Regina dragostea mea

Creat de dragos2006, Mai 28, 2009, 07:22:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

Mult huliti de aproape toti stuparii dar care au totusi un loc binestabilit in economia stupului sint Trintorii.
Rolul lor este cu precadere sexual iar daca nu exista regine virgine in zona lor se muta in alta zona pe distante mari.Nu cred ca stiti ca stimuleaza albinele(lucratoarele) desi noi ii masacram.
Va e mila de trintori?

D006

Ma mira ca foarte putini useri participa la dialogul despre regina.
Oare de ce colegii incepatori nu au curajul dac nu stiu sa puna intrebari?In mod sigur ca nu ar avea decit de cistigat.

D006

Exista  totusi  o  zona  de  intilnire a  trintorilor? Eu  nu  am  vazut  .

D006

Stiu ca acum voi starni "valuri " dar hai sa discutam si de inmultirea prin botci de roire . Am vazut foarte multe stuparii mari la noi care se inmultesc doar prin roire naturala . Si culmea fac si miere multa si roi multi .
  Aceste regine din roire naturala sunt net superioare la ponta fata de orice matca obtinuta artificial , parerea mea . O familie in primavara pe 3 rame dadant la rapitza ii pui cat.
  Care sunt mai bune ?

D006

Sa nu uitam ca albina nu este domesticita in totalitate si cea mai buna dezvoltare o are cand evoluiaza cat mai aproape de mediul ei natural.
In natura inmultirea se face prin botci de roire sau cele de schimbare linistita . Botcile de salvare sunt o solutie de extrema necesitate.
  Cred ca ar fi bine sa profitam de botcile de schimbare linistita si sa prasim acele matci , este varianta cea mai simpla pt. un apicultor.
Calitatea reginelor din botcile de roire nu poate fi pusa la indoiala mai ales cand ne gandim la dimensiunile apreciabile ale botcilor.

bucovineanu

Intradevar, reginele obtinute din botcile de roire sunt mai mari si mai prolifice decat cele crescute artificial. Singurul mare defect este faptul ca de cele mai multe ori mostenesc tendinta de roire accentuata. Aici trebuie sa lucreze apicultorul care creste regine prin selectie.
Parerea ca reginele obtinute atificial sunt in totalitate de salvare nu este adevarata. Se pot creste regine pe toata perioada de crestere numai in familii care au regina proprie si in acest caz reginele obtinute nu sunt de salvare ci mai degraba de schimbare linistita.

D006

Dle bucovineanu,
Te rog sa-mi explicit(acum poate sint prea bulversat de intelectuali)
Ce intelegi: "Parerea ca reginele obtinute atificial sunt in totalitate de salvare nu este adevarata" si mai departe spuneti:" Se pot creste regine pe toata perioada de crestere numai in familii care au regina proprie si in acest caz reginele obtinute nu sunt de salvare ci mai degraba de schimbare linistita."Daca explici ce inseamna poate am sa pot raspunde.

bucovineanu

Cresterea reginelor in familii de albine  fara ca acestea sa fie orfanizate este o metoda cunoscuta si reginele obtinute astfel sunt de calitate apropiata de cele obtinute prin schimbare linistita. Este metoda folosita si de mine inca de la inceput. Dezavantajul este ca numarul reginelor obtinute pe serie este mai mic.

gudas valentin

Citat din: bucovineanuCresterea reginelor in familii de albine  fara ca acestea sa fie orfanizate este o metoda cunoscuta si reginele obtinute astfel sunt de calitate apropiata de cele obtinute prin schimbare linistita. Este metoda folosita si de mine inca de la inceput. Dezavantajul este ca numarul reginelor obtinute pe serie este mai mic.
Startarea se face tot prin orfanzare? Sau aveti alta metoda?
                                                   valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bucovineanu

Pentru a avea succes trebuie sa aducem o familie intr-o stare asemanatoare cu starea care duce la schimbarea linistita a reginei. O familie schimba linistit regina atunci cand substanta secretata de regina este insuficienta si nu ajunge la toate albinele din stup. Este perceputa de albinele din centrul cuibului si nu ajunge la albinele de la marginile stupului.O sa descriu sumar cum trebuie procedat in cazul stupului orizontal. Se alege o familie puternica despre care stim ca schimba linistit regina.Se cauta regina si se pune deoparte cu rama respectiva. Se ia o diafragma fixa in care se taie un orificiu drepungiular  de 16/8 cm. Acea gaura se acopera cu o bucata de gratie Hanemann din plastic. Cu aceasta diafragma se imparte stupul in 2 compartimente: unul in care intra 6 rame plus rama port botci care va fi compatimentul de crestere si compartimentul cu celelalte rame. In compartimentul mic se pun 2 rame cu miere pe margini, 2 rame cu puiet capacit si o rama cu larve si una cu pastura, in mijloc.Intre rama  cu puiet tanar si cea cu pastura se va pune rama port botci cu potirasele pregatite. In acest compartiment se mai scutura albina de pe 2 rame cu puiet necapacit. In celalalt compartiment langa diafragma se vor pune ramele cu miere apoi celelalte rame cu puiet si rama pe care se gaseste regina. Se inchide stupul.La albinele din compartimentul mic va ajunge mai greu substanta emanata de regina.La 3 ore dupa rearanjarea ramelor se scoate rama port botci si se face transvazarea dupa care se pune in acelasi loc. Albinele din acest compartiment percepand slab substanta de regina vor lua in crestere botcile. Ziua transvazarii se considera ziua 0.In ziua 5 botcile vor fi inchise si rama port botci poate fi mutata in corpul de sus a unei familii ce are corpurile despartite cu gratie Hanemann. Se rearanjeaza ramele in compartimentul de crestere ca la inceput si se poate incepe cresterea unei noi serii. Daca in celalat compartiment au aparut botci se distrug.In ziua 11 botcile sunt mature si se pot muta in nuclee sau in stupii orfanizati anterior. Avantajul acestei metode este acela ca in toata perioada de crestere familia respectiva nu este orfana. Daca cineva este interesat astept intrebari.

Adrian Roman

Va salut , domnilor . Intrebarea mea : daca la oul fecundat , hrana ( reteta )decide ce se dezvolta , poate decide reteta pentru matca diferentieri de tip de botca si/sau diferente de caracter ? Nu intra in discutie restul stimulilor pentru cresterea botcilor .

D006

Dle  Bucovineanu in sfirsit vad  un  lucru  interesant,ceva bun  pt  apicultori .Aceasta  metoda  o  pot  aplica in  stupi Layens?
Va  rog, daca  controlati pocedeul  in  stupu ME as  dori  citeva  informatii,.

bucovineanu

Metoda descrisa mai sus poate fi aplicata oricarui tip de stup. La ME vom face compartimentul de crestere in corpul 2 sau daca avem trei corpuri in corpul 3.Peste cuib, care ramane in corpul 1 punem gratia Hanemann pe care o acoperim cu un linoleum in care avem o fereastra la fel ca la stupul orizontal.Important este ca in compartimentul de crestere sa avem 1-2 rame de puiet necapacit cu albina acoperitoare si albina tanara de pe inca doua rame cu puiet larvar. Este important ca familia crescatoare sa nu aiba botci.Aceeasi familie poate fi folosita pentru a creste mai multe serii de botci daca respectam ce am zis in postarea anterioara.

bucovineanu

Citat din: Adrian RomanVa salut , domnilor . Intrebarea mea : daca la oul fecundat , hrana ( reteta )decide ce se dezvolta , poate decide reteta pentru matca diferentieri de tip de botca si/sau diferente de caracter ? Nu intra in discutie restul stimulilor pentru cresterea botcilor .
Da, albinele transmit prin hrana si o parte din caracterele proprii viitoarelor regine. De aceea atat familiile crescatoare cat si familiile de la care transvazam larve trebuie alese cu grija, daca vrem ca munca noastra sa fie rasplatita.

D006

Dle bucovineanu,
Cunosc metoda si cele spuse de dv sint corecte.De 2 zile caut notitele pe care le-am facut despre metodacu spusele despre ea facute de oameni care lucra in mod current cu ea.Mi-a ramas in minte doar atit ca nu se pot obtine doar un nr mic de regime asa ca nu e mare productivitate, adica obtini un nr doar de citeva regine. Am lucrat cu metoda doar sa vad modul de lucru lucrez cu  metoda miller e mai usoara.Um in cap un adagi a lui Farrar care spunea ca o regina dintr-un stoc de elita crescuta necorespunzator este mai slaba decit o regine dintr-un stoc enferior crescuta bine.
Abeja , pune intrebari cu idea de a provoca colegii sau poate de a invata sau poate de a face cit mai multe postari .Oare vrea sa invete ceva sau se tine de poante?