vlad octavian

Creat de tavy, Februarie 12, 2016, 09:05:42 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am remarcat si eu ca sunt destul de rele. or fi si ele stresate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tavy

Parca socul inflorea in mai?

NYK74

Da de unde, în Mai vine iarna...... :rotfl:k

tavy

Daca tot am scos peria din depozit s-o curat, am zis sa-i fac si un filmulet....
https://www.youtube.com/watch?v=uDX_lAhFiBU

Cristel

daca socul face deja floare, te-ai si grabit la peria de curatat ramele din caturi  :P Hai ca e bine si peria e faina!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tavy

Daca ar da socul nectar sa umplu caturi... .

filip

#51
Citat din: tavy din Martie 09, 2016, 02:48:11 PM
Daca ar da socul nectar sa umplu caturi... .
N-o sa vezi albina in floarea de soc ,indiferent de vreme. :)
Apropos,anul trecut am gasit un roi intr-o tufa de soc.Crescuse un faguras .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

Confirm ca albina n-are treaba cu socul. Pe celalalt forum chiar m-am contrazis cu un membru care sustinea ca are miere de soc. In manualul apicultorului socul negru e dat ca melifer. In padurea unde am fost eu inseamna ca nu era nici macar un soc negru pt ca din sutele de stupi nu s-a incumetat nici macar o albina sa incerce gustul socului.

romikele

Socul nu are alta legatura cu stuparul decat prin socata.
Cu albinele, nici una....

tavy

Stiam ca nu se apropie albinele de el, poate vreuna care face infarct in zbor si cade pe vreo floare de soc. Oricum in zona stupinei nu sunt, dar am plantat eu 3 pui sa fiu sigur ca am socata pretutindeni  :P (singura bautura cu un pic de alcool pe care o consum)

tavy

#55
Exista posibilitatea sa avem rapita inflorita in martie..... A 2-a poza: albina cazuta la datorie, toata gradina era plina....

tavy

Am terminat de topit ceara  :hippo:

tavy

Incepe expansiunea...

tavy

A inflorit rapita si in Arges

tavy

Am cele mai blande albine...