Acte pastoral

Creat de GARFIELD, Aprilie 04, 2014, 07:48:26 AM

« precedentul - următorul »

GARFIELD

Buna ziua,rog pe cineva cu mai multa experienta sa imi explice ...de ce acte am nevoie pentru a merge in pastoral.Multumesc :hi:

romikele

Carnetul de stupina cu fisa de sanatate animala vizate la zi de medicul zonal ar trebui sa fie suficiente, dar e posibil ca in unele locatii sa vi se ceara si instiintarea cu ordinul de deplasare vizate de primaria pe raza careia se efectueaza pastoralul.

GARFIELD

Spuneti-mi...de unde iau carnetul de stupina si fisa de sanatate animala....de la medicul vetrinar din zona?
Multumesc. :thanks:

romikele

Carnete de stupina se pot gasi la targurile apicole, sau se pot descarca de pe net si printa.

http://www.apia.org.ro/files/pages_files/13-12-12-03-23-54Modelul_Carnetului_de_Stupin%C4%83.pdf

In mod normal Carnetul de stupina se elibereaya de catre o forma asociativa, care face verificarea corectitudinii inscrisurilor si pune vize pe deplasarile in pastoral.

Jean Valjean

Citat din: romikele din Aprilie 04, 2014, 09:25:52 AM
e posibil ca in unele locatii sa vi se ceara si instiintarea cu ordinul de deplasare vizate de primaria pe raza careia se efectueaza pastoralul.

Puteti sa-mi spuneti in baza carei legi se poate intampla asta?


romikele

In baza noii legi a apiculturii. Fiecare o interpreteaza cum vrea... de aici si diferente de la un judet la altul...

GARFIELD

Am luat de la asociatie carnetul de stupina...trebuie mers la medicul veterinar din zona sa puna stampila la tratamente?
Multumesc. :smile:

romikele

Nu la tratamente (doar daca le face el!), ci la rubrica "VIZITE ȘI OBSERVAȚII PERIODICE, RECOLTĂRI DE PROBE ȘI DETERMINĂRI ÎN STUPINA
SUPUSĂ CONTROALELOR VETERINARE OFICIALE*"

relutu

Daca ma duc la un particular si las stupii la el in ferma m-ai am nevoie de actele de mai sus?

romikele

Indiferent unde te duci, chiar daca ai cumparat terenul, daca nu locuiesti permanent acolo trebuie instiintata primaria si politia (in caz de furt sa fii bagat in seama) si completate documentele, ca te poti trezi cu control de la DSV si amenda e cam piperata.

un_escu

Au aparut cumva normele metodologice pt.legea apiculturii din 23/12/2013?

bogdanab

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2014, 09:03:31 AM
Nu la tratamente (doar daca le face el!), ci la rubrica "VIZITE ȘI OBSERVAȚII PERIODICE, RECOLTĂRI DE PROBE ȘI DETERMINĂRI ÎN STUPINA
SUPUSĂ CONTROALELOR VETERINARE OFICIALE*"

mie pentru vizele astea mi-a cerut sa duc albine la laborator la judet pentru analize , stiti cumva mai multe detali despre aspectu asta ? cate albine trebuie duse ? cum ?  cat costa ? si pentru ce boli se fac analizele sau daca a mai facut cineva ?

multumesc

romikele

In mod normal aceste probe se iau de medicul veterinar de pe raza stupinei.
Se preleva circa 20...30 de albine si 1 dm patrat de fagure cu puiet capacit, plus un borcanel de miere - toate pentru analize.
Borcanul pentru doctor e bonus  :razz:
Pretul analizelor (la data curenta posibil cu usoare modificari) se poate regasi in lista urmatoare: http://icdapicultura.ro/content/media/docs/preturi-analize-lab-2011.pdf

dorindafi

cum s-a spus mai sus , diferea de la zona la zona
la mine analiza este gratuita .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

antiopa din ardeal

 Mai sa fie, iar am luat-o !
In Mures (cel putin la mine), am platit pentru analizele care ei spun ca sunt obligatorii 58 lei. Si pe langa asta am platit si biletul de trimitere la analize completat semnat si stampilat de medicul veterinar din zona 20 lei, document obligatoriu cica (din care 5 lei pentru deplasare, medicul fiind din alta localitate). N-am pus cheltuiala pana la DSV la judet, eu am dus probele la analiza.