John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

Citat din: JohnSpatari din Aprilie 28, 2012, 01:35:42 PM
Stau si ma uit toata ziua la ele :)de cand am asteptat eu ziua aceasta...

Albinile la o noua vatra
:bravo:  succes in continuare   :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

ion patrut

daca vrei cu adevarat poti dai bataie

pistol28


:welcome: Termometru, eu l-as pune  la umbra, ca numai asa arata o temperatura cat mai aproape de cea standard.
Dorinta de a vedea tot timpul albinele o am si eu, iar un apicultor mai cu experienta mi-a spus sa umblu in stup numai cand trebuie,  ceva mai des in iunie, iulie cand este posibil sa roiasca (sau sa faci roi artificial dupa salcam prin divizare).

BAFTA  :bzz:
Miere in butoaie si roi in cutii (nu in copac). =D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

JohnSpatari

termometrul si este la umbra,cat despre umblatul in stupi ma abtin,dar si asa sunt la facultate si vin numai in weekend.

costelgeorgel

si eu folosesc aceasta metoda si mi se poare foarte eficienta
:hi:

JohnSpatari

Mica mea stupina  :new:

ion patrut

azi ai 2 stupi la anu poate o sa ai 20 principalul e sa vrei

pistol28

Eu as pune corpul 2 cu faguri claditi
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

JohnSpatari

Citat din: pistol28 din Mai 01, 2012, 04:37:46 AM
Eu as pune corpul 2 cu faguri claditi
Las pune si eu,numai ca faguri claditi nu am,am numai magaziile cu FA cred ca o sa pun cate vreo 4 FA la cladit,sper pina pe 20 mai(salcamul) o sa construiasca :bzz:

ion patrut

era de asteptat un asemenea raspuns la doi stupi de unde faguri claditi? doar a specificaty omu ca e la inceput de drum

buturuga

Citat din: JohnSpatari din Mai 01, 2012, 11:16:33 AM
Citat din: pistol28 din Mai 01, 2012, 04:37:46 AM
Eu as pune corpul 2 cu faguri claditi
Las pune si eu,numai ca faguri claditi nu am,am numai magaziile cu FA cred ca o sa pun cate vreo 4 FA la cladit,sper pina pe 20 mai(salcamul) o sa construiasca :bzz:

Noroc JohnSpatari !

pune faguri arificiali chiar acum, nu intirzia, ca anul trecut salcimul a inflorit in regiunea noastra (Călărași-Strășeni, R.Moldova) pe 19-20 mai, dar anul acesta, cu asa calduri din Aprilie de +30+35 C, sunt sigur ca infloreste cel putin cu o saptamina mai devreme. Si daca intirzii- la culesul principal albinele tale vor fi ocupate cu cresterea fagurilor si nu cu culesul ! In primii ani am patit-o si eu... am intirziat cu fagurii artificiali si s-a dus naibii o buna parte din cules ! Acum e cel mai prilelnic timp pentru cresterea fagurilor, cules de intretinere este suficient (papadia, copacii fructiferi, castanii, etc) de aceea incarca albinele cu lucru fara nici o retinere.

Succes !
Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

JohnSpatari

Dar daca pun un magazin,noapte cu asa temperaturi nu o sa raceasca puetul?

buturuga

Citat din: JohnSpatari din Mai 02, 2012, 08:49:50 AM
Dar daca pun un magazin,noapte cu asa temperaturi nu o sa raceasca puetul?


Daca ziua acum avem pina la +35 C iar noaptea nu coboară mai jos de +15+16C n-are cum sa răcească puietul - că nu suntem în Martie cu 0C noaptea. Dar oricum materialul termoizolant de deasupra trebuie sa fie prezent - ziua apără de căldura și noaptea de frig.

Eu sunt Eu, pentru ca Eu sunt mereu cu Mine !

JohnSpatari

Salcam si oite :)
Ciobanasul Moldovean

ion patrut

frumos dar in acelasi timp incercati de greutati acesti copilasi. Cine nu a folosit acel foarfec special de tuns oi nu are de unde sa stie ca e greu pt un om mare darmite pentru un copil .Bravo lor!