cel mai bun stup

Creat de dragos2006, Noiembrie 11, 2007, 06:43:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

Eu zic ca pentru stationar,mai ales daca e o zona mai saraca cel mai bun stup este cel cu cat de 1/2 dar nu cel de 16,cel de 15.Daca suprapui 2 caturi poti sa bagi si rama de cuib.rama de 15 e buna ca albinele il capacesc mai repede,si se poate extrage mai repede.

frantescu

Pentru stationar cel mai bun stup este orizontal pe 20 de rame.Poate fi facut si mic si mare si dezvoltarea familiei de albine e superioara oricarui alt tip de stup.

D006

..parerile sunt impartite...imi place cel orizontal pt ca am lucrat cu el si stiu ce si cum...
Cu cel de normala +1/2 anul acesta vreau sa-l incerc...oricum cei verticali sunt recomandati mai mult decit cei orizontali...
Daca faci stationar sunt buni orizontalii pt ca mai tii ceva rame in ei dupa dfg nu trebuie sa ai un spatiu de depozitare...Sunt avantaje si dezavantaje...

david nick

De regula cel mai bun stup este acela cu, care ne-am obisnuit fiecare dintre noi in decursul anilor indiferent ca facem pastoral sau stationar. Pentru un incepator lucrurile stau diferit ,ca daca ar avea un anumit model pe acela se va obisnui.
Asa ca acum trebuie convins ca,
  1-cel mai bun stup cred ca este multietajatul cu toate ca nu detin asa ceva.
  2 -pentru mine cel mai BUN este verticalul cu rama 1/1si caturi de 1/2 cate 2-3 de fam,din urmatoarele considerente...in functie de cules ca se face pastoral ori ba se pot aseza 1....3 caturi cate 9 rame.  dupa salcam se poate pune la rezerva o rama capacita complet sau mai multe daca va indurati iar in februarie in loc de turta cu miere si zahar se va aseza aceasta rama deasupra ghemului ceia ce ar fi mana cereasca pentru fam. de albine, chiar daca pina la acea data nu au avut zbor de curatire.
    3-ar fi si posibilitatea sa mai fie si orizontalul daca se cresc matci dar in nr limitat.
 
Ps... asa vad eu dar se poate sa ma insel    ASA M-AM OBISNUIT EU SI GREU MA POT SCHIMBA.
http://dvdnick.sunphoto.ro   http://dvdnick.blogspot.com/

PricopArthur

Dupa parerea mea, cel mai bun stup e cel care are albina multa si puiet putin la aparitia culesului de productie.
Cat priveste tipul stupului, important e ca albina sa poata depozita rezerva de miere deasupra cuibului. Asa ca, orice vertical ofera un randament mai bun decat orizontalul.
Miere multă şi inimă curată!

D006

eu am cativa orizontali, majoritatea verticali 1/1 si doua duzini de ME, daca ma intrebati anul trecut as fi spus ca ME sunt cei mai performanti deoarece am avut multi din ei si pe 4 corpuri, daca ma intrebati anul acesta spun ca veriticalii cu rama 1/1 sunt cei mai buni ca au reusit pe seceta care a fost sa-si adune provizii serioase pentru iernat dar in general verticalii 1/1 cu cat 3/4 sau 1/2 sunt cei mai buni in orice conditii.

D006


ni_nacu

Manualele spun,practica a dovedit-o.
"Dezvoltarea se face pe orizontala,iar productia pe verticala"
Acum ce fel de vertical( ME,Dadant+1/2:3/4;1/1) fiecare cu avantaje si dezavantaje.
Cum sa fac miere in sectiuni in ME ?
Eu personal prefer vertical cu cat 1/2 10 rame in cuib si 9 in cat (desi am si cu cat de3/4 si pe 12 rame in cuib)

D006

Citat din: ni_nacuManualele spun,practica a dovedit-o.
"Dezvoltarea se face pe orizontala,iar productia pe verticala"
Acum ce fel de vertical( ME,Dadant+1/1:3/4;1/1) fiecare cu avantaje si dezavantaje.
Cum sa fac miere in sectiuni in ME ?
Eu personal prefer vertical cu cat 1/2 10 rame in cuib si 9 in cat (desi am si cu cat de3/4 si pe 12 rame in cuib)
Aveti probleme cu catul-este prea mare, prea greu, ..sau cu cuibul de 12 rame--ar fi prea multe pt dezvoltare familiiei...

pngflorin

Pt vertical ce parere aveti de cuib 1/1 cu 9 rame si magazin de 8 rame tot 1/1 ?

bee_lover

Eu as zice sa nu pui numa 8 ca le vor largi si umple si apoi la centrifuga vai de capul lor,ca si asa una normala capacita are 3 kg mai ales dak are si vreo 5 generatii de puiet la activ.Mai ales daca e "virgina" trebe sa ai mare grija sa nu se rupa la centrifuga.parerea mea...din ce am observat pana acum.

D006

Am normala jos si 3/4 in magazie....am normala si jos si sus ...mai bun mi s-a parut cel cu normala si jos si sus
                          DAR,...pt ca exista un dar ...am vazut cum se lucreaza cu normala jos si 1/2 deasupra...cred ca ar fi cel mai bun..conteaza putin ce nr de rame avem in cuib...10,..11,..12,..parerile sunt impartite..
   Nu am informatii prea multe despre cei cu rama 3/4 -de multietajat..si asupra acestui stup nu ma pot pronunta...
     Aceasta este parerea mea...

D006

Citat din: pngflorinPt vertical ce parere aveti de cuib 1/1 cu 9 rame si magazin de 8 rame tot 1/1 ?
1. PrieteneFlorin, eu zic sa ramai la stas cu lada (10 rame), deoarece evoluand si capatand experienta vei dori sa experimentezi poate si ME, cu care se lucreaza mai ,,artistic", asa ca iti va veni mai usor sa ii transformi.
2. O familie puternica cu o matca buna ouatoare gaseste chiar aceste 10 rame 1/1 insuficiente pentru cuib.

Cristian IONITA

Citat din: pngflorinPt vertical ce parere aveti de cuib 1/1 cu 9 rame si magazin de 8 rame tot 1/1 ?
sa inteleg ca vrei sa ai matci mai "lenese" ?
sunt cazuri cand nici 10 rame nu e suficient
ptr magazin .... o sa-ti spun la anul cum e cu 8 .... ca pana acum nu am avut decat cu 9 rame (da de 1/2)

pintilied

Citat din: bee_loverEu as zice sa nu pui numa 8 ca le vor largi si umple si apoi la centrifuga vai de capul lor,ca si asa una normala capacita are 3 kg mai ales dak are si vreo 5 generatii de puiet la activ.Mai ales daca e "virgina" trebe sa ai mare grija sa nu se rupa la centrifuga.parerea mea...din ce am observat pana acum.
In mod normal atunci cind se face descapacirea pentru extractia
     mierii, descapacirea se face razant cu cele 2 leaturi{superior si inferior).In acest caz cantitatea de miere ramasa in rama pentru a fi centrifugata este foarte mica si
rama nu se rupe deoarece se sprijina cu cele 2 leaturi pe gratarul cosului centrifugii.
                            In acest fel si cantitatea de ceara creste considerabil.
                                                          pintilied
Nu tot ce zboara,face miere!