Natural si Bio

Creat de dragos2006, Octombrie 18, 2007, 03:29:31 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Drone,
interesant acest blog. Cand am mai mult timp il voi lua la puricat.
Pt Tica
Ma bucur ca in Romania sunt si lanuri bio. In Dobrogea centrala, din pacate nu am intalnit.
Intrebare: daca la un lan bio vin si stupari neacreditati bio, inseamna ca stupia bio trebuie sa o ia de la zero?  Din nefericire, trantorii nu respecta calitatea bio a stupiei si pot intra in ce lada vor fara acceptul stuparului.
Miere multă şi inimă curată!

D006

sigur ne-am dorii cu toti sa producem bio. poate fi un tel pentru toti stuparii, dar de la a declara ca producem bio, pana la a demonstra este o cale lunga. pt colegul tica:
atitudinea pe care o aveti ne intareste convingerea ca mai este mult pana la bio in romania. s-au pus o serie de intrebari nu pentru a fi testate cunostintele ci pentru a ne convinge ca produceti bio. nu ati raspuns la marea majoritate, nu aveti cum sa ma convingeti cel putin pe mine.
sigur veti gasi destui ignoranti si snobi care sa va cumpere produsele, sa speram ca poate peste cativa ani chiar veti intruni toate cerintele bio.

D006

Dle cristi x,
Nu sint adeptul discutiilor de tip confesiuni,dar sint unul care pe linga faptul ca iubeste albina cauta sa se informeze si sa schimbe indei cu colegi.Mi se pare chiar nepoliticos sa raspunzi asa ca unor oameni care nu au alta intentie de a discuta despre producerea mierii bio.Corect ar fi fost sa spuna cel in cauya ca nu vrea sa raspunda si cred ca nu l-ar mai si stresat cineva cu intrebarile Fara sa pretindem ca sintem cunoscatori am putea discuta totusi despre mdul de a obtine miere bio.Ce ziceti_
Sanatate

D006

Citat din: vespaDle cristi x,
Nu sint adeptul discutiilor de tip confesiuni,dar sint unul care pe linga faptul ca iubeste albina cauta sa se informeze si sa schimbe indei cu colegi.Mi se pare chiar nepoliticos sa raspunzi asa ca unor oameni care nu au alta intentie de a discuta despre producerea mierii bio.Corect ar fi fost sa spuna cel in cauya ca nu vrea sa raspunda si cred ca nu l-ar mai si stresat cineva cu intrebarile Fara sa pretindem ca sintem cunoscatori am putea discuta totusi despre mdul de a obtine miere bio.Ce ziceti_
Sanatate
sincer nu inteleg ce vrei sa spui. eu am pus niste intrebari si asteptam niste raspunsuri. si pe alt forum au aparut apicultori certificati bio, dar cand au fost luati la intrebari asupra diverselor probleme s-au dat la fund. parerea mea personala este:
- in romania nu este posibil producerea bio datorita legislatiei haotice in domeniul utilizarii pesticidelor, insecticidelor si a depozitarii deseurilor;
- printr-o relatie si o spaga consistenta oricine poate lua certificatul de "fata mare";
nu am nici timpul si nici bani sa arunc, dar oricand as putea demonstra ca pot lua o atestare bio sarind peste toate etapele impuse de legislatie.
eu daca as incerca in zona mea sa produc bio, ar trebui sa recunosc ca am intrat in gasca sarlatanilor.

D006

Dle cristi x,
Nimic din cele scrise nu cauta sa va afecteze in vreun mod.Intelesul pe care am vrut sa+l aiba este ca in cele cerute de drone,de dv nu erau intimitati ci doar o discutie in care erau intrebari)fara nota de testare) si ar fi trebuit sa fie si niste raspunsuri.Nu a creut nimeni intimitati)cit este kg de miere si ce suma a incasat,cite familii ,unde sint localizate, etc.M-am adresat dv ptr ca erati ultimul care ati postat in idea asta.Va rog sa ma scuyati daca cumva cele scrise au avut darul sa va supere.
Sanatate

tica

dl.drone nota -10 mia placut postarea anterioara se pare ca se poate avea un dialog,daca ati lasa la o parte si intepaturile aveati nota 10 cu plus.am stiut de la inceput ca acest subiect o sa aibe multe pareri contra si foarte putine pro. dar incet incet sper sa se faca lumina.dl cristi x din cite stiu eu pretul de ex. la salcam a fost de 65000 pe kg la conventional si diferenta este de 30% din acest pret.deci 65000+19500=84500 acesta este pretul la mierea bio pe anul 2007.sper sa fii avut informatia corecta.nr.de famili ideal ar fi de aproximativ 100,cit despre alegerea vetrei am explicat in postarile anterioare ce conditii trebuie sa indeplineasca.

balasbebe

Cu organismele de inspectie, nu se joaca nimeni. Nu are nici un interes. Eu  ii cunosc personal pe cei de la "Ecoinspect, si nu dau inca semne de oboseala...........". Este un colectiv de oameni destul de serios.

D006

,,Uitati''o palinca sub seslong.

balasbebe

Referitor la celulele reduse am o singura parere pe care la mine in stupina o pot sustine.
Am cumparat in 1988 o stupina, cu rame sub stas de 46 cm. Acele rame, inca de atunci erau foarte vechi si cu celule mai  mici. In 10 ani, s-au mai micsorat inca din cauza puietului. Infestatia cu Varroa la fel se manifesta, ca si in cazul celulelor normale. Nu am mai schimbat acele rame, mai sunt din acei stupi 12 bucati, si nu le schimb, pana nu ies muste, in loc de albine, sa vad daca scade  infestatia cu Varroa.
  Nu ma pun cu cei care scot si publica lucrari, dar un cuvant din observatiile facute, dupa 10 ani, am si eu un cuvant in plus de spus.
   Eu cred in ceea ce spun, sau vad, nu in ceea ce se scrie.
  Cartile sunt facute sa le citim.
   Uneori si practica te ajuta la fel de mult.

Cristian IONITA

2008 - 1988 = 20
sa intelegem ca 10 ani aia in plus ati tinut ramele la naftalina?

PricopArthur

Ramele le-a tinut asa cum spune, ca "...s-au micsorat din cauza puietului..." in lazi si nu "...la naftalina..."
Miere multă şi inimă curată!

filip

Intr-o familie de albine varooa daca are de ales intre puietul de albina sau cel de trantore ,il prefera pe cel de trantore.Asa ca nu prea cred in varianta cu celule mai mici,daca tinem ramele multi ani in stup albinele vor fi mai mici,boli mai multe si fara randament.E doar o parere personala.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filipIntr-o familie de albine varooa daca are de ales intre puietul de albina sau cel de trantore ,il prefera pe cel de trantore.Asa ca nu prea cred in varianta cu celule mai mici,daca tinem ramele multi ani in stup albinele vor fi mai mici,boli mai multe si fara randament.E doar o parere personala.
celulele se micsoreaza din cauza ca ramane placenta in celula pe margine
si dupa mai multe generatii de puiet se inegreste si se micsoreaza
                                                  cu stima marius

D006

Citat din: filipIntr-o familie de albine varooa daca are de ales intre puietul de albina sau cel de trantore ,il prefera pe cel de trantore.Asa ca nu prea cred in varianta cu celule mai mici,daca tinem ramele multi ani in stup albinele vor fi mai mici,boli mai multe si fara randament.E doar o parere personala.
putin cam exagerat dar am putea -presupune - deduce atractivitatea lui varoa ptr puietul de trantori ptr ca are lejeritate in celula mare der trantor / in sens ul invers plecam de la dimensiunea mare a celulei de trantor trecem de dimensiunile folosite si ajungem la celula cu dimensiuni minime ale puietului de albina si e posibil ca sa fie o limitare a dezvoltarii lui varooa nu neaparat din limitarea de spatiul vital ci a rezultantei pe care n-o putem interpreta concret/
   2)ptr mine sunt imposibil de asociat celula micsorata a fagurelui nou  cu celula micsorata a fagurelui vechi.ptr prima situatie va rezulta o albina viabila - buna de munca mai subtire in talie din a doua situatie va rezulta o albina  traind din furtisag cu trompa mai mica ( asta sestie ) din cauza ca celula este cu camasuiala si pe fundul ei deci < si la lungime ... diferentele sunt de la cer la pamant
acestea sunt  deductii  personale

D006

buna ziua! as dori informatii si materiale despre apicultura bio (a...z) puteti sa-mi trimiteti la e-mail: E-mail;       multumesc!