Camion apicol

Creat de justy, Mai 14, 2012, 01:30:56 PM

« precedentul - următorul »

costelinni

Citat din: justy din Noiembrie 21, 2012, 07:40:03 PM
am facut si eu omologarea apicola si la primarie am fost scutit de impozit!

esti sigur? eu am un camion omologat apicol 7.5 t impozit/an 650 RON !!!
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

costelinni

daca camionul este omologat apicol nu ai nevoie de Licenta de Transport, doar de Atestat transport marfa, verificare tahograf si.... un borcan de miere pregatit pentru organele care oricum ne vor opri pe drum ! :mad:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

justy

da, m-am convins anul acesta! intrebarile mele erau adresate pe la inceputul verii. Dupa ce am omologat apicol camionul am dus cartea de identitate la primarie si m-a scutit de impozit!

dan motu

nu este necesar nici tahograful in cazul in care este inmatriculat apicol iar impozitul nustiu ce sa zic exact pt ca depinde de politica fiecarei primarii,la unele se plateste mai putin la altele mai mult la altele de loc,asta cu impozitele va spun din propria experienta deoarece am masinile inscrise la doua primarii, doua la o primarie iar trei la alta fiindca am o societate si este in alta localitate

dan motu

daca camioanul are suspensiile pe ae impozitul este foarte mic,camion euro 4 de 26 tone impozitul pe anul acesta 320 lei suspensie pe aer,acelasi camion euro2 acelasi tonaj suspensie pe arcuri 1690 mentionez camioanele sunt pe sc

dan motu

la camion apicol inmatriculat pe persoana fizica euro2  de 26 tone am platit 650 lei impozit pe acest an

roi_ag

La camion transformat in pavilion apicol  se  plateste acelasi impozit,se cere Atestat transport marfuri ,tahograf .
Eu am renuntat sa-l inscriu ca pavilion din moment ce mi se cereau aceleasi taxe si documente
ca si ptr. camion normal si nu sunt adeptul pavilionului

costelinni

Citat din: dan motu din Noiembrie 22, 2012, 09:24:08 PM
daca camioanul are suspensiile pe ae impozitul este foarte mic,camion euro 4 de 26 tone impozitul pe anul acesta 320 lei suspensie pe aer,acelasi camion euro2 acelasi tonaj suspensie pe arcuri 1690 mentionez camioanele sunt pe sc

Impozitul se stabileste in functie de cilindree si de primarie  :D
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

florinjsk

 Eu acum inscriu un camion omologat apicol si nu imi trebuie nici tahograf nici licenta de transport deoarece este masina sezoniera iar la impozit mi-au calculat si am de plata pe an 130 lei

roi_ag

Ce masa maxima autorizata are?

florinjsk

12tone 100 e masa maxima

roi_ag


florinjsk


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

Porfy66

Ce te face sa crezi ca acesta este un camion apicol? Dupa ce descarca aici stupii poate sa transporte orice altceva. Camionul e un camion obisnuit ce se foloseste in america pentru a transporta orice... Camionul respectiv nu are nici o legatura cu apicultura!
:hi: :hi: :hi: