vlad octavian

Creat de tavy, Februarie 12, 2016, 09:05:42 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Masinile sunt luate de la Dedeman?

tavy

Da. Au fost cele mai ieftine :D . Singura problema a fost ca a trebuit sa fac alte pensete de prindere pentru ca in ale ei nu mi intrau burghiele.

mmacreanu

nu e mai ok cu un dispozitiv care gaureste si baga capse?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tavy

Ba da, dar sparge multe laterale, mai ales cele de brad. Avand in vedere ca toamna si primavara in zona stupinei este mai tot timpul ceata, ramele de tei mucegaiesc si nu prea as vrea sa le mai folosesc. Asta m-a impins sa aleg varianta asta, altfel as fi facut un dispozitiv despre care vb.

albinasebes

am un dispozitiv de la Uve care pune si capse si foarte rar s-a rupt vreo laterala, la 200 rame poate a crapat vreo 5 laterale, si alea aveau nod.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

NYK74

Pune o fotografie cind poți cu eticheta, de la una din masinile dispozitivului de găurit, să vedem modelul, puterea, detaliile tehnice.

tavy

Nu ma pot abtine si o sa pun mai multe poze. Stupii sunt facut de mine...... mi-am dat corijenta si la tamplarie  :D

MirceaCalin

Bună trebă !!!
=D> =D> =D>
(Păcat că tabla n-a ajuns peste tot capacul...)

NYK74

Bravo, si multumesc pentru pozele atașate.
La capacele stupilor tăi din fotografia atașată, tabla de la margine trebuie îndoită peste cant si prinsă înăuntru in capac, altfel prelinge apa si putrezește marginea, deci ori tabla mai lungă, ori înălțimea marginii mai mică.

xvader

felicitari, frumoase cutii...sa ni le arati pline cu albine si cu miere :D

oroles

Aia nu e corigenta, e licenta. :D Au iesit bine. Pe viitor recomand sa nu mai folosesti negrese ci holzsuruburi de lemn. Prietenii stiu de ce! Si eu am facut greseala asta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MARIUS_bc

Citat din: oroles din Februarie 29, 2016, 06:55:28 PM
Aia nu e corigenta, e licenta. :D Au iesit bine. Pe viitor recomand sa nu mai folosesti negrese ci holzsuruburi de lemn. Prietenii stiu de ce! Si eu am facut greseala asta.
Te superi daca revii din nou cu explicatii asupra diferentei dintre cele 2 situatii!  :thanks:

oroles

De la negrese crapa faltul. In dreptul fiecarei negrese apare o mica crapatura spre margine. Cu timpul scade rezistenta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Primele negrese le-am bagat fara gaura si au crapat putin, apoi le-am dat gaura inainte si nu s-a mai intamplat nimic. Negresele sunt de lemn. La capace nu mi-a intrat apa niciodata. ,,Licenta" mi-am dat-o in copilarie in atelierul de tamplarie al bunicului meu, acum doar incerc sa-mi aduc aminte procesul tehnologic. Pana la 100 de cutii o sa-mi iasa perfect (mai am vreo 30).

MARIUS_bc

Citat din: oroles din Februarie 29, 2016, 07:35:14 PM
De la negrese crapa faltul. In dreptul fiecarei negrese apare o mica crapatura spre margine. Cu timpul scade rezistenta.
:thanks: