Rudbechia

Creat de stefan1, August 18, 2009, 06:08:45 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Miere de Rudbeckia:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

 Faguri
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Toma Sergiu

Se pare ca au avut ceva cules albinutele, buna mierea de Rudbechia? :razz:

stefan1

  Anul asta a fost un cules destul de bun. Ca sa fie mai mult decat un cules de intretinere, trebuie ca sa fie vorba de suprafete mari de floare si de multe culegatoare. Cred ca Solidago este o planta mai favorabila pentru albine.
  Mierea de Rudbeckia este buna la gust, fara vre-o aroma speciala, de culoare deschisa, galbuie, cu continut mare de polen. Cristalizeaza destul de repede, dar nu ca cea de floarea-soarelui. Mierea cristalizata e alb-galbuie, cremoasa, cu cristale fine, usor de decristalizat.
  Mierea din borcanul din poza estedin faguri crescuti dupa 5-10 august, ca sa fie cat mai monoflora. Totusi sigur este si din nectar de la trifoiasul alb, poate si de la crusin. Ar fi interesanta o analiza polinica serioasa.
  Fagurii crescuti in acest cules au o culoare frumoasa, mai galbeni ca cei crescuti in alte perioade, se recunosc si anul urmator. Culoarea cred ca li se trage de la polenul de Rudbeckia, care este de o culoare caramizie (cred ca se poate observa in pozele cu flori).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Sa exemplific diferenta de culoare dintre descapacitura de la Rudbeckia si alta, de pe un fagur cu alta miere:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Intr-adevar tot stupul se coloreaza in galben.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)