despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

sorin tm

eu merg luni sa-mi ridic placutele  si sunt curios sistemul de prindere care o sa fie
sunt de aluminiu si costa  1,50 lei , cod etc  atat stiu despre placute va sal


orbanstefan64

sistemul de prindere este simplu se prinde in urechea stinga la fiecare albina cu popnituri :rotfl: :rotfl:
ca in dreapta le punem cite un clopotel ca sa stim pe unde umbla la cules  =)) =))
:hi: :hi: :hi:

marius_vfp

musai clopotelul sa fie de aproximativ aceeasi greutate altfel se dezechilibreaza in zbor si trag stanga  zburand doar in cerc. :P =)) =)) =))
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64


pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Februarie 04, 2012, 11:27:19 PM
musai clopotelul sa fie de aproximativ aceeasi greutate altfel se dezechilibreaza in zbor si trag stanga  zburand doar in cerc. :P =)) =)) =))

Daca cercul are raza de 5 km, unde este problema? :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 19, 2012, 08:31:39 PM
ca sa fiu mai explicit, document oficial anarz:
http://www.anarz.eu/AnarzAdministratorSite/CMSContent/Resurse%20genetice/20111116%20CENTRALIZATOR%20CERTIFICATE%20STUPINE.pdf

exemplific doar pe prima pagina:

SITUATIA PE JUDETE A ACORDARII CODURILOR FORMELOR ASOCIATIVE SI A CODURILOR DE
IDENTIFICARE A STUPILOR CONFORM ORDINULUI NR.119 DIN 25 MAI 2011 PENTRU APROBAREA
SISTEMULUI UNITAR DE IDENTIFICARE A STUPINELOR SI STUPILOR, PINA LA DATA DE 16.11.2011

JUDET CONSTANTA

Nr.crt. FORMA ASOCIATIVA                  CODUL    NUMERE DE ORDINE ALE STUPILOR
1. ASOCIATIA APIS TOMITANA DACICA   001      000001 - 018000
2. ASOCIATIA MIERE DOBROGEANA        002      018001 - 018776
3. COOPERATIVA AGRICOLA APIROMF    003      018777 - 020277
4. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE "APICONS – 2004"
                                                              004      020278 - 025773
5. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE DIN ROMANIA – FILIALA JUDETEANA CONSTANTA
                                                              005      025774 - 027783
6. APICOLA CALLATIS COOPERATIVA AGRICOLA
                                                              006      027784 – 028264
7. ASOCIATIA APICULTORILOR PROFESIONISTI DIN ROMANIA
                                                              007      028265 – 032426


nu credeti ca fiecare asociatie trebuia sa inceapa cu 000001?
cand o sa ceara urmatoarea transa de numere de ex Apis Tomitana nu trebuia sa inceapa cu 018000?
ca la noi... de ce sa fie frumos, usor si de bun simt, cand poate sa fie greu si de neinteles?
cum naiba o sa dreaga astia busuiocul?


si iata ca la Dolj s-a produs buleala
1. ASOCIATIA APIS OLTENIA                                                                     001   000001 - 004234
2. AGROCASTRANOVA COOPERATIVA AGRICOLA                                       002   004235 - 006576
3. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE DIN ROMANIA FILIALA DOLJ   003   006577 - 013225
4. AGROCASTRANOVA COOPERATIVA AGRICOLA                                       002   013226 - 015584
5. ASOCIATIA INTERCOMUNITARA A APICULTORILOR DIN VIRVORU DE JOS
                                                                                                                 004   015585 - 015987


Agrocastranova (poz 2 si 4) la a doia cerere... (4) numere date dupa ureche

Numerele pentru crotalii se repartizeaza pe fiecare judet, incepand cu 000001, nu pe fiecare asociatie!
In felul asta se stie in permanenta cati stupi sunt in judetul X, sau in judetul Y.
Daca se facea numerotarea asa cum spui tu, trebuiau facute cateva operatii de adunare pentru a afla numarul total de stupi/judet. Fir-ar mama ei de matematica...
Cu siguranta in Germania se proceda dupa logica ta, insa nu uita ca traim in Romania...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Februarie 05, 2012, 07:53:01 AM
Citat din: marius_vfp din Februarie 04, 2012, 11:27:19 PM
musai clopotelul sa fie de aproximativ aceeasi greutate altfel se dezechilibreaza in zbor si trag stanga  zburand doar in cerc. :P =)) =)) =))

Daca cercul are raza de 5 km, unde este problema? :uimit:
in acest caz trebuie un sistem de orientare special pentru a putea patrunde in stup chiar daca ele stiu unde e stupul nu pot ajunge la el , vezi problema  masinilor 4*4 , inainte de aparitia diferentialului

apropo stiai ca , (oamenii)dreptacii daca ii pui sa mearga pe intuneric pe un platou de sare se vor invarti incerc spre stanga iar stangacii spre dreapta? din ce cauza?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Februarie 05, 2012, 03:27:10 PM
...
apropo stiai ca , (oamenii)dreptacii daca ii pui sa mearga pe intuneric pe un platou de sare se vor invarti incerc spre stanga iar stangacii spre dreapta? din ce cauza?

Din cauza regimului alimentar! Doctorul le-a recomandat sa manance "fara sare"! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

#188
Citat din: pharaonu75 din Februarie 05, 2012, 03:38:03 PM
Citat din: marius_vfp din Februarie 05, 2012, 03:27:10 PM
...
apropo stiai ca , (oamenii)dreptacii daca ii pui sa mearga pe intuneric pe un platou de sare se vor invarti incerc spre stanga iar stangacii spre dreapta? din ce cauza?

Din cauza regimului alimentar! Doctorul le-a recomandat sa manance "fara sare"! =)) =))

gresit
e din cauza faptului ca sunt dezechilibrati
dreptacii si-o tin pe stanga, iar stangacii pe dreapta, si de aici si dezechilibrul...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marius_vfp

 :nono: :nono: va ganditi numai la prostii,  nu datorita faptului ca ,calca mai apasat pe piciorul predominant astfel se invarte in cerc , asta a fost explicatia data pe discovery chanel  :bzz: :bzz:  :limba:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: sorin tm din Februarie 04, 2012, 11:06:40 PM
eu merg luni sa-mi ridic placutele  si sunt curios sistemul de prindere care o sa fie
sunt de aluminiu si costa  1,50 lei , cod etc  atat stiu despre placute va sal
Salutare! la noi la ACA Suceava mi-am dat comanda de crotali si costa 3 lei bucata, am inteles ca-s din inox, intrebarea mea e, daca a-si fi folosit stupi multietajati,cum schimb crotalul, odata cu familia? :yellowcard:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

sigur se urmareste impozitarea la fel s-a facut si cu recensamantul la animale

dorindafi

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 11:16:35 PM
sistemul de prindere este simplu se prinde in urechea stinga la fiecare albina cu popnituri :rotfl: :rotfl:
ca in dreapta le punem cite un clopotel ca sa stim pe unde umbla la cules  =)) =))
:hi: :hi: :hi:
=)) cred ca glumitzi
acum am intzeles dece la cate unii albinele au un zbor haotic
in gorj au renuntzat la placutze
vin ei la fiecare acasa shi le pun la albine microcip ca la cai  :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2012, 08:50:41 PM
Citat din: orbanstefan64 din Februarie 04, 2012, 11:16:35 PM
sistemul de prindere este simplu se prinde in urechea stinga la fiecare albina cu popnituri :rotfl: :rotfl:
ca in dreapta le punem cite un clopotel ca sa stim pe unde umbla la cules  =)) =))
:hi: :hi: :hi:
=)) cred ca glumitzi
acum am intzeles dece la cate unii albinele au un zbor haotic
in gorj au renuntzat la placutze
vin ei la fiecare acasa shi le pun la albine microcip ca la cai  :rotfl:
=)) =)) =))I-i astept si la mine, am sa-i anunt ca inteapa,nu musca cum spun majoritatea!!!:)) :wink2: :bzz: :bzz: :bzz:Mierea-i dulce si albina are ac...asa am sa-i atentionez ;) Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

ion patrut

daca si-au pus in plan inventarierea stupilor astia nu se lasa "intepaiar o mie de albine"