stupii nostri

Creat de dumitru alin, Decembrie 09, 2009, 12:21:21 PM

« precedentul - următorul »

dumitru alin

as dori ca aici fiecare apicultor sa spuna pe ce fel de stupi lucreaza ;cuib, cat , stationar\pastoral, si daca vrea cineva care este productia de baza

crombra

Practic stuparit stationar. Am stupi din poliuretan pe 10 rame. Cuib= rama 1/1, Magazine = rama 3/4. Intentionez sa introduc magazine 1/2 reduse.
Cat despre miere, bilantul 2009 ar fi cam asta (cantitati medii de la 24 de stupi)
1. rapita= 15kg/stup
2. salcam =12kg/stup
3. facelia =doar 30 kg de la cativa stupi(5)
4. floarea soarelui =15kg/stup si mai aveam in toamna pe fiecare familie(20 buc) cate un corp de 3/4 cu cate 6 rame full cu miere cu care  ierneaza.
Eu sunt foarte multumit avand in vedere ca fac stationar si ma duc la 1-2 saptamani la stupi.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

dumitru alin

se pare ca lumea este atat de secretoasa incat nu vrea sa impartaseasca nimic din experinta lor . sa facem si noi ca ei --sa ii concuram

prisecarul

experienta vine cu timpul!
oricum, sfaturile date aici au un caracter general, fiecare stupina si zona avand specificul ei!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

piti

Si eu practic stuparit stationar, cu toate ca as vrea sa merg in pastoral macar la salcam, dar timpul nu-mi permite. Cuib 12 rame 1/1 si magazie 1/2. Cat despre miere ce pot sa va spun, stupii fiind amplasati intr-o zona de deal si foarte aproape de munte (Vladeasa), foarte rar am prins cules la salcam din cauza timpului nefavorabil, dar in schimb se prinde un cules bun la fineata, productia variaza de la 20 kg/fam la 35 kg/fam. In 2009 am prins un cules puternic la miere de mana sau cel putin asa cred pentru ca la prima recolta mierea a fost foarte inchisa la culoare si foarte vascoasa (nu am putut sa o trec prin sita cu care obisnuiesc sa strecor mierea ) iar la gust a fost ceva intre rasina de conifere si nuca. In orice caz a fost foarte apreciata pe piata. Avand in vedere ca pot sa merg la albine doar la sfarsit de saptamana eu sunt multumit. Pentru mine, cel putin pana acum, satisfactia cea mai mare nu este productia de miere, polen sau propolis, ci linistea si relaxarea pe care o simt atunci cand sunt in stupina intre albinele mele. Numai bine si sanatate la toti.

Adrian Roman

Am stupina in livada din spatele casei, 40 de fam. Am trei feluri de lazi. Pe 16 rame in pat cald, 20-40 kg variabil dupa familie; pe 12 rame cu cat de 1/2 cu productii asemanatoare; pe 14 rame cu cat interior de 1/2.La 4 din astia am atins aprox.50 kg pe sezon, si ar mai fi fost inca 3 tot asa, dar i-am scapat din mana si au roit din greu. Mai am 6 ani pana la pensie, deci nu pot face pastoral. Am demarat a doua stupina cu 4 fam, anul acesta vreau s-o ridic la 10 si sa mut de acasa inca 20 acolo, urmand ca sa inmultesc acasa _fiind la indemana- cele 20 dislocate la stupina 2. Am clienti stabili si multi in mediu medical si profesoral, explicabil prin felul mierii ce o ofer, adica medicament-aliment. Trebuie sa va spun ca locatia si zona de cules este foarte diversa si bogata in plante melifere si medicinale. Recoltez trei feluri de poliflora: primul-tot ce este pana la mijlocul salcamului, al doilea- de la mijlocul salcamului pana la mijlocul florii soarelui, al treilea-pana la mijlocul lui septembrie. Fiecare este un deliciu, in felul ei,dar cea mai buna e ultima. La prima tura am si faguri in sectiuni, varianta din plastic, 4 rame in rama constructoare. Nu am facut o medie, ca au fost foarte diferiti, iar nucleii si roii nu intra la socoteala.As dori sa intru in iarna urmatoare cu vreo 60-70 de familii.

sfantul spiridon

am o stupina formata la ora actuala din 14 familii...iarna grea, impartita in trei locatii...dupa salcam se cam termina totul, acesta este motivul pentru care am plecat cu o parte din ei...tei am foarte putin si acela care este, e format din copaci razleti prin padure...anul acesta am defrisat copacii de pe langa ei ca sa le asigur lumina...mi-e cam frica sa mai fac asta si pe viitor ca poate isi dau seama proprietarii si ma papa....am ajuns la concluzia, dat fiind cele spuse ca fara o baza melifera puternica, nu pot sa fac nicio branza...asa ca dupa salcam, am in vedere ceva amorfa pe care o ingrijesc acum sa creasca "mare", apoi am plantat zmeur si dupa zmeur sper sa am pe viitor otetar galben....dupa otetar voi avea in curand evodia si dupa evodia am si voi avea navalnic.....uitasem sa spun ca inainte de salcam am ceva artar tatarasc...din pacate, defriserea acestuia mi-a dat planurile peste cap...de cativa ani inaintea salcamului, artarul imi facea ordine si disciplina inaintea culesului mare....au fost ani cand am extras miere si de la acest copac....acum e rar si cred ca o sa fie si mai rar....am mare incredere in gladita, pe care am inmultit-o...pe aceea care face flori...bineinteles
cateodata, cand nu se grabesc cei care au fanete mai scot productii bune...20-25 de kg amestecata cu salcam daca nu stimulez familiile in primavara....ce sa mai spun, sper ca in cativa ani sa dau inainte frumos
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dumitru alin

interesant se pare ca stationarul este avantajos ...............