Comportament in pastoral

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:44:39 AM

« precedentul - următorul »

D006

   Acest subiect mi-a atras atentia cand l-am citit pe alt forum acum cateva zile , este foarte important si interesant . Acolo un stupar se vaita ca niste apicultori din vestul tarii cu mare nesimtire au venit si s-au pus pe locul lui . Sunt normale asemenea procedee intre apicultori ? si cum sta bine acelui forum acel topic a fost STERS ? de ce oare ? mogulii de acolo asa procedeaza de vor sa ascunda astfel de subiecte ?

ioanardelean55


probabil unul s-au mai multi erau implicati s-au au fost vreodata asa ca !!!! un motiv au totusi . :hi:

D006

  Cand pleci in alt judet ar trebui macar sa ai putin bun simt si sa intrebi localnicii daca sunt stupari prin zona si sa te asezi fara ai incomoda  . Cand voi avea timp va voi povesti cum stupari localnici au scapat de vizitatorii nepoftiti .

prisecarul

benefica ar fi o recunoastere in prealabil si cum spune dragos, discutii cu localnicii si dupa aceea asezarea stupinei!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Un subiect controversat dar eu cred ca primul venit are prioritate.
Cam la fel si cu parcarea pe strada in fatza casei.
Daca ar fi teren particular si ai avea ceva in scris de la proprietar este alta treaba.
Dar altfel ........ daca e locul liber este al oricui.

prisecarul

Citat din: AndreiRN din Iulie 19, 2010, 05:50:51 PM
Un subiect controversat dar eu cred ca primul venit are prioritate.
Cam la fel si cu parcarea pe strada in fatza casei.
Daca ar fi teren particular si ai avea ceva in scris de la proprietar este alta treaba.
Dar altfel ........ daca e locul liber este al oricui.
aici nu cred ca se pune problema asa!
cum spui tu asa se procedeaza, dar sa pui stupii pe directia altei stupini sau pe locul unui localnic, care este proprietarul acelui pamant, nu cred ca este normal.
de aceea am spus ca ar fi normal o recunoastere inainte de a aduce stupii!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Pai orice stup pe proprietatea altuia fara aprobare devine proprietatea lui.
Legal are acest drept.
Cat despre plasarea in directia de zbor ...... sa ma gandesc la o solutie.  :hi:

viorel_v2000

Citat din: AndreiRN din Iulie 19, 2010, 05:50:51 PM
Un subiect controversat dar eu cred ca primul venit are prioritate.
Cam la fel si cu parcarea pe strada in fatza casei.
Daca ar fi teren particular si ai avea ceva in scris de la proprietar este alta treaba.
Dar altfel ........ daca e locul liber este al oricui.

Aici ar trebuii sa functioneza regula bunului simt capatat "in cei sapte ani de-acasa"

D006

Foarte des e invocat acest bun simt dar in realitate lumea are standarde diferite si acolo pot spune ca a devenit mai anfometata, mai agresiva.
De aceea s-au facut legi si reguli si ordinances aici, pt a usura convietuirea in comun.
In multe locuri in lume zonele apicole sunt impartite cu mult inainte si asa sa rezolvat problema. Cum ar fi 1km distanta intre stupine.
La livezi, la polenizare iti pune doua stegulete intre care iti poti plasa paleti cam la 100 m intre ei.
Si asa nu mai conteaza diferenta de standard a bunului simt.

D006

  Pana mai vin cu precizari sa aduc cateva pasaje de pe stuparitul pt. ca sunt memorabile si vor fi sterse de acolo :


pupemea
Moderator

Din: Cisnadie 23 01 1968
Inregistrat: 31-03-2005
Postari: 4368


Ce inseamna am marcat locul? Si... cine garanteaza ca eu daca "marchez" asa de smecher 40 de variante in pastoral am garantia ca acele locuri sunt ...batute'n cuie?
In pastoralul din Romania, regula primului venit -primul servit este regula cu cea mai mare aplicare.Daca ar fi dupa marcare, ar fi mai multe placute pe teren decat cruci la curbele periculoase.
La dumneata,domnule lulus3, a fost o intamplare nefericita, intalnita des in pastoral.Personal daca nu am ce face, unde culege 4 colegi maghiari sau rrumani, culeg si eu.Daca nu este cules, am plecat.Si...ce e al meu e pus deoparte.
Cat despre titlu acestui subiect, prefer compania unor maghiar decat manelele si proasta crestere a unor conationali cu chef si boala'n lazi.

Cat despre baietii veseli (frate Dragos)...pana vine politia si Pro TV'ul ,am ace de cojocul unei armate intregi de halitori cu hormoni si alte chesti de unflat tricepci.
Nu trebuie decat sa arunc cu patru caturi si 5 capace.
Partea mai haioasa e ca ...tot eu trebuie sa-i vindec fiinca antidotul e la mine.Le voi atministra cu ...tzaraita!

Un Bozgor
in tara lui Papura Voda cu lantzoi la gat si mertzan ...la cort.


lucky5strike
Moderator
Din: Craiova
Inregistrat: 31-03-2006
Postari: 2758
      Dom'le, eu nu am cunoscut multi unguri, dar cati am cunoscut, am avut parte numai de oameni cumsecade, oameni ca noi! Asta oare ce-o insemna?

Sa generalizam este o nedreptate. Titlul acestui topic si primele doua opinii exprimate par smulse din vremuri de trista amintire.

Mi se pare ca unii confundati tribuna de fotbal cu viata de zi cu zi.

Pacat!



mircea_bog
Administrator
Mesaj Privat

Inregistrat: 31-03-2005
Postari: 837
      
   lulus3 a scris:

sunt un stupar de la 3 saptamani
am ajuns la  aproape 40 de ani
din experienta tatalui meu va spun nu au nici o regula
am mostenit o stupina de 150 de stupi

POVESTE 12.07.2010

dupa ce am marcat locul la floarea soarelui a doua zi ma intalnesc in acelasi loc cu 4 bozgori. Le spui romaneste ca acolo vrei sa pui stupi (de fata era si fermierul culturi de floarea soarelui)


SURPRIZA

A DOUA ZI DIMINEATA


BOZGORI

PE POZITI PARCA AR FI TARA LOR



RUSINOS !
Topicul este inchis si retras peste 2 zile.
Lulus3 este banat 30 de zile.


stupar

Va Salut!
Eu sant ungur(bozgor) din Tg-Mures umblu in pastoral de 25 de ani in Oltenia in Dobrogea Baragan si la Munte.Nu trebuie sa fac cunostinta cu colegi olteni sau prahoveni suficient sa vada numarul de MS deja sunt bozgor.Sa stit ca m-a duc in pastoral ca in tara mea....
Am patit la Slatioara ca un valceani sa asezat in directia zborului de albine la 30 m de pavilionului meu.Eu eram singuri el era cu 4 ajutor.M-a trimis in ma....meleagurile natale,bozgor imputit.A doua zi seara a trebuit sa plec.Mentionez ca terenul pa ce am fost era teren particular,cu acordul proprietarului am ocupat locul.
La Polovraci tot asa sau pus la 20m in fata mea in directia zborului albinelor, doi din Dolj.Astia nu m-a facut bozgori au fost multumit ca l-am intarit familiile lor.
La Vizirula fs m-am asezat la un lan de 200ha.La capatul celalalt a lanului era asezat un prahoveani pe care nici nu am observat.Obosit m-am culcat,pe la ora 11 a venit m-a trezit urland nu alceva ca de cand am venitde azi dimineata are furtisag,m-a rugat sa ma urc in dacia lui si sa m-a duc sa-mi arete ce am facut.Acolo intradevar era ce va bataie,dar el a extras cu o zi inainte.
Sa vedeti inapoi nu ma dus cu masina a inceput sa arunce cu pietre dupa mine,m-a amenintat ca ma omoara daca nu plec.Avea un baiat de 16 ani,care in spatele lui facea semni,sa-i dau pace ca sufera cu nervi.
Nu de frica lui,dar unde este furtisag acolo nu-i cules.am plecat
In judetul Sibiu la salcam III in directia zborului albinelor mei la 50 m sa asezat numitul Baciu din loc.Mihai Viteazu Jud,Mures.Asta fiind din JUd.Mures nu m-a facut bozgor .din conta nici nu m-a salutat timp de 2 saptamani cat a stat s-a intarit familiile.
In legislatia stuparitul pastoral se spacifica modul de amplasarea stupilor,dar nu scrie ce masuri si contraventie se aplica la cei care nu respecta aceste reguli,nici atat unde putem face plangere in acest sens.

D006

  Hai sa va spun ce am patit ieri :

  Am o vatra permanenta de peste 20 de ani , in fapt acolo am inceput stuparia , in decursul timpului am adus multi stupari in vizita la stupina mea pentru a le arata diferite aspecte legate de aceasta meserie.
  Ieri cand eram plecat in week-end la Lepsa , fratele meu primeste un telefon ca in fata stupinii noastre in curtea vecina , la maxim 20 de metri de stupii nostri , s-a mai pus cineva cu stupii . Am urcat imediat in masina si in 2 ore am fost la stupina , intre timp am identificat si pe cel care a venit cu stupii . Discutia a fost simpla si nu a durat mai mult de 3 minute , i-am explicat ca are la dispozitie o noapte sa plece cu stupii la fel cum a venit s-au a doua zi nu va mai avea obiectul muncii . Bineinteles ca in aceasta dimineata baiatul a plecat de acolo cu stupii.
  Greselile lui :
   _ l-am intrebat de unde stie de pozitie . raspuns : pai nu am venit cu tine la un chef aici ! ii cresti de mici si apoi te musca de cur...
  - l-am intrebat de ce nu mi-a dat un telefon , raspuns : poate aici am gresit
_ geseala capitala : fraiesteanul s-a ocupat in aceasta vara cu recoltatul de venin si are niste albine extrem de rele , intaii i-a dus in curtea lui si l-au batut vecinii , apoi a venit langa mine si albinele au cintepat oamenii si animalele , ce cauta boul cu albine asa de rele in localitati ?

  Concluzie : i-am explicat ca daca ma suna il punea in legatura cu un padurar care ii dedea o pozitie buna si izolata de oameni in padure unde nu deranja pe nimeni . dar prostul daca nu e prost pana la capat nu se simte bine.

  Faza cea mai tare : tipul e rus cu acte in regula , nu bozgor.... :rotfl:

D006

Citat din: romikele din August 15, 2010, 01:47:20 PM
Citat din: dragos2006 din August 15, 2010, 01:03:18 PM
... tipul e rus cu acte in regula , nu bozgor.... :rotfl:
Să nu spui că-l cheamă și Alexei!  :rotfl:
Nu mai afisa numele ca imi e mie rusine de rusinea lui . Cica a luat mare bataie in Oreavu... , recoltatoru de venin a lui peste prajit...

D006

  Eu am rezolvat usor si rapid problema dar Stefan 1 a fost invadat de marele pupemea   :rotfl: , marele deontolog cand e vorba de cascaval uita  de Dumnezeu . de onoare  si se roaga la singurul sau zeu : sfantul ban. Aceasta este adevarata fata a oamenilor care intretin respectivul forum.
  Eu unul ii recomand lui Stefan sa adopte metoda mea , daca nu o stie i-o spun pe privat si la anul pupe cred ca se va ocupa de altceva.  Acum inteleg de ce Valter m-a avertizat cand l-am vizitat prima oara sa nu desconspir pozitia lui !

stefan1

  Sa nu intindem si aici discutia destul de urata de dincolo! Ajunge!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)