pret produse bio

Creat de dragos2006, Octombrie 17, 2007, 03:30:28 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Productia bio. Un moft? O politica ieftina? O moda? O afacere profitabila?
Sau o alegere obligatorie?
http://www.beyondpesticides.org/health/pid-database.pdf

bucovineanu

Productia bio e o buna afacere, dar nu pentru producatori ci pentru intermediari. Pretul platit producatorului e numai cu 20-30% mai mare decat la produsele conventionale in schimb pretul in magazine e mult mai mare.

Obombo

Cred ca nu m-am facut inteles :). Intrebarea era retorica si daca citesti articolul de pe beyondpesticides nu poti sa nu fii de acord ca productia bio este o alegere obligatorie, dincolo de orice aspect economic.

cipriene

anul asta am cumparat de la INDAGRA miere bio de la un apicultor expozant. din curiozitate l-am intrebat de ce mierea lui este bio, iar raspunsul a fost ca stupina este intr-o zona de munte. raspunsul mi s-a parut pueril dar nu la fel pot spune si despre pret. am dat pe un borcan de miere de mana 15 ron, borcanul avand cca 400 g. mult/putin, nu stiu!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

O miere nu se poate numi bio doar pentru ca stupina se gaseste intr-o zona de munte, mai trebuiesc respectate si alte reguli. Deci daca pe eticheta nu era scris cine a certificat respectiva miere, ai platit-o scump.

cipriene

scump/ieftin nu stiu. singurul aspect este legat de marketing.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

abeja

Cine  vrea sa  aiba  un  viitor  inbelsugat sa  inceapa  cu  pregatirea stupilor  pt  bio.Daca  astazi  mierea bio  este  platita  la  fel  ca  mierea  conventionala,nu  se  va  intampla  si  maine.Si  infond  ce  ne  doare  sa  trecem  pe  bio daca  la  orizont seanunta  ploaie.Un  sfat  pt  tinerii doritori  de anturajul  spre  profesionism:acum  cand  avem  1-20 stupi nu  ne  costa  mare  lucru  sa  incepem prin  inmatricularea  stupinei  la  bio.Lasati  oamenii  sa  vorbesca,sa  nu  creada si  voi  vedeti-va  de  treaba  si  ascultati ce  zice  fraericul  de  Abeja.In  Germania  e " moarte " pt  produsele  certificate  bio.Mierea  conventionala e  la  jumatate  de  pretul  merii  certificate bio.,la  fel  si-un  stup  cu  albine,si  polenul,ceara  etc.Asa  ca ,ganditiva  si  luati  initiativa ,peste  cativa  ani  o  sa  pomeniti cele  scrise  de mine.

morozan simion

binenteles, ai perfecta dreptate, cine vrea cu adevarat poate. Este mult mai usor cand incepi de la inceput sa mergi pe bio decat sa treci o stupina de 80-100 stupi pe biu in decurs de unu sau doi ani
este recomandat ca cei care vor sa inceapa sa inceapa inca de la ptimii stupi cu bio , cheltuiala este mult mai mica.

sorinma

Citat din: cipriene din Decembrie 16, 2011, 10:43:05 PM
anul asta am cumparat de la INDAGRA miere bio de la un apicultor expozant. din curiozitate l-am intrebat de ce mierea lui este bio, iar raspunsul a fost ca stupina este intr-o zona de munte. raspunsul mi s-a parut pueril dar nu la fel pot spune si despre pret. am dat pe un borcan de miere de mana 15 ron, borcanul avand cca 400 g. mult/putin, nu stiu!

dar muntele de unde era?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

morozan simion

stimati apicultori eu zic ca o sa se sreglementeze cu produsele bio si mai putin bio pentru ca la ora actuala este talmes balmes ,constat ca la MADR este ceata din toate punctele de vedere mai putin da a calcula impozite la agricultori, dar eu zic ca o sa se reglementeze si astea. Cert este un singur lucru ca datorita negocierilor pe bugetul din 2014-2020 este redus iar bani pentru sprijin ioc pentru cei care muncesc ci doar pt bajetii desteti care au succesuri la imparatie vor accesa.
Cert este ca si in biblie spune ,,cine are i se va mai da si cine nare i se va mai lua,,

romikele

Cine va mpiedica sa fiti si voi "destepti"?

abeja

Citat din: sorinma din Februarie 08, 2013, 10:02:37 PM
Citat din: cipriene din Decembrie 16, 2011, 10:43:05 PM
anul asta am cumparat de la INDAGRA miere bio de la un apicultor expozant. din curiozitate l-am intrebat de ce mierea lui este bio, iar raspunsul a fost ca stupina este intr-o zona de munte. raspunsul mi s-a parut pueril dar nu la fel pot spune si despre pret. am dat pe un borcan de miere de mana 15 ron, borcanul avand cca 400 g. mult/putin, nu stiu!

dar muntele de unde era?

Nu  ca  mierea  lui  x ar  fi  mai  buna ,important certificatul bio  restul poti  povesti  ce  vrei.Ca  in  orice  negot  ,marca  si  eticheta  se  platesc.Daca  cineva  nu  crede ,analizele  isi  spun  cuvantul si daca  exista  reziduri nu  stiu  daca  poti plati  daunele produse.

morozan simion

stimate domn ,,bajetii destepti,, sunt acele persoane care inseala statul si fura banul public. Noi suntem si destepti si inteligenti si am fost educati si crescuti in spiritul dreptatiii, corectitudinii,loialitatii cinstei si onoarei, acei ,,bajetii destepti,, de care va vorbeam sunt cu inteletul limitat partial,cultura generala ioc, speculeaza si incearca sa mituiasca autoritati pentru a putea fura in tihna fara munca, iar in cayul incare sunt descoperiti incep sa ameninte si sa traga dupa ei in mocirla si oameni de caracter
Am fost destul de explicit?

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Citat din: morozan simion din Februarie 09, 2013, 08:34:17 AM
Am fost destul de explicit?
NU!
Dacă aveți cunoștință de existența unor asemenea "băieți deștepți", nominalizații aici, așa oricine poate arunca șopârle...
E nevoie de dovezi, nu de bănuieli.