formarea roiurilor artificiale

Creat de gaby, Mai 07, 2013, 12:20:56 PM

« precedentul - următorul »

gaby

pt a nu avea roiuri slabe mergi pe varianta de 3 roiuri dar dupa parerea mea se pot face si 4 roiuri fara probleme

dan sebastian

Incearca varianta cu 4 roiuri, deoarece din 4 ar trebui sa te multumesti daca ai succes la imperechere doar cu 3 roiuri. Daca 1 se bezmeticeste mai bine te lipsesti de el. Altfel tot bagi rame pline cu puiet din 2 in 2 saptamani de la alti stupi. Daca ai noroc rezolvi 4 din 4 dar e f bine si cu 3 din 4. Doar cules din abundenta sa ai sau bani din abundenta pt zahar. Planurile mobilizatoare sunt bune dar undeva acolo in spate sa iei in calcul si realitatea, adica se pot intampla multe. Oricum stupii se numara in aprilie nu la imperecherea matcii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sandupop

Cred ca in 3 ar fi mai bine...dar este strict părerea mea.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bismark

    Am inceput marea divizare.Azi  1/5 , doua rame cu puiet si botci si una noua. 2 botci cele mai frumoase,pentru concurenta si o rama noua.Deja au intrat in lucru dupa numai 10 ore.Startul mi l-a dat un roi natural care de ieri pina azi a crescut o rama noua si a si adunat ceva.La cei  mai slabi am distrus toate botcile incepute.Am selectat botci doar de la cei productivi si puternici. Multa miere in butoaie si septel cit mai mare si sanatos.Mai am citeva famili de divizat dar nu-i momentul, peste o saptamina.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan motu

     Daca ai divizat intreaga stupina asa nu cred ca ai facut un lucru bun,depinde acum de noroc cum va decurge restul anului apicol,cat va fi toamna de lunga ,daca va fi ca si cea de anul trecut va fi rau pt roi asa de mici

gaby

dupa parerea mea roiii formati in mai au destul timp sa se dezvolte suficient pt a intra in iarna destul de puternici ,eu din momentul aparitiei matcii stimulez roii

bismark

     Nu se face asa ceva,stolonarea se face numai la familiile foarte puternice care au tendinta sa intre in frigurile roitului si care 1-3 rame cu puiet nu este un mare gol.Pina la floarea soarelui are timp de refacere, iar noile familii cresc in acest timp si in caz ca familiile puternice blocheaza cuibul cu puiet poate ajuta noile familii in acelasi timp alimentind marile familii cu rame noi la crescut.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

RazvanTi

daca ai niste matze lesinate de stupi DA ai dreptate cu 1-3 rame.
daca sunt destul de puternici se poate si mai mult.
ai mei 6 stupi dupa ce am rupt din ei de am facut 20 de nuclei, acum, peste aproape 3 saptamani au iarasi 10-12 rame de puiet. si colcaie de albina.
o data cu imperecherea matcilor nucleii vor primi automat inca o rama de puiet astfel ca la floare vor fi pe 3-4 rame de puiet,intrand in iarna cu 6-7 rame de albina. testat de mine anul trecut :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

gaby

cum se poate face diferenta dintre o matca de slaba calitate si una de buna calitate din punct de vedere a caracteristicilor fizice

johnysibiu

Am si eu o nelamurire:eu fac roiuri artificiale. Cresc singur regine si  formez roiul cu un roi la pachet.
Problema: desi scutur multa albinna (de pe cca sase rame), o las la racoare, o duc la o locatie departe de cca 34 km, dau regina imperecheata seara si deschid urdinisul dar, dupa cateva zile in stup raman cu mai putine albine : o rama doua .

Cum se intampla fenomenul? Unde gresesc?Pe oglinda stupului nu sunt mai mult de zece albine moarte datorita forfotei.Nu inteleg unde pierd albina.

jenica67

       Nu se pierd, se intorc acasa. Au putine motive sa ramana in noul stup, daca le lasi pe aceiasi locatie.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

johnysibiu

Am specificat ca le mut la 34 de km.

dan sebastian

Vara e mai putina albina pe rame. Depinde cata albina scuturi. Albina se grupeaza cand e frig. Acelasi lucru se intampla toamna cand de pe 12 rame vezi ca e abia pe 5 sau maxim 6 rame, in sept oct. Albina e aceiasi numai ca sta mai adunata, nu imprastiata peste tot. Uita-te ziua in roi si o s-o vezi toata acolo. Pune-i eventual 5 - 6 rame si o s-o vezi mai bine. Daca nu ai decat 2 3 rame in nucleu e normal sa stea pe rame. Da-le sirop la greu dupa ce le pui in noua locatie, si seara si dimineata sa apuce sa cosntruiasca ramaele. O parte din albina batrana va muri dar in 3 saptamani va incepe sa eclozioneze cea noua, daca matca e imperecheata si e ok.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

johnysibiu


12 BNR

as avea o intrebare: am pus rama 1/2 in cuib si sub ea au cladit si au depus oua de trantori dar tot acolo au capacit cateva botci. acele botci, acele matci o sa fie bune de ceva?