Teste it Windows-Linux ce se dau la Bacalaureat ( in Ungaria )

Creat de Kov iulian, Martie 10, 2014, 01:25:39 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

                                                           
ELEMENTE DE BAZĂ COMPUTER

                                                         
disciplinele scrise și orale  de examen de bacalaureat
                                                             
LISTA DE SOFTWARE EXAMENUL ANUL  2014

(Chiar daca textul documentului e in maghiara textele din tabele sunt in engleza si se pot citi.)


Kov iulian


Kov iulian


oroles

Si traducerea? Nu inteleg nimic!
Scuze, dar pentru mine ca profesor e foarte important sa vad despre ce e vorba in subiectul asta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Martie 10, 2014, 04:59:48 PM
Si traducerea? Nu inteleg nimic!
Scuze, dar pentru mine ca profesor e foarte important sa vad despre ce e vorba in subiectul asta!

Habar nu am sa citesc in ungureste ( poate ne ajuta colegii :) :) ) putem folosii google translate dar nu traduce corect.

Oricum putem intelege din acele tabele ca elevilor li-sau predat si Linux ( Ubuntu, SUSE ) incursul anului si la bacalaureat au si subiecte pe aceasta tema.

Apropo Linux a fost introdus in scolile din Ungaria cu mult timp in urma.

Hopaa ia uite ce gasim aici: http://www.sulix.hu/

Ungaria are propria distributie de linux bazata pe Fedora creata special de ei pentru scopuri Educative.

O gasim si pe Dostrowach: http://distrowatch.com/table.php?distribution=sulix


Kiwi Bee

Treaba este mult mai sofisticata decit ceea ce se vede in tabele.
Sint 2 examene de bacalaureat: una de nivel inalt(cred eu ca depinde mai mult de scoli) si una normala, guvernamentala.
Listele de softwere se refera la examenul de cunostintze generale de informatica.
Din pachetele de sofwere trebuiesc alese cite una singura(de ex. daca se alege Win Office atunci automat si bazele de date vor fi cele din acest pachet) si elevii vor semna o declaratzie cu ce softwere siau ales in prealabil(nu decizi in ziua examenului, ci treba se face anticipat dar nu se specifica in text cu cit timp inainte).
Banuiesc eu ca de aceea este o lista asa de abundenta deoarece unele scoli au predat "unele softwere" si alte scoli au predat altele(scolile din cartiere mai banoase au mai multzi bani si acestia cumpara WIN pe cind o scola dintro comuna mai saraca poate ca preda doar LINUX si tot ce intra in el.... gratis).

Si Ungaria este o "putere de IT". Anual cei mai buni sint pescuitzi de catre "vest" chiar inca din anul 2-3 de facultate(ca si prin RO).
Nu exista scoala de IT sau vreun curs pt incepatori unde ca si introducere sa nu se pomenaeasca de Janos Neuman(si computerele de azi functzioneaza pe principiile lui).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhitectur%C4%83_von_Neumann

Astfel spus nu este de mirare ca si scolile au un program IT bine pus la punct(niciodata nu este BINE/perfect dar..... se straduiesc cei in conducere) si pt a stabili cine are cunostintzle necesare toate liceele au in programul de bacalaureat si informatica.

oroles

La noi in invatamant, problema e ca nu avem oameni care sa predea Linux. Pe vremea cand eram la liceu calculatoarele din dotare erau dotate cu Linux. Imi aduc aminte ca printre primele browsere pe care am lucrat se gasea si Netscape. Azi, cand le spun elevilor de Netscape se uita unul la altul si incep sa zambeasca, lucru care ma face sa ma simt batran, cu toate ca am doar 29 de ani...

Inginerul de sistem de la noi din liceu s-a dus la un curs de Linux doar ca sa obtina o hartie. Au si o aversiune pentru Linux. L-am rugat sa imi permita sa imi  pun pe calculatorul din birou Linux, si am fost refuzat: "De ce sa pui Linux daca calculatorul are o licenta de Win XP? Cine iti ofera suport?" Pe Linux ar fi fost mult mai rapid... Asa sunt nevoit sa imi iau laptopul cu mine... :(

Aici vine intrebarea: Cine sa predea Linux daca nici ei nu se pricep?

A vazut o colega la mine LibreOffice Writer si a intrebat ce fel de program e ala... I-am zis ca e un fel de Word si mi-a zis ca "E ciudat! Arata urat" Traim intr-o era in care ne schimbam  calculatorul doar pentru ca nu mai e in pas cu moda. Nu conteaza ca iti poti face treaba cu el. Daca nu e "cool" trebuie schimbat!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mvnaro

Suntem mai bogati ca ei si ne permitem Windows, chiar daca sistemele sunt depasite in mai toate institutiile....:)
Chinezii daca sunt mai saraci merg pe Ubuntu.
Deja cei care asigura mentenanta la noi isi pun serios problema dupa luna aprilie cand nu mai au voie sa foloseasca Win XP chiar si asa cu tonele de update-uri , intrucat unitatile care sunt nu fac fata la Win 7, iar fonduri pentru dotari noi nu sunt.