vatra albine

Creat de vali_szabo, Februarie 21, 2013, 09:51:23 PM

« precedentul - următorul »

vali_szabo

Citat din: Ionel_Cluj din Februarie 25, 2013, 04:28:29 PM
Eu voiam doar sa zic ca atata timp cat nu face nimeni reclamatie este in ordine .Un apicultor de pe forum a scris undeva ca a fost nevoit pana la urma sa-si mute stupina de reclamatiile unui vecin care nu le suferea .
In cazul asta nu vad de ce nu le-ai muta si de la tara, tot la insistentele vecinilor. Legea este aceeasi si la tara, si la oras in cazul lor. In romania nu exista o lege care sa-ti interzica sa le cresti daca respecti anumite reguli. Este vorba de anumite criterii indiferent ca esti in oras, fie ca esti la tara. Daca albinele se duc "la dulce" nu este problema ta daca cei din jur au sau nu au grija. Important este sa respecti normele impuse de ei. Si la tara, albine seduc "la dulce". Probabil domnul respectiv, despre care ati amintit fie nu era in regula cu normele impuse, fie a cedat pur si simplu la presiunile vecinilor. Asta este si problema mea. Ma lovesc de vecini idioti...

johnysibiu

La oras, mai maricel, i.e.Brasov, hotararile consiliului local sunt cu putere de lege si ar fi bine sa le consulti.

La sat, primarul face legea, depinde cum te ai cu el.

Ca o paranteza, undeva prin 1994, se dadeau credite cu dobanda subventionata pentru achizitionarea de efective de animale.

Eu vroiam sa-mi iau un pavilion cu 96 de familii asa ca m-am prezentat la Banca Agricola.

Raspunsul asistentului de credite a fost fara echivoc : albinele sunt insecte nu sunt animale.

Te rog frumos !

vali_szabo

Citat din: johnysibiu din Februarie 25, 2013, 09:50:15 PM
La oras, mai maricel, i.e.Brasov, hotararile consiliului local sunt cu putere de lege si ar fi bine sa le consulti.

La sat, primarul face legea, depinde cum te ai cu el.
Iinteresant ce spuneti... Dar... sunt curios. Aveti o documentatie in sensul acesta? Personal, nu cred ca este posibil asa ceva. Ce este Brasovul? Stat in stat? Sa-si faca legi? Cine le abroga? Nu am auzit niciodata asa ceva. Toti cetatenii romaniei se supun aceleiasi legi. :) Cat despre primarii de la sate, si despre anii '90, nu cred ca are rost sa discutam. Care primar iti poate interzice ceva ce este legal? Cu tot respectul, dar mie mi se pare total aberant...

stefan1

  Pe la nemti am citit ca si ei au asemenea probleme. Acolo primariile au o mai mare libertate sa decida in aceste probleme. De multe ori se accepta 2-3 stupi dar nu stupine mari, daca vecinii se simt afectati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vali_szabo

Citat din: stefan1 din Februarie 26, 2013, 03:43:45 AM
  Pe la nemti am citit ca si ei au asemenea probleme. Acolo primariile au o mai mare libertate sa decida in aceste probleme. De multe ori se accepta 2-3 stupi dar nu stupine mari, daca vecinii se simt afectati.
Era vorba de Romania, nu de Germania. :)

johnysibiu

Daca nu ma crezi consulta un avocat.In orice localitate HCL -uril au putere de lege.In rural cine aplica legea decat primarul ?

Ca o paranteza : acum cativa ani, dupa ce ne-am asezat la salcam II intr-un sat de pe malul Oltului , a venit la noi seful de post sa ne ia la rost ca n-am fost "atenti" cu el si ne-a promis ca o sa ne faca zile negre  dpdv al circulatiei atunci cand o sa plecam.Din fericire s-a sculat putin mai tarziu decat noi.

In spiritul discutiilor despre cine face legea locala @ stefan1 poate sa-ti povesteasca cum a decurs meciul cu Pupemea, dar asta este alta, alta discutie.

vali_szabo

Citat din: johnysibiu din Februarie 26, 2013, 08:15:31 PM
Daca nu ma crezi consulta un avocat.In orice localitate HCL -uril au putere de lege.In rural cine aplica legea decat primarul ?

Ca o paranteza : acum cativa ani, dupa ce ne-am asezat la salcam II intr-un sat de pe malul Oltului , a venit la noi seful de post sa ne ia la rost ca n-am fost "atenti" cu el si ne-a promis ca o sa ne faca zile negre  dpdv al circulatiei atunci cand o sa plecam.Din fericire s-a sculat putin mai tarziu decat noi.

In spiritul discutiilor despre cine face legea locala @ stefan1 poate sa-ti povesteasca cum a decurs meciul cu Pupemea, dar asta este alta, alta discutie.

Am cativa prieteni avocati, am sa intreb, si am sa revin cu lamuriri. Cat despre primarul si seful de post care v-au luat la rost numai dvs. sunteti de vina pt cele intamplate. Ceeaa ce povestiti acolo este o fapta grava sarvarsita de un sef de post. Trebuia sa faceti niscaiva plangeri. Iar aici vorbim despre legi, nu despre legea junglii :)) Va asigur ca nu as permite asa ceva. Imi pare rau ca eu nu m-am lovit de asa ceva pana acum. Chiar mi-ar place... :)))) Problema e la dvs. Ori nu sunteti in regula si va este frica de ei, ori nu va cunoasteti drepturile. Ce daca se trezea de dimineata? Ce va putea face daca erai in regula??? Sincer... un astfel de om m-as fi dus sa il trezesc eu sa il anunt ca plec :)))

dorindafi

 :hi: vali

cind stam in birou putem vorbii despre legi , pe teren e cu totul altceva
cit despre interventzia cu avocatzii ,, legea ''  , e praf in ochi . sa-tzi spun shi dece:
-pe teren  , acolo unde se amplaseaza stuparul cu zburatoarele lui exista un propietar
- ca prin minune propietarul se cunoashte cu oficialitatzile din sat, comuna , judet indiferent cu ce litera incepe
-nu shtiu daca ai fost plecat cu stupii in pastoral pt a vedea cu ce se rumega aceasta deplasare
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

vali_szabo

Citat din: dorindafi din Februarie 26, 2013, 10:56:24 PM
:hi: vali

cind stam in birou putem vorbii despre legi , pe teren e cu totul altceva
cit despre interventzia cu avocatzii ,, legea ''  , e praf in ochi . sa-tzi spun shi dece:
-pe teren  , acolo unde se amplaseaza stuparul cu zburatoarele lui exista un propietar
- ca prin minune propietarul se cunoashte cu oficialitatzile din sat, comuna , judet indiferent cu ce litera incepe
-nu shtiu daca ai fost plecat cu stupii in pastoral pt a vedea cu ce se rumega aceasta deplasare
Si totusi.... pt ce putea fii domnul sanctionat de seful de post daca era in regula?? In fine... depinde de fiecare in parte cum isi asterne si cum procedeaza. Discutia a sarit putin de la locul ei. Eu caut o modalitate de a-mi face o micuta vatra. Cat despre ei, pacat ca nu dau eu de ei. Si pacat ca niste oameni ca voi, cu ocupatii nobile, dati de niste scursuri ale societatii.

dorindafi

vali , in felul tau ca om ai perfecta dreptate din punctul meu de vedere
dar repet shi nu din rautate :in birou sunt anumite reguli care teoretic se respecta iar pe teren nu

aaaa era sa uit
citat johny      ,,ne-a promis ca o sa ne faca zile negre  dpdv al circulatiei atunci cand o sa plecam''

fi sigur ca putea sa le faca zile negre. i-a gideshtete cum ar fi sa stai dupa 2/3 culesuri cu stupii inchishi in cursul zilei pt ca nenea respectivul considera ca sunt oarece probleme la mijlocul de transport pe care-l folosehti? s-au alte shi alte motive
nushtiu daca mam facut intzeles , dar pt toate astea exista legile nescrise  :hi:

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

vranceanul

Din experienta mea intalnesti la tot pasul cate un 'Garcea', si cum astia sant multi....... :rusine: :uimit:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

vali_szabo

   ^:)^  Prin asociatiile apicole nu am sansa sa gasesc un locusor pt cativa stupi? Oare?

vranceanul

Daca vrei in Vrancea iti pot oferi [interveni pe langa propietari] spatiu pentru stupina. Teren faneata, padure foioase,- locuri uitate de Dumnezeu, uneori greu accesibile dar 100% naturale.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

vali_szabo

Citat din: vranceanul din Februarie 27, 2013, 11:53:56 AM
Daca vrei in Vrancea iti pot oferi [interveni pe langa propietari] spatiu pentru stupina. Teren faneata, padure foioase,- locuri uitate de Dumnezeu, uneori greu accesibile dar 100% naturale.
Multumesc mult pt ajutor si intentie! Incerc totusi pe langa casa. Dar tin cont de oferta dvs si in caz ca nu ma descurc, luam legatura :).Multumesc.

johnysibiu

Gaseste un loc intr-un sat, intre case, praseste-ti eventuali si niste patrupezi, fi "gentleman" cu vecinii si treba o sa mearga bine .Parerea mea!