CONSTRUIM UN CARUCIOR

Creat de gheco, Februarie 11, 2011, 12:45:00 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Dupa cum am mai prezentat,  am construit un carucior pentru ridicat si transport caturi, cantarit stupii si transport stupi. Am inceput cu d-l Balasbebe o discutie pe PM si de comun acord aducem discutia pe forum. Iata posturile primite:
M-am tot uitat pe acel carucior pentru lucu in stupina. As dori sa va intreb daca faceti si la comanda asa ceva. Daca da, un pret estimativ.
O zi buna, si va multumesc anticipat
Balas
Va multumesc pentru timpul acordat. Mi-am dat seama ca nu poate fi ieftin, deoarece sunt multe cote manopera multa, migala.Eu am vandut multe familii de albine din cauza spatelui. Nu mai faceam fata. am avut stupii pe orizontala, i-am dezvoltat pe verticala, iar in 2009 cand a fost miere multa a ramas in caturi, ca nu puteam sa o extrag pe toata.
Cat despre telefon, cat de repede il schimb. Toata ziua ma suna tineri, care se vede ca nu au nimic cu apicultura, doar au minute si chef de vorba.
O zi buna va doresc.
Buna seara.
Am vazut acel carucior, care m-a uimit. Ca sa dau 2000 de lei, cel putin acum nu pot. Ma refer si la transport fiind destul de departe.  Stiu ca merita dar nu-i am. M-am gandit sa-l fac eu. Va cer doar si indraznesc sa va intreb cate ceva. Partea de culisare a cadrului este facuta pe role?
Am vazut ca acel brat l-ati dezafectat pana la urma, si l-ati redus, doar la acel vinclu. Eu am vazut si la dvs acel dispozitiv de strangere folosit in special in tamplarie.
O seara placuta si multumesc frumos si pentru minunatele poze.
Doar o intrebare va mai rog. Rolele cred ca sunt puse pe partea de frecare, in functie de forte, si nu pe lateral?
Ideea mi-a venit deoarece am posibilitatea de a face rost de aceea bara ''U''. Am inteles ca lungimea este de 1500 mm. Restul sunt prin tatonari.
O zi buna va doresc
Buna ziua. Azi am luat o decizie finala. Am studiat un mecanism foarte simplu. Am fost la o posta rapida. Aici era un sistem foarte ingenios. Am facut si ceva poze daca va intereseaza.
Am facut pozele cu telefonul. Din pacate nu au iesit detaliile.
Sunt 2 variante: ori profil C, ori U. Depinde ce o sa gasesc.
Am gasit profil C dar are 3,7 kile pe m liniar. La 1,5 m ori 2 = 10 kile numai cele 2. Daca se aduna si 2 roti, ax, bratul mobil cred ca trec de 20 de kile.
Rau nu ar fi sa fie putin mai greu pentru contrabalans cand este suspendat. O sa fac o simulare.
Daca se ia numai un corp are 20 de kile si ar trebui sa fie mai greu putin sistemul decat acel cadru.
Pentru role voi imbraca un rulment in camasa la strung.
Ai folosit doar poze, sau ai vazut modelul?
Ar fi atatea intrebari poate ar trebui mutate pe forum.
CU RASPUNSURILE DOMNULUI BALAS SPER SA SE INTELEAGA DISCUTIA. VOI FACE ASTAZI POZE CU DETALII.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

balasbebe

Am reusit ceva poze sa le salvez. Nu am detalii prea multe.

Am gasit bara U, dar asa cum am zis este foarte grea. Daca incep cu 10 kilograme doar cu cele 2 piese pe care culiseaza si si se fixeaza roata cred ca trec de 25 kg

gheco

Tipul de bara prezentat de domnul bals este perfect. Important este sa-l gasim la dimensiunea de 30x30 mm (grosime in carne de 2mm si cred ca merge si cu 1,5mm) si cu fanta de 20 mm. Eu l-am faacut din teava patrata 30x30mm si frezorul mi-a luat mai mult decat sudorul care a muncit o zi intreaga.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

balasbebe

#3
Azi am fost pe la un atelier. Nu pot sa faca decat profil u Am gasit doar o bara profil c. Este greu de taiat bara? Cu ce s-ar putea debita?
Si cam cat ai dat la frezor? Este greu sa negociezi, mai ales cant te miroase ca lucrezi pentru albine.

gheco

Am dat 50 lei si o sticla cu miere. Mai cautam si poate vom gasi un asemenea profil.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

balasbebe

Pai macar l-ai facut. Eu am cautat ieri toata ziua si am bagat 50 de lei la benzina+10 lei pe o bucata, din care inca nu pot decat sa fixez roata mobila. Vreau sa-l fac pe cel original. Role, am gasit si troliu in loc de scripeti. Sunt inca departe, si afara este frig.
A-ti mai pus ceva poze? Macar pe shunto sa puneti.

balasbebe

#6

balasbebe

#7

pharaonu75

#8
Am pus la postarea #142 cateva poze  cu un carocior rusesc aici:
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2931.125
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Am mai facut cateva fotografii pentru a se observa detaliile:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Constantin_MH

La link-ul urmator gasiti constructia mai multor tipuri de carucioare(lifturi) pentru stupi:
http://www.ruchewarre.net/viewtopic.php?f=33&t=27
La pagina 2 la Telechargement veti gasi desenele unuia dintre modele

balasbebe

#11
Am sa grupez aici tot ce gasesc sa vedem daca se poate o solutie mai buna.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Altul



Ideea cu chinga mi se pare buna! Ar trebui folosita la orice tip de carucior!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube