se cunoasca la cantar. Sunt lanuri in care putine plante nu sunt inflorite. Rapita si la 60 cm. Asta este compromisa. Sunt si lanuri intarziate.
Nu am avut aparatul la mine ca faceam si poze.
Polen dau sigur nu stiu daca si nectar. Sunt cercetate de albine.