tehnica cresterii matcilor prin transv in familii orfane

Creat de valter, Decembrie 04, 2009, 02:03:13 PM

« precedentul - următorul »

valter

Metoda cunoscuta si folosita in vest germania anilor 1980-1990 ca fiind solutia de baza in crestera septelului.
Metoda recomandata celor care doresc sa incerce, invete si perfectioneze la inceputul lungului drum al transvazarilor.
De la ce pleaca idea:
-necesitatea obtinerii de matci prin simplificarea activitatiloR( de altfel deosebit de complexe in situatia cresterii in startere si finisori-evitand finisorul);
-starterul este in acelasi timp si finisor;
-necesitatea obtinerii de matci la o anumita data;
-reprezinta principalul antrenament in obtinerea matcilor superioare in finisoare...
Cine poate realiza conditiile ideale pentru aceasta metoda:
-o familie sanatoasa care accidental si-a pierdut matca;
-un starter construit de noi, cu rame de la mai multe familii;
-un starter caruia i sa suprimat matca.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Regula Nr 1 ar fi :
Stupul orfanizat sa nu mai aiba nici o posibilitate de a-si trage regina din el{ma refer la oua,larve}
In cazul asta dupa orfanizare se distrug toate botcile.
Apoi i se da  fasii cu oua din stupul care dorim sa tragem botci.
Fasiile de fagure se prind cu celula in jos.
O metoda MILLER mai adaptata la zilele noastre
Apropos,
Fasiile de fagure e bine sa fie din foita proaspat cladita.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Ce spuneti dumneavoastra e foarte corect, dar nu urmareste metoda transvazarii...
Medoda prezentata de dumneavoastra este un Miller clasic, eu vreu sa spun altceva...
Urmariti:
Avantajele si dezavantaje intre cresterea matcilor in starter(si finisor in acelasi timp-metoda in discutie-sa-i zicem-metoda 1) si metoda starter si crestere separata in finisor(-sa-i zicem metoda 2):
-metoda 1 este simpla si deosebit de eficienta-numarul de botci luate initial in lucru este, de regula, egal cu cel final, de eclozat;
-metoda 2 este mai complicata si pierde pe traseul cuprins intre scoaterea din finisor si finisarea finala, de regula, pana la 25% din botci;
-metoda 1 ofera botci deosebit de mari, cu particularitatile orfanizarii si matci care nu roiesc aproape deloc;
-metoda 2 ofera botci de marimi relativ mari, robuste, cu paricularitatile matcilor ce manifesta anecbalia(schimbarea linistita) si in unele situatii pot si roi;
-metoda 1 se preteaza cu predilectie incepatorilor sau situatiilor din debutul de an cand nu avem finisori de mare volul;
-metoda 2 se executa dupa debutul culesului la salcam, cu eforturi de timp si planificare, cu folosirea unui numar mult mai mare de familii-starter, finisor, familii ce cedeaza albine doici, donator larve(FAMILIA ELITA).......
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Recunosc meritele unor crescatori de matci care depun suflet si multa pasiune.
Dar trebuie precizat ca arealul in care a fost crescuta o matca productiva  nu mai corespunde daca e mutata intr-o alta zona.
Fiecare apicultor ar trebuii sa stie daca o matca din orasul X da randament daca e dusa in orasul Y
Cum ierneaza o matca in zona de munte ,dar in zona de campie?
Exista albina care aduna miere si pe ploaie marunta,.
Toate aceste criterii de selectie trebuie evaluate bine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

In esenta metoda 1-cresterea matcilor in startere(fara a face finisare-in prezenta unei matci) ar consta in principal in :startare si ''uitarea ''acestora pana la eclozare in starter.
Aici, la metoda cresterii matcilor in startere, putem aplica simpla sau dubla transvazare. Functie de timpul la dispozitie sau dispozitia apicultorului.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Reginele obtinute in familii orfanizate sunt de la inceput pana la sfarsit regine de salvare. Ori se stie ca odata crescute in absenta reginei, calitatea lor nu poate sa fie comparata cu reginele de schimbare linistita. Cele mai apropiate de reginele de schimbare linistita sunt reginele crescute in familii cu regina izolata cu ajutorul gratiei Hanneman. Consider ca reginele obtinute prin aceasta metoda se apropie cel mai mult de reginele obtinute in mod natural.

valter

Facand cateva comparatii dumneavoastra aveti mare dreptate.
Dintre reginele de salvare acestea pot fi dirijate mult mai bine, astfel:
-daca la miler trebuie ucise din trei in tyrei celule, avem larve care n-i le ofera cutitul caterului si intamplarea ca pe linia taierii sa fie larve de ziua 1-2;
-la transvazare avem larve de varsta cunoscuta de insasi ochiul operatorului instruit;
-la transvazare putem amorsa celulele ce trebuie sa ia in lucru larvele, in cazul simplei transvazari;
-la transvazarea dubla deja avantajul laptisorului larvei ce urmeaza a fi schimbata poate si sigur asigura un real avantaj-avantaj pe care-l observam dupa obtinerea catorva serii de matci.
Metoda Miler a-ti da atat cat poate, 10-15 botci de regula, pe cand transvazarea in startere crescatoare a=ti da atatea cate a-ti doresti <30 bucati.
Vreau sa insist pe aceasta metota deoarece este pasul cel mai simplu, eficient si incurajator pentru incepatori.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Citat din: bucovineanuReginele obtinute in familii orfanizate sunt de la inceput pana la sfarsit regine de salvare. Ori se stie ca odata crescute in absenta reginei, calitatea lor nu poate sa fie comparata cu reginele de schimbare linistita. Cele mai apropiate de reginele de schimbare linistita sunt reginele crescute in familii cu regina izolata cu ajutorul gratiei Hanneman. Consider ca reginele obtinute prin aceasta metoda se apropie cel mai mult de reginele obtinute in mod natural.
Ai dreptate 100%
Dar ce sa te faci cu drepturile animalelelor.
Daca spui ca shilodesti o matca pentru a obtine 20 de regine perfecte e tragedie.
Ramane si asta o varianta,momentan nu o dezvolt. =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Dar prin metoda de care am vorbit mai sus nu trebuie sa schilodim regina, ci doar inducem impresia ca nu ar avea regina. Dupa ce familia creste cateva serii de botci inlaturam gratia si familia se dezvolta normal mai departe.

filip

bucovineanu,
Eu am inteles ,dar trebuie precizat ca se poate obtine o matca performanta in mai multe feluri.
Noi discutam aici idealuri,cand de fapt multi nu au magazii pe stup de 10 rame.
In cazul asta inmultirea se face prin roire din cauza apicultorului.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Suceveanul scrie:
''Dar ce sa te faci cu drepturile animalelelor.
Daca spui ca shilodesti o matca pentru a obtine 20 de regine perfecte e tragedie.''
Un amic, persoana importanta -nu dau nume-primul in bransa colectorilor de ...
zice''ce faci cu matcile batrane pe care urmaresti sa le schimbi?''
Eu- le arunca in batatura, le si strivesc cu strasnicie.
El- mare greseala, matca are inmagazinata atata genetica incat eu o consum cu mare placere si fara resentimentele protectorilor de insecte si animale.
Anual umplu burta cu 80-100 de bucati, confirma stimabilul.
Incepand de la anul am sa verific informatia.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

Nu eu am vorbit despre drepturile animalelor cu referire la regine ci Filip.

valter

Revenind la subiect
-avea dreptate centrifuga, referitor la blocarea unor subiecte, ca urmare a amestecului de pareri si metode;
-eu am incercat sa expun aceasta metoda comparativ cu cea in care folosim matca captiva, nu-s daca sa inteles;
-personal am folosit aceasta metoda, asa proasta cum ziceti, ea constituind intr-o anumita periada ''lectia de baza'' pentru cresterea matcilor in prezenta matcii izolate;
-arderea unor etape in cunoastere si practica ar putea ca la incepatori sa aduca renuntare, esecuri majore, lucru nedorit intr-un debut de activitate;
-tema obtinerii matcilor prin metoda starter si finisor am abordato acum cateva saptamani-credeam ca am depasit acea etapa;
///da e greu de inteles de catre cei ce fac mai sus mentionata metoda(cea de a doua) cum sa te intorci la matci de salvare- da, uite ca te intorci, pentru a invata transvazare pe pinguinul care inca n-a facuto, o va face pe starter orfan, cu rezultate ce-l vor incuraja sa se perfectioneze.
Daca- greu de inteles, eu ma opresc si ma apuc de batut cu anablandian, alinspanu...si toate umbrele taramului indepartat...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Valter nu fi rau.
In romania 70 % schimba matcile doar cand au botci de roire
5% folosesc botcile de scimbare linistita.Ce e mai grav multi le distrug fara a sti ce inseamna o botca de schimbare linistita.
Iar o parte din cei care doresc sa se implice si cumpara o matca imperechiata nu stiu cum sa o introduca in stup.
Asta e crudul adevar.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)