Un nou inceput, cu un pic de ajutor.

Creat de F.Liviu, Martie 08, 2013, 02:34:26 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

F.Liviu

Tot de la dumnealui am luat si eu centrifuga pe 3 rame 1/1. E ok, imi fac treaba cu ea.

Am deblocat cuiburile familiilor, ocazie cu care am vazut ca un stup cu matca batraaaaana a scazut foarte mult in efectiv, trebuie sa vad cum fac sa ii schimb matca. L-am inghesuit pe 6 rame momentan.

Si ceva interesant: am un roi cu matca 2013 care a ajuns in acest moment pe 8 rame. Are un instinct igienic bun, o vad dupa smotrul pe care il fac albinele pe scandurica de zbor. Problema: este incredibil de agresiv. E suficient de ii ridic podisorul si au sarit pe mine in numar mare. E singurul stup din stupina cu acest comportament, ma duc la el imbracat ca un cosmonaut. Prima data am facut greseala sa ma duc imbacat lejer si mi-am furat-o grav de tot, asa ca m-am invatat minte. Culmea e ca un alt roi cu matca sora cu agresivul, se comporta relativ normal, nu este asa de agresiv. Nu stiu ce sa ii fac sa isi schimbe comportamentul, traiesc cu speranta ca in primavara sa arate ca e si harnic, nu doar agresiv.

Pentru ca e ultimul stup din lemn, m-am gandit sa ii fac o gaurica in podisor, iar sub ea sa am hranitorul uluc. Vreau sa il stimulez la momentul oportun fara sa mai ridic podisorul si sa il "provoc la lupta" fara motiv.

Privind in retrospectiva, anul 2013 a fost unul ok pentru mine:

- am ajuns la 5 stupi, in primavara vor fi toti pregatiti pentru salcam
- am scos miere suficienta, acum trebuie sa mai vand din ea.
- m-am dotat cu tot ce imi trebuie ca sa intretin stupina (centrifuga, sita, etc)
- am acum 3 roi cu matci tinere, sper sa obtin productii bune in 2013
- nu in ultimul rand, am mai invatat singur ceva apicultura.

Cu alte cuvinte, asteptam perioada tratamentelor de toamna si intrarea la iernare.

Am un ME pe care incerc sa il trec pe cuib de 1/1, insa fara succes momentan. Cred ca are matca de roire, insa a fost foarte harnic anul asta. A trans multa miere, e linistit, pur si simplu te unge pe inima :) Poate reusesc la anul sa fac niste matci din el.


PS Daca "agresivul" se mai domoleste poate il mut intr-o lada de poliuretan :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

SPYKAL

#47
Frumoase realizari. :bravo: :bravo: La mai multi si la mai mare. Cum ti se pare poliuretanul? Se vede diferenta? De fapt diferenta ai sa o vezi la iernare. Sanatate maxima si butoaie pline!!!

F.Liviu

Oricat de mult mi-ar place sa spun ca e "super", trebuie sa fiu corect si sa astept sa treaca prima iarna.

Ieri am deblocat cuiburile si la roi, inclusiv la "rautacios". Cu fum din abundenta s-a calmat si am putut sa lucrez linistit. Sunt tare curios cat de repede va oua matca ramele disponibile, sper sa obtin o crestere a populatiei. Ma gandesc sa incep sa stimulez toate familiile, voi folosi miere diluata 1/1 in apa ( cel putin asta e ideea in acest moment).

Nu mi-ar displace sa mai si cladesc cateva rame, la acest capitol stau destul de prost. In primavara 2014 voi avea destul de multe rame de cladit, am destule rame negre care nu imi plac.

Toate la timpul lor ...
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bucovineanu

De acum inainte ponta reginelor e in scadere. E greu de crescut populatia. E bine daca se poate mentine populatia existenta. Dupa 15 iulie e greu sa mai cladeasca rame. Mierea diluata poate fermenta in hranitoare. Si pe de alta parte apa isi aduc singure in stupi.

SPYKAL

Citat din: bucovineanu din Iulie 15, 2013, 12:52:49 PM
De acum inainte ponta reginelor e in scadere........
..... chiar daca este stimulata cu PROTOFIL?

SPYKAL

Citat din: F.Liviu din Iulie 15, 2013, 11:41:50 AM
Oricat de mult mi-ar place sa spun ca e "super", trebuie sa fiu corect si sa astept sa treaca prima iarna.

Acum am inteles.Esti in fata primei iernari in acest tip de stupi. Ok....Asteapta si convinge-te!!!
Sanatate maxima si butoaie pline!!!

F.Liviu

Am citit destul de mult de poliuretani, stiu ca nu stupul e cheia succesului, dar ajuta :)
Sper sa ies cu ei OK in primavara, stiu ca dezvoltarea va fi exploziva, abia astept ...

pana una alta mai avem pana trece toamna , e o perioada delicata si importanta.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Azi e o zi mare, am vandut primele borcane de miere de salcam. Pur si simplu am mai multa miere decat consum, asa ca am preferat sa mai eliberez din spatiu. Am fost foarte fericit pentru ca cineva a avut incredere in mierea mea, mult mai mult decat satisfactia financiara. Clientul a spus "dom'le, nu mai vinde, o mananc eu pe toata pe care o ai"  :cu plăcere:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

mitica68

Citat din: F.Liviu din Iulie 16, 2013, 04:25:09 PM
Azi e o zi mare, am vandut primele borcane de miere de salcam. Pur si simplu am mai multa miere decat consum, asa ca am preferat sa mai eliberez din spatiu. Am fost foarte fericit pentru ca cineva a avut incredere in mierea mea, mult mai mult decat satisfactia financiara. Clientul a spus "dom'le, nu mai vinde, o mananc eu pe toata pe care o ai"  :cu plăcere:
La mai mare :yes:
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

Tamu

Citat din: F.Liviu din Iulie 16, 2013, 04:25:09 PM
Azi e o zi mare, am vandut primele borcane de miere de salcam. Pur si simplu am mai multa miere decat consum, asa ca am preferat sa mai eliberez din spatiu. Am fost foarte fericit pentru ca cineva a avut incredere in mierea mea, mult mai mult decat satisfactia financiara. Clientul a spus "dom'le, nu mai vinde, o mananc eu pe toata pe care o ai"  :cu plăcere:

Liviu ma bucur ptr. tine. Cred ca e un sentiment unic. Personal nu am avut parte de el, deocamdata si sper sa nu fiu privat. Am luat doar 15 kg. pana in prezent si am dat la toate neamurile si cunostintele apropiate cate un borcanel de proba. Reactia, vizavi de gust a fost uimitoare "De pe vremea lui Ceausescu nu am mai mancat astfel de miere" sau o pers. de 49 de ani " De cand am fost copil nu am mai mancat asa ceva." Dar sentimentul de multumire (satisfactia) creat de persoana care i-ti recunoaste calitatea platind pretul cred, ba nu, sunt sigur, ca e mult mai mare. Multa bafta in continuare!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

F.Liviu

O sa savurezi acel sentiment bine-meritat. Am dat si eu la inceput miere tuturor cunostintelor, aprecierile au fost pozitive, mai ales la un produs gratuit :)

Tu oricum ai plecat bine dotat, cu siguranta la salcam 2014 o sa ai o productie super.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Dupa o lunga suferinta, nera Cornel, cel care a avut bunavointa sa imi indrume primii pasi in apicultura, a murit. Dzeu sa il odihneasca. Inca o viata inchinata albinelor s-a stins, din pacate.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.