August

Creat de Bătrânul, August 03, 2010, 07:21:34 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Complectare rezerve in stupi de terminat pina la 15 august (20 kg)  Tratament antivaroa in fiecare saptamina . Strimtorat urdinisul , montat gratii soareci.

D006

#1
  Am gasit in revista 'Apicultura" de acum 40 de ani o descriere foarte precisa a activitatilor din luna August .

  " In luna august in familia de albine se observa o scadere a intensitatii hranirii matcii si ca urmare o reducere a cantitatii de puiet. Datorita temperaturilor ridicate si a timpului instabil de la sfarsitul lunii iulie si inceputul lunii august in viata familiei de albine are loc o perioada lipsita de cules , cu exceptia zonelor de munte , Campia Dunarii si terenurile cultivate.
   Albinele incep pregatirile de iarna prin transportarea proviziilor de hrana in fagurii , propolizare , etc. Pentru intensificarea cresterii puietului in vederea obtinerii unei generatii puternice de albine tinere care vor ierna , trebuie luate urmatoarele masuri :

- inlocuirea matcilor batrane cu matci tinere care sa asigure ouatul pana toamna tarziu;
- completarea rezervelor de hrana pentru iarna ;
- continuarea culesului care se realizeaza prin deplasarea familiilor in zone cu cules mai tardiv , sau in lipsa acestor posibilitati se administreaza o hrana stimulatoare bogata in proteine;
- folosirea de matci suplimentare pentru sporirea cantitatii de albine in vederea iernarii ;
- hranirea de completare a rezervelor presupune determinarea puterii familiilor , dimensionarea cuibului la proportiile acestora , mentinerea in cuib a fagurilor mai inchisi la culoare ;
- creerea unui regim  optim  de temperatura prin reducerea cuibului la dimensiuni corespunzatoare , reducerea urdiniselor  , reducerea ventilatiei odata cu scaterea temperaturilor in cursul noptii ;
  - se vor lua masuri pentru prevenirea si combaterea gaselnitei  la fagurii depozitati ;
- inlaturarea din familii a fagurilor cu mana  ;
- asigurarea rezervei de matci care trebuie sa reprezinte  10% din numarul familiilor existente in stupina ;
- extractia si conditionarea mierii ;
- recoltarea de seminte de la plantele mielifere ;
- prevenirea furtisagului .

   Nu trebuie uitat faptul ca de masurile luate in luna august , va depinde productivitatea anului urmator.


Florin-braileanul (FlorinI)

foarte interesant acest jurnal apicol in special pentru incepatori
pacat ca nu scriu in el toti veteranii sa mai invatam cate ceva
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

#3
Pentru apicultor, august este o lună foarte importantă pentru că acum - in cuib - se declanşează creşterea albinelor care vor traversa perioada de iernare sau altfel spus în stupi începe formarea generaţiei care va ierna. Esenţial pentru fiecare stupar este să cunoască şi să asigure toate verigile fluxului tehnologic prin care familiile de albine sunt menţinute la o putere cât mai mare (număr de albine) ştiut fiind că puterea familiei stă în mulţimea de albine care populează stupul. În urma culesului de mare intensitate de la floarea-soarelui, familiile de albine ajung slăbite atât din punct de vedere al cantităţii de albine cât şi al calităţii mătcii. Dacă în luna precedentă creşterea puietului a înregistrat o diminuare, în cursul lunii august apare de obicei un nou impuls de creştere fără însă a atinge nivelul de intensitate de la începutul verii, începe perioada creşterii albinelor de iarnă, în stupi apar semnele pregătirii pentru iernare, aceste semne fiind evidente tot mai pregnant pe măsura trecerii timpului. Astfel scăderea temperaturilor atmosferice nocturne determină ca albinuţele s-ă părăsească fagurii periferici ai stupului şi să se aglomereze în zona centrală a cuibului adică în zona fagurilor cu puiet.
.Rezervele de hrană, respectiv mierea şi păstură sunt concentrate în jurul puietului dispus în centrul cuibului. Apicultorii cu experienţă cunosc fenomenul de blocaj al cuibului manifestat prin depozitarea masivă de miere în fagurii din cuib. Acest blocaj apare ca urmare a manifestării pronunţate a instinctului de acumulare al familiilor, datorită apropierii sezonului rece, când albinele sunt grăbite să-şi formeze rezervele de hrană. Ca urmare a acestui blocaj, apare concurenţa între instinctul de acumulare şi instinctul de înmulţire, balanţa înclinându-se în favoarea acumulării. Aceasta are ca rezultat o diminuare a spaţiului de ouat al mătcii, iar albinele afectate creşterii puietului vor fi din ce în ce mai puţine. Astfel puterea familiei scade, rezultând mai puţine albine cu corp gras format (albine de iernare), dar şi mai puţin pregătite din punct de vedere fiziologic pentru traversarea iernii.
.Albinele nu mai cresc faguri şi nici puiet de trântori ( deşi se poate ca în zonele cu culesul de întreţinere, familiile să se activizeze, să crească încă trântori şi deseori să schimbe liniştit mătcile) în schimb propolizează intens mai ales crăpăturile stupilor şi spaţiile pe care se sprijină extremităţile leaturilor superioare ale ramelor şi câteodată chiar urdinişul. Calitatea mătcilor este foarte importantă în această perioadă, o matcă uzată neputând face faţă concurenţei cu albinele culegătoare. Acest fenomen este uşor de observat la astfel de familii care mai cresc trântori pentru a asigura fecundarea mătcilor tinere, eclozionate în această perioadă.
.Uneori, cu precădere în zilele lipsite de cules natural, se acutizează tendinţele de agresivitate şi de furtişag. Firesc este ca apicultorul, care a înţeles diagnoza, să acţioneze în direcţia manifestărilor fiziologice, biologice şi de comportament ale familiei de albine înlesnind acesteia desfăşurările dictate în principal de instinctul de conservare a speciei.

   Citat din "Proapicultura "

cetin

Am o familie care a roit de vreo trei  ori vara asta. Azi 10 august desi fam nu e chiar asa populata ,iar regina e tanara, oua bine si compact am vazut botci. Oare ce au de gand?

Kiwi Bee

Cetine se pare ca regina aceea tinara provine dintro botca de roire si are un instinct de roire ridicat.Nu se va schimba acest instinct fara intervenirea ta.
Dupa 3 roiri era si cazul ca familia sa slabeasca si sa aiba o populatie scazuta.E clar ca nu tiai vizitat albinele prea mult in sezon.Nu era voie sa le lasi sa roiasca.Botcile curente trebuiesc distruse.
La jumatatea lui august nu stiu cit timp mai ai sati faci regina noua la aceasta familie.
Eu asi schimba regina sau cel putin mas scapa de ea cel tirziu in primavara urmatoare.
Daca acum populatia e scazuta si crezi ca vor avea o iarna grea ar fi o alternativa sai ucizi regina si so unesti cu o alta familie.Intrun astfel de caz inainte de toate verifica familiile in cauza(asta unde sa zicem ucizi regina si aceea cu care o unesti) sa fie sanatoase.In caz ca una are vreo boala o vei imbolnavi si pe cealalta..... si sezonul a cam trecut.

In cazul in care pina ce sati pui familiile la iernat populatia acestei familii isi va reveni poti so lasi asa pinan primavara.Dar atunci sati schimbi regina.Astfel de regine roitoare nu sint de dorit.
Stai cu ochii pe aceasta familie si sa distrugi noile botci daca e cazul.


Kiwi Bee

Dat fiind ca voi ati avut o iarna lunga si grea era de asteptat ca si la noi va fi o iarna lunga.
De obicei in august incep vinturile mai domoli si nu le mai ploaie.
Din pacate deabia acum au inceput vinturile mari si avem la ploi de ne saturam de ele.
Pina nu se reduce umezeala nu cred ca voi introduce tratamentul antivarroa de primavara care de altfel o introduceam in a doua jumatate a lunii.
Spre noroc avem polen destul in natura si reginele mele oua frumos(exceptie la alea 3 familii).

Kiwi Bee

Ieri la prinz am avut 18.5 grade caci era soare si frumos.Spre seara a plouat iar la miezul noptii am avut 13.5 grade.
Azi dimineata erau 14.5 grade.Astea au fost temperaturile de afara.
Din pacate inauntru nu este cu mult mai bine.Acum spre prinz am 18.5 grade i camera de zi ....si fac incalzire!!!Cred ca este mult mai cald in interiorul stupilor.

Din pacate sint mai ca nu 100% sigur ca va mai veni un val rece, cel putin, dar totusi ma pregatesc cu tratament antivarroa pt. sfirsitul lunii.
A parut in luna asta tot mai mult polen doar ploile si vinturile nu prea lasa albinele sa iasa din stup.

orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din August 05, 2010, 07:54:04 AM
  Am gasit in revista 'Apicultura" de acum 40 de ani o descriere foarte precisa a activitatilor din luna August .

  " In luna august in familia de albine se observa o scadere a intensitatii hranirii matcii si ca urmare o reducere a cantitatii de puiet. Datorita temperaturilor ridicate si a timpului instabil de la sfarsitul lunii iulie si inceputul lunii august in viata familiei de albine are loc o perioada lipsita de cules , cu exceptia zonelor de munte , Campia Dunarii si terenurile cultivate.
   Albinele incep pregatirile de iarna prin transportarea proviziilor de hrana in fagurii , propolizare , etc. Pentru intensificarea cresterii puietului in vederea obtinerii unei generatii puternice de albine tinere care vor ierna , trebuie luate urmatoarele masuri :

- inlocuirea matcilor batrane cu matci tinere care sa asigure ouatul pana toamna tarziu;
- completarea rezervelor de hrana pentru iarna ;
- continuarea culesului care se realizeaza prin deplasarea familiilor in zone cu cules mai tardiv , sau in lipsa acestor posibilitati se administreaza o hrana stimulatoare bogata in proteine;
- folosirea de matci suplimentare pentru sporirea cantitatii de albine in vederea iernarii ;
- hranirea de completare a rezervelor presupune determinarea puterii familiilor , dimensionarea cuibului la proportiile acestora , mentinerea in cuib a fagurilor mai inchisi la culoare ;
- creerea unui regim  optim  de temperatura prin reducerea cuibului la dimensiuni corespunzatoare , reducerea urdiniselor  , reducerea ventilatiei odata cu scaterea temperaturilor in cursul noptii ;
  - se vor lua masuri pentru prevenirea si combaterea gaselnitei  la fagurii depozitati ;
- inlaturarea din familii a fagurilor cu mana  ;
- asigurarea rezervei de matci care trebuie sa reprezinte  10% din numarul familiilor existente in stupina ;
- extractia si conditionarea mierii ;
- recoltarea de seminte de la plantele mielifere ;
- prevenirea furtisagului .

   Nu trebuie uitat faptul ca de masurile luate in luna august , va depinde productivitatea anului urmator.


:nod: :nod: :nod: asa ca .....La treaba toata lumea!!!!!! :hi: :hi:

happy

Tratamentul antivarroa se face in august sau in septembrie cand exista mai putin puiet?Am vazut la inceputul topicului ca Batranul spune ca in fiecare saptamana din august se face trat. anti! :uimit:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

orbanstefan64

eu fac acum un tratament iar in septembrie trei tratamente la interval de 6-7 zile iar in noiembrie inca unul si ultimul in lipsa totala a puietului iar tratamentele le combin varachet forte, mitac, mavric.mavricul si mitacul il folosesc atit prin fumigatii cit si prin stropire

Kiwi Bee

Acum 40 de ani a fost un august frumos.Eu stiu asta pt ca aveam deja 9 luni de zile.Pina am implinit un an de zile a cazut si zapada.

Ei si ce este in prezent?

Datorita efectelor laterale ale stiintei avem dea lupta cu incalzirea globala si vara se mai lungeste, astfel incit deabia exista primavara si toamna(asta e cam la fel peste tot in lume).

Din pacate ceea ce zic cartile vechi despre anotimpuri si starea vremii, nu prea coincide in ziua de azi(cind-cum).
Ramine sa ne intoarcem la instinctul fermierului de acum 100 de ani care spunea: "eu saman cucuruzul cind .............." si stia mai bine decit cei cu diploma de universitate agricola din ziua de azi.


Si, in schimb, technicile de lucru din cartile vechi "nu vor muri niciodata".

Kiwi Bee

In weekend sa lasat frigul.Toata iarna a fost caldutz de ma miram foarte tare.De simbata sa racit caci a venit curentul antarctic si a adus multa zapada in sud.In capitala(Wellington) a cazut o zapada pe care o aseamana cu una tzapana din 1970.
De obicei cu 2 zile mai tirziu si aici in nord de raceste brusc.Asa sa intimplat si acum.Pe urmatoarele 2 zile se prognostizeaza cele mai scazute temperaturi si va dura o saptamina buna pina cind isi revine la normal.Azi toata ziua au fost doar +6 grade.La albine sint vreo +4.
Albinele au de mincare si tot timpul este ceva inflorit pe linga ele.Totul depinde daca au ocazia sa iasa la o tura de zbor sau nu.

La noapte(adica acuma) sa prognostizat si un pic de zapada in Auckland ceea ce nu a fost de mai multe decenii.

ciobi79

Salut Kiwi bee,

Fostul meu sef din Touranga deja se concentreaza pe cautat clientela pentru polenizare kiwi.
Deci deja se cauta clientii pentru sezonul ce vine...

Iernare usoara...

Ciobi

tassevasi

 Bine ai venit si pe aici  Ciobi79.
  Numai bine si multe postari sa ne pui, cu  experienta acumulata pe acolo . :hi: :hi: