STRUMFILA

Creat de STRUMFILA76, Decembrie 08, 2015, 08:30:41 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

 :D celelalte regine stau si tureaza motoarele :rotfl: Dar si cand vor incepe ouatul! :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

STRUMFILA76

polen!!!!

STRUMFILA76


MOTANUL

Mi-as dori si eu sa imi aduca polen. De curiozitate: ce temperatura a fost azi?

Eu abia astept o zi cu 10 grade sa faca un zbor de curatire cum trebuie... de polen nu poate fi vorba.
Trebuie sa mai astept.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

STRUMFILA76


Cristel

Citat din: STRUMFILA76 din Februarie 08, 2016, 07:15:16 PM
SI UN FILMULET:))

https://youtu.be/u1wrsNNqpVo
Asta-i film cu onomatopee... cum o fost, s-a terminat cu o intepatura sau nu? :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

STRUMFILA76


STRUMFILA76

Gata s-au pus toate matcile la treaba. In toate 5 familiile este puiet capacit, larve si oua.
aduc si polen din greu, am la vreo 400m o padurice de aluni.

virgiliu

frumoasă și foarte interesantă locație. stupi, pârâu, lavandă, panorama asupra șoselei.

STRUMFILA76

polen, polen, polen..... si sursa

STRUMFILA76

astazi 22.02.2016 19 grade am verificat starea familiilor:
la 2 am redus cuiburile cu cate o rama si astfel pe unul l-al inghesuit pe 3 rame si pe unul pe 4.
la ceilalti nu este cazul inca de restrangere sunt full de albine unul pe 5 rame, unul pe 6 si cel mai bun pe 7 rame.
toti au mancare suficienta, si puiet am gasit de asemenea la toti.
la cel pe 7 rame are pe 2 rame full si pe fetele interioare de la ramele invecinate.
si ca sa ma laud am luat si prima intepatura pe anul asta:))

STRUMFILA76

a venit primavara si pe strada mea:))

ne pregatim de vara:
lophantus, lavanda si goji

STRUMFILA76

Astazi 7 Mai 2016 am luat stupii la mana si le-am tras o verificare rama de rama. La toti am gazit botci proaspat ouate si la 2 dintre ei chiar si larve aproape de capacire. Am distrus tot ce amvazut (botci), le-am spart cuibul cu foite si am mai ajutat cu ramele cu puiet ce le-am scos pe cei mai necajiti.
A inceput si la mine in zona sa se deschida salcamul dar daca va continua sa fie asa o vreme cpricioasa cred ca anul asta tre sa-mi mai fac rost de lazi, nu de centrifuga si altele:))


STRUMFILA76

un pic de FRANTA in ROMANIA

STRUMFILA76

si fetitele la treaba