Un nou inceput, cu un pic de ajutor.

Creat de F.Liviu, Martie 08, 2013, 02:34:26 PM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

Pe scurt, as vrea sa nu imi pierd stupii si am nevoie de un mentor in apicultura.

Pe lung: am inceput sa invat apicultura de la un om priceput, l-am ajutat la tot ce am putut, am invatat tot ce am putut sa invat de la el. In acest moment nu ma simt in stare sa ma ocup singur de albine, mai am de invatat si inca nu sunt pe picioarele mele. Mentorul meu a avut anul trecut in toamna probleme de sanatate si a ramas fara un rinichi. Acum al doilea este afectat si operatia nu a reusit, coloana e afectata. Pe scurt: durata de viata sub o luna.

Am 3 stupi mari si lati, nu ma intereseaza decat sa pot avea grija de ei fara sa ii pierd. Voi avea intr-un final maxim 5 stupi, nu ma intereseaza partea comerciala, mierea si polenul le consum doar in familie sau o dau prietenilor.

E cineva dispus sa ma ajute? La randul meu, ajut in stupina mentorului cu mare placere.

Locuiesc in apropierea Bucurestiului, zona de Est.

Multumesc anticipat
Liviu
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

silviu

Salut,bine ai venit.
Eu zic sa iei taurul de coarne si sa incerci sa te descurci singur.Citeste,carti si pe forum,si asculta sfaturile celor cu exp.
          Cu stima,
                     Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

F.Liviu

Fortat de imprejurari am decis sa fac asta, azi mi-am adus stupii acasa. Din acest moment sunt "pe cont propriu" :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

silviu

Corect!Nu va fii usor dar este de preferat sa iei viata in piept.
                 Cu stima,
                               Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

Marius-ursulakhe

Liviu daca pui intrebari vei avea raspunsuri in domeniul apicol la toate nelamuririle pe care le ai
Si daca stii sa folosesti forumul poti invata si fara sa intrebi(bine probleme si nelamuriri tot vor aparea ) si daca poti incerca sa citesti o carte pt incepatori

F.Liviu

Multumesc pt idei. Am citit multe carti de apicultura si am vazut multe filmulete pe YouTube. In plus, am lucrat 1 an in stupina. Cu toate astea, inca nu pot "citi" un stup de la inceput.

Una peste alta, azi mi-am aruncat un pochi in cei 2 stupi pe care i-am adus langa casa. Ambii au familiile in viata, urmeaza sa se incalzeasca un pic ca sa pot sa vad ce rezerve au in cuib. Din pacate in toamna nu au avut parte de tratament/restrangere cuib, stiu ca voi fi penalizat in acest an. Daca voi reusi macar sa trec cu ei un an, ma declar multumit. Cu sau fara miere, asta e total pe plan secundar.

Cand am mutat stupii unul era usor ca un fulg, al doilea mi-a rupt spatele :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Am prins o vreme frumoasa si am spus ca ma pot uita in stupi ca sa vad daca au rezerve si sa strang cuibul. M-am inselat (o intepatura in zona gatului m-a convins rapid) , asa ca m-am pregatit pentru maine sa cumpar:

- afumatoare inox
- masca apicola
- varachet forte
- perie maner lemn (ar fi fost buna o gasca prin zona, as fi scutit niste bani)

Dalta am iar manusi nu am folosit niciodata. Pentru inceput ar trebui sa fie suficient...
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

mape 48-petru manea

prima lucrare este stramtorarea cuibului ---sa ramana numai ramele cu puiet si cate o rama intr-o parte si alta
Temperatura sa fie minim 15 gr. si lucrat f.rapid ---5 min. la o fam. nu-ti trebuie mai mult si fum cat mai putin posibil si miscari lente

mape 48-petru manea

am uitat ----ramele marginase sa fie cu miere si o turta proteica pe rame

F.Liviu

Multumesc pentru sfaturi. Intentia este sa stramtorez cuibul si imediat sa fac tratamentul cu Varachet. Turte nu am , prefer sa le pun miere de anul trecut. Cu siguranta o sa le placa.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

cristian87

 un sfat de la un patit- cumpara si manusi, stii cum zice romanul-Sa fie sa nu trebuiasca :lol:
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Marius-ursulakhe

Liviu ===atentie la mere daca o dai in punga ar fi bine sa fie cat mai putin fluida(cristalizata sau semi cristalizata )si cateva gaurele cu acul in punga
Daca le ai pe rame este alta treaba ---in functie de temperaturi dupa diafragma ca stimulent

F.Liviu

Mierea e cristalizata, o scot din borcan cu lingura si o pun pe rame. Mai departe se descurca ele ...
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bio

Liviu daca familiile tale au mincarea asigurata sa nu le deranjezi mai deloc..

Foloseste echipament de protectie complet..Masca, manusi, afumator...

Poate ca lucrind fara manusi vei intelege mai bine familia de albine si vei invata sa lucrii in familia de albine...

Incearca fara manusi intii dar daca vezi ca te ard pune manusile .... poate organismul tau nu este invatat cu o doza prea mare de venin si sa nu ai probleme.

nelu68

Cu tratamentul mai asteapta ,se anunta vreme rea, poate cand se va incalzi iar.