Regina dragostea mea

Creat de dragos2006, Mai 28, 2009, 07:22:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

bee-lover ai putere sa te uiti in ochi mei  Eu zic ca si posturile dumneavoastra au fost citite de multi si multi le-au gasit interesante
Stii ce-mi pare rau? ca am renuntat la postul de MODERATOR pe care mi l-ai dat sa te ajut.De maximus iti mai aduci aminte?El stie tot ce spun eu ca e adevARAT

stefan1

Nu am calculat niciodata cam cate oua depune o regina. Cred, totusi, ca pe perioade scurte poate depune 2000, dupa cum unii faguri introdusi ii gasesti in scurta vreme plini de oua. Ca in toate, rasa conteaza si aici. Eu consider interesante matcile (sau albinele) care coreleaza suprafata de puiet in functie de culesurile din natura. Mai cu seama la stuparitul stationar, o matca "semanatoare" poate dauna productiei, in sensul ca o sa consume cu puietul rezervele din stup, atunci cand nu e cules in natura. Anumite rase africane ca si matcile  'albinei ucigase' se zice ca pot depune pana la 3000 de oua /zi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Dle fery,
Chiar nu aveam intentia sa fac vizionari la postarea dv ci mai repede sa spun citeva lucruri pe care le stiu si chiar discutia cu alti useri dar se pare ca nu va pasioneaza.
V-as pune o problema la metoda miller. Propun, daca tot ati pomenit de metoda miller daca stiti sa spuneti de ce a devenit celebra si care e deosebirea dinte metoda amintita si cresterea de regine prin salvare. Sint sigur ca stiti raspunsul.
Ar putea sa spuna parerea toti cei care vor dar mi-e teama ca datorita numelui de ,,albina proletara",faptul ca  ca tata nu a fost stupar ca lumea sa ma laude si pentru ca multora parintii,sau nevestele le-au spus sa nu vorbeasca cu necunoscuti. E bine si as rau. Ce e mai rau e ca nu prea cunosc oameni dar vor totusi sa se bage n seama.Nu cunoasteti pe cineva?
Apropo, regina e totusi un subiect interesant.

D006

Regina europeana - 1000 pe zi
Regina africanizata - 2500 pe zi.

D006

Citat din: albina proletaragresala de tipar
Daca  nu  ma  insel  acest  produs se  foloseste  pt  a prinde  roii  naturali.Eu am  folosit asa  ceva(daca  este  ce  zic  eu),este  o  substanta  bazata  pe  feromoni Nasonov.

D006

Folosesc  si  asa  ceva.

D006

Roi  prins cu  ajutorul  substantei  de  mai  sus.Totusi  pt  a  avea rezultatele  dorite ,stupul  capcana  drebuie  sa  fie  vechi.

D006

Vaselina cu  feromoni, se  unge  stupul la  doua saptamini.

D006

Pai  si  daca  i-mi  intinzi  din  nou  o  capcana.Fara  suparare nu  vreau polemici de  genul  ....

D006

Este vorba de  Lemongrass Oil pe care il folosesc intens americanii si tarile din spatiul anglo-american. S-a extins si are cautare.

D006

Citat din: albina proletaraUn coleg user mi-a trimis o poza pentru profil. Credeti ca se potriveste?
La  cit  de  smecher  esti  matale, cred  ca  da.Am  scris fara  suparare si  deja  ai  tras  concluzia.Nu  vreau  sa  cad din  nou in  capcana fara  sfirsit  din  respectul pt colegi .Mie dor  de  o  corida insingeroasa  pe  teme  apicole  cu Drone 52(caposu ,zis  din  simpatie)  dar  ma  aptin si  nu  mie  frica.Zisa lui  Valter,, te pup,, Dar totusi  de  ce nu  raspunzi  la  intrebarea:Se  poate  imperechea  o  matca  intr-o  sticla  de  plastic ?

D006

Citat din: albina proletaraRecunosc ca raspunsul este greu.Daca nu stie cineva raspunsul(care necesita o pregatire serioasa nu  de diletant) incercati sa cititi forumurile de stuparit, va va da  orientare.Succes.

Nui  greu  deloc,dar  nu  pune  intrebarea  ca  la  scoala  de soferi.Ma  risc  daca  explici  clar la  ce  te  referi.

D006

"E timpul sa trecem la incercarea de a vedea de cite tipuri  sint botcile intr-un stup.Dupa aceasi Aformula se clasifica si metodele de crescut reginele."

D006

Raspund  din  politete,desi  cred  ca  toti  stim  cite  feluri  de  botci  ai  intr-un  stup.
-botci de  schimbare  linistita(au  o  calitate  superioara)
-botci  de  salvare
-botci  de  roire

D006

Am  citit  si  pe celalt forum dar  nu  mai  schimb ,acum  stiu  ce  ma  asteapta. :rotfl: