Cum sa atrag albine "salbatice" spre pomi fructiferi nou plantati?

Creat de luuc, Mai 13, 2011, 09:53:05 PM

« precedentul - următorul »

luuc

Salut cinstita adunare  :-)
Am plantat/mutat vreo 30 de pomi fructiferi : meri, peri, visini, ciresi, gutui, pruni, nuci, cais si piersic pe un teren in vecinatatea unui rau.
Deocamdata nu mi-am propus sa adopt familii de albine ci, data fiind importanta lor in polenizare, doar sa ma imprietenesc si sa le ajut pe cele care in mod natural sunt prin zona, cele salbatice(n-am vazut ca vreunul dintre vecini, pe o raza de cativa km sa aiba stupi).
Asadar : cum pot ajuta si atrage albinele spre acea zona dar sa reduc numarul viespilor, daunatori unor fructe sau macar sa nu-i inmultesc si pe ei ?
Multumiri anticipate!

pharaonu75

Ceea ce trebuie facut pentru a atrage albinele, ati facut deja: ati plantat pomii fructiferi! :bravo:
Albinele ii vor gasi si ii vor vizita pentru polen si nectar, fie ca vreti fie ca nu vreti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

luuc

Multumesc (si) pentru raspuns.
Nici nu ma gandeam ca este o zona libera de albine, problema este: cum sa le sporesc semnificativ numarul si sa reduc viespii ?

pharaonu75

De inmultit, se inmultesc singure daca au conditii favorabile (meteo, cules).
Dar poti sa iti amplasezi si 2-3 stupi in livada!

Pentru viespi, uite aici tot ce iti trebuie:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3083.msg55145;topicseen#msg55145
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Nu trebuie sa vanam viespile. Ele au un rol bine stabilit in lantul trofic.

luuc

Citat din: pharaonu75 din Mai 14, 2011, 06:41:58 PM
De inmultit, se inmultesc singure daca au conditii favorabile (meteo, cules).


Uneori ma mai "fac ca ploua" dar in rest nu mi-am propus sa influientez meteo dar partea cu " culesul" presupun ca da. Am o problema, insa:nu stiu la ce se refera. La culesul fructelor ? Inca nu este cazul pt ca sunt tinerei pomii si chiar daca la acel cules va refereati,avand in vedere ca vecinii au livada de meri, cum as putea stimula inmultirea albinelor prin culesul fructelor? Scuzata-mi fie ignoranta!



Dar poti sa iti amplasezi si 2-3 stupi in livada!



Este un vis mai vechi dar cu proiectie peste cativa ani.



Pentru viespi, uite aici tot ce iti trebuie:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3083.msg55145;topicseen#msg55145



Simplu si eficient (uneori atribute ale genialitatii unei idei).Multumesc!
Otetul ... cheia diferentei : 1/2 lingura la 1 l de sirop; cred ca am inteles bine.
Prin sirop se intelege apa cu zahar sau chiar sirop de fructe?



luuc

Citat din: bucovineanu din Mai 14, 2011, 09:22:27 PM
Nu trebuie sa vanam viespile. Ele au un rol bine stabilit in lantul trofic.



M-ati facut curios: ce ar putea face ele si nu ar putea face albinele,pentru o livada ? Daca aveti vreun link sau chiar un raspuns la indemana ...
Am identificat doua "locuinte" (faguri?) de cam 1/2 de palma si in general, ochiometric, numarul viespilor pare a fi mai mare decat al albinelor si avand in vedere ca am plantat si vita-de-vie ... Cam vand pielea ursului din padure dar viespii cred ca fac rau strugurilor.Sau nu ?

bucovineanu

Pe langa faptul ca intradevar inteapa boabele de struguri si alte fructe si mai fura cate putin din mierea albinelor ele consuma si alte insecte daunatoare plantelor. Diferite specii de plante, insecte, animale si alte vietati traiesc  in natura de milioane de ani intr-o armonie deplina. Acest lucru pana a intervenit omul care hotareste ce specii sunt folositoare si care nu trebuie sa existe. Omul se considera stapanul naturii si diriguitorul ei. Dar de cele mai multe ori da gres si distruge echilibrul. Toate pesticidele folosite pentru "protectia" plantelor distrug si diferite specii folositoare. Insasi albinele sunt in mare pericol. Se pot da foarte multe alte exemple cand actiunile omului in loc sa faca bine au efect contrar.

pharaonu75

@Luuc - atunci cand am spus "cules", m-am referit la culesul de nectar/polen pe care il au albinele de la florile din livada ta!
Deci, daca au conditii meteo favorabile pentru zbor si au si de unde sa culeaga nectar/polen, familia de albine va "prospera" (se vor imnulti si vor avea si depozite consistente de miere).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristifader

buna,

daca ai vrea sa sporesti pe termen mai lung atractivitatea livezii tale, cred ca ai putea-o planta cu niste flori melifere care sa infloreasca inaintea pomilor. Sau daca ai face un gard de alun/arin pe margine. Asa cred ca s-ar obisnui albinele sa vina in zona.

Obombo

Nu functioneaza chiar asa. Albinele nu pot fi dresate sa viziteze acelasi loc chiar daca nu e nimic de cules; cand infloresc pomi fructiferi alunul e deja trecut iar albinele no o sa vina in fiecare zi sa vada care mai e situatia doar pentru ca erau odata acolo niste flori de alun. Singura solutie sigura 100% este amplasarea a cel putin unui stup. In caz contrar, ramane speranta ca pomi sa se gaseasca in raza de actiune a unei familii de albine sau a altor insecte polenizatoare, care or sa gaseasca singure pomi.