Ardealul ce parere aveti de colectare,valorificarea polenului?

Creat de filip, Octombrie 11, 2007, 01:02:52 AM

« precedentul - următorul »

D006

Domnu` maximus discutia era despre uscator.Colectorul e depasit ca astea noi au al doilea buzunar la spate (o inutilitate mica).Ideea domnule e la grila din `70 si asta inca nu e depasita.Repet totusi,discutia se poarta pe seama uscatorului.

maximus

Citat din: gicaDomnu` maximus discutia era despre uscator.Colectorul e depasit ca astea noi au al doilea buzunar la spate (o inutilitate mica).Ideea domnule e la grila din `70 si asta inca nu e depasita.Repet totusi,discutia se poarta pe seama uscatorului.
nea gigi,astea noi au placa pe orizontala,intrari si iesiri separate pt albine si trantori,si alte elea.dar pentru matale toate astea e ozn-uri,asa ca nu vreau sa te tulbur prea mult.
     chiar si ideea cu grila e depasita de mult timp,acuma e alte grile mult mai performante.grila si tipul de colector impreuna sant deja istorie pentru cine stie sa faca polen.hai pa...si lasa ordinele la o parte,forumu asta ie liber neneeeeeeeee :nod:  :nod:

D006

[maximus a scris
    nea gigi,astea noi au placa pe orizontala,intrari si iesiri separate pt albine si trantori,si alte elea.dar pentru matale toate astea e ozn-uri,asa ca nu vreau sa te tulbur prea mult.
 
Ai dreptate cu astea `noi` pe orizontala.Personal le folosesc din `85.Au iesiri separate,alte alea, etc.Cand imi vei arata un colector mai ceva decat ala facut de mine in `85 ca ai scris `pentru matale toate astea e ozn-uri ` imi salt palaria.Am facut pana in prezent 7 modele de uscator de polen. Daca imi arati doua sa semene cu modelul 6 imi salt palaria din nou. Pana atunci discutam vorbe si nu vad sensul.Dar matale personal,ai facut un colector sau un uscator de polen?
Repet,mai sus am facut o incercare la salajeni sa zica ceva despre uscatorul nou facut de ei. Ca nu prea inteleg ce minunea dracului au facut ei acolo.Si ai venit matale, te-ai bagat (ca e un forum liber) si s-a dus dracu totul.Eu o sa aflu poate, dar matale? Te-am mai atentionat odata ca nu ai procedat bine si se pare ca nu ti-a cazut bine.Din pacate era vorba tot despre polen sau uscator de polen.Domnu` doctor,te rog sa retii un mic aforism,ca de discutat sau sa-ti mai raspund nu va mai fi cazul.E valabil pentru amandoi da eu stiu asta de mult (Nimeni nu-i destept cat crede el,dar nici prost cat cred altii) Matale o stiai?

maximus

pe forum poate sa scrie oricine,indiferent ca nea gigi vrea sa afle ceva sau nu.sau....pardon,nu mai scrie nimeni acuma,ca nea gigi a intrat in decor!
    asa e..m-am bagat si ti-am stricat socotelile.da pe bune...matale crezi ce spui?
    apropo,ai auzit de placile active cu gauri de diferite marimi?ha ha

Donbazil

Mai frati stupari!
   Eu nestiind de acest topic am abordat problema pe forumul "stuparitul" si nu-mi puteam da seama de ce nu se prea incoarda multi la discutii.
   Pai ce am citit mai sus pe cele doua pagini ale topicului m-a cam dat pe spate...
Dar haideti sa fim optimisti si sa vedem doar partea buna a lucrurilor sau partea plina a paharului.
Oricum problema ramane s-o rezolvam tot noi producatorii si mai putin bisnitarii.
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

stefan1

  Am gasait un tabel cu pretul polenului in Germania. Pot fi discutii pe seama preturilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Fiind prima data de când am stupi m-am gândit ca ar fi timpul sa colectez polen asa ca am achiziționat colectoare de polen. As dori sa aflu în ce perioade ale anului se pun și cât se lasă. Polenul trebuie recoltat în fiecare zi? ( stupina o am la 36 km de domiciliu).

stefan1

 Sunt multe lucruri de care trebuie sa tii cont la recoltarea de polen. Cred ca si pe net se gasesc materiale utile.
 Asa ar trebui, ca in fiecare zi sa recoltezi polenul, deoarece polenul crud este foarte repede atacat de ciuperci (mucegaiuri) care il vor degrada. Recoltarea este doar prima parte a procesului. Mare grija si cum se face prepararea si apoi pastrarea, ca si aici nerespectarea unor reguli depreciaza polenul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi

Când este momentul s-au după ce ne dam seama ca trebuie puse colectoarele. Este de ajuns sa vad la urdinis ca multe albine vin încărcate cu polen ori este vreo regula în stup gen când trec de o rama strânsă pentru ele atunci activez colectoarele.

gabiiasi


stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stefan1

Citat din: gabiiasi din Aprilie 01, 2020, 09:10:52 AMDl. Ștefan la ce va referiți cu prepararea.

  Polenul il poti pastra crud fie in congelator fie in miere, sau uscat dupa niste norme destul de stricte si pastrat in recipiente bine inchise.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabiiasi