Micul Apicultor Ioan Ursachi

Creat de Ionut Ursachi, Iulie 28, 2013, 01:28:07 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

La fund plin nu folosesti folie dar poti sa pui polistiren in capac.

romikele

Citat din: Ioan Ursachi din Septembrie 08, 2013, 07:30:15 PM
... eu nu am stupi cu AV si e bine sa pun folia iarna? ...
E bine să uiți de existența acesteia pe timp de iarnă. Folia în cazul tău ar aduce numai belele. E de preferat un podișor de scândurele peste care se poate pune o păturică, un rând de cartoane sau alte materiale izolatoare care să permită totuși circulația aerului.

Ionut Ursachi

Eu am podisoarele pentru stupi facuti doar din plasa ca sa pot hrani prin ele cu sirop si sa ma uit la familii fara sa le deranjez , iar peste el tin tot timpul paturica
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Astazi am dat primuls strat de vopsea la 5 stupi :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Am dat si al doilea strat de vopsea , insa la doar 3 , nu a ajuns vopseaua pentru ceilalti doi
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

La exterior arata frumos. Ai facut o dezinfectie serioasa la interior?

Ionut Ursachi

Inca nu domnule bucovineanu ,am curatat cu peria de sarma si cu dalta de propolis si mi-a spus cnv sa ii dau cu soda caustica sau sa ii oparesc , eu as prefera mai degraba sa ii ard.Dumneavoastra cum spuneti domnule bucovineanu?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Trebuia sa incepi cu interiorul. Trebuie spalati cu solutie de soda caustica 5%, lasati 12 ore la soare, apoi clatiti cu multa apa curata. Dupa uscare se vor arde cu parlitoarea de porci. Abia dupa aceea se pot vopsi la exterior. Atentie, soda caustica arde pielea sau orice parte a corpului cu care vine in contact!!!!!!

Ionut Ursachi

Nu cred ca e nimic rau daca fac operatia asta si de acum ...  voi fi atent cu soda multumesc de sfaturi.
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

E buna soda caustica care o pune bunica la sapun?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele

Citat din: Ioan Ursachi din Septembrie 11, 2013, 07:23:17 PM
Am dat si al doilea strat de vopsea , insa la doar 3 , nu a ajuns vopseaua pentru ceilalti doi

De ce nu rotesti pozele inainte de a le posta?
Mi-am sucit gatul uitandu-ma la ele si n-am nici o cocoana prin apropiere sa mi-l desuceasca...  :zzz: :P

G. Iulian

Dacă le măriți se văd normal.  :hi:  :hi:  :hi:

dvd

Ca tot veni vorba de dezinfectia stupilor;  -un prieten mi-a propus sa cumpar de la cineva, cativa stupi care nu mai au albine de vreo 6-7 ani. ce credeti? sa presupunem ca familiile respective au murit de loca.  Ar putea fi activ si acum microbul? Daca da, s-ar putea combate cumva?   :thanks:
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci....!!!