Prima lucrare cand se incalzeste vremea

Creat de dan.smarandoi, Februarie 04, 2011, 09:53:59 AM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Salut,deoarece sunt incepator si in apropierea unui nou sezon apicol,am sa va rog sa postati sfaturi si imagini cu primele lucrari,atunci cand deschideti stupii la sfarsitul iernii.Promit sa revin cu intrebarile mele (stupide poate pentru unii)pe tot parcursul anului,pana la impachetare.Sunt plin de intrebari   ^:)^

bucovineanu

Asteptam intrebarile.
La prima desfacere a stupului la sfarsitul iernii se verifica in primul rand daca familia are regina. Nu e obligatoriu sa fie vazuta, e suficienta prezenta puietului. Se curata fundul stupului de albine moarte si rosaturile de ceara si se verifica deasemenea daca familia are rezerve de hrana pentru dezvoltarea in continuare.

filip

O vizita in stup nu trebuie sa depaseasca 2 min.
Ce cautam?
In primul rand puietul,apoi la stanga si dreapta lui sa fie fagure cu miere.
In caz de ger,stupul sa aiba in apropierea puietului miere.
Curatirea lazii nu se face acum,acum doar se scot albinele moarte de pe fundul stupului pentru a creia posibilitatea zborului de curatenie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Eu nu desfac stupii pana nu se incalzeste bine vremea, stiind ca am asigurat hrana suficienta, iar la primul control procedez cum aratat mai sus. Albinele moarte care ar putea bloca urdinisul le scot cu un carlig prin urdinis. Asa fac eu, dar fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine.

ioanardelean55


Fiecare are obiceiul lui , SCOPUL  conteaza si e bine ca e acelasi  :bravo:

marian sima

Lucrarile se fac in functie de gradele care sint afara,dupa 14 grade poti sa te uiti de puiet si sa curatesti lada, dar pina in 14 poti sa verifici daca ghemul este amplasat pe miere daca nu are hrana poti sa intervii,poti sa mai scoti o rama daca nu are albina pe ia ca sa mai strimtorezi cuibul ,in iernile lungi si geroase albina se deplaseaza pe verticala si poate muri de foame chiar daca in stinga si dreapta are miere.

valter

Prima lucrare in debut.Numar ce a mai ramas din toamna si fac raportul stupi ramasi in primavara/stupi bagati in iarna.
Dac pierderile sunt sub 3-5% desfac un Haineken, doua...alte ''doua''.
Altfel adun ceva albina si o duc la laborator...si uit sa mai beau berea, pentru ca am baut in toamna trecuta cam multa...
In restul timpului, lucram la rame, lazi, nuclease.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

ioanardelean55

 Si daca pierderile sint mai mari !!! se pastreaza raportu ??? :beer: :beer: X ???? Presupun ca e o reteta noua si e bine sa o cunoastem si noi . :hi: :hi: :thanks:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: valter din Februarie 06, 2011, 06:07:59 AM
...
In restul timpului, lucram la rame, lazi, nuclease.

slava Domnului , ca acum dupa targul slobozia ai si la ce
cei ce nu stiu.... a luat valter TOT
rame, lazi, nuclease...

spor sa ai, sa te incadrezi in timp, pana la primul cules... :i_love_you:

abia astept la campina, reantalnirea cu valter-omul enciclopedie
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Pai daca tot a pomenit mai sus de Heineken, mergem si il ajutam si noi la rame! Ca doar nu ne lasa cu gatul uscat!
Si printre 2-3 cuisoare batute la rame, mai furam si cate o informatie!
Si chiar daca furam multe informatii, nu le simte Valter lipsa... are tone! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

valter

Nu-s daca a-ti observat, da, fiimea a inghitit un Haineken cu tot cu sticla.Are cu cine sa semene.
Pe drum ne-am amuzat pe chestia cu ramele din remorca.
Am cumparat o suma de rame(mii) de la o firma de la Faget(comandate anterior) si o suma de nuclee(nici cal, nici magar-cum zice janese) pe care le-am depozitat in remorcuta si portbagajul loganului.
Imediat dupa depozitare, din doua in dua minute, venea cate un nene, tanti, copilas si pipaia ramele, intreband: la ce pret le vindeti? De atatea intrebari am fugit la simpozion.

Targul de la Sobozia are atributul ca-mi aduce majoritatea materialelor la ''botul calului'' si nu mai sunt obligat sa fug la Campina.
La Campina voi fi, da doar in trecere, ca mi-a baut pisca un pet de benzina si nu se mai poate opri... din tors.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

dan.smarandoi

N-am mai intrat de cateva zile pe forum,dar vad ca sunt cateva discutii,si e bine....si afara e bine asa ca se poate salta podisorul putin.La mine in zona Tecuci sunt pana in +10 grade,ieri le-am mai pus putina turta cu zahar,si fetele imediat au urcat sus.La unii stupi am observat ca ghemul sa mutat in partea de nord si as vrea sa intorc ramele invers, sa le mai asez.Mi-e teama totusi sa le deranjez,si ma gandesc ca cele care isi iau zborul sunt bune duse.

piti

Avand in vedere ca temperatura are valori pozitive si unii dintre noi  am inceput sa dam turte la albine, odata cu punerea turtelor, daca nu ati stramtorat cuibul destul in toamna in ideea de a lasa cat mai multa miere in stup ptr. iernare, urmariti unde este ghemul. Spun aceasta deoarece acesta poate sa se fi format in  toamnna sau poate chiar sa se fi deplasat in  decursul iernii intr-o directie iar ramele cu miere sa fie in cealalta parte a stupului. Noi punem turte pe rame, dar daca matca a depus deja puiet, albinele nu se deplaseaza in cealalta parte a stupului deoarece  nu o sa paraseasca puietul, iar daca vine iar un val de frig ele mananca turtele si daca nu se pun urmatoarele turte la timp te trezesti ca moare familia si tu te intrebi de ce a murit ca doar a avut miere destula. Eu va sugerez sa va uitati unde este ghemul si daca este asa cum v-am spus mai sus, scoateti ramele din partea unde nu sunt albine pana ajungeti la ghem pentru ca acestea nu ajuta in acest moment la nimic.Dupa ce ati scos aceste rame apropiati diafragma pana langa ultima rama iar in partea cealalta a cuibului, daca ghemul este pana pe diafragma, indepartati diafragma din aceasta parte si puneti o rama cu miere de o culoare mai inchisa. In acest fel aveti rame cu miere in ambele parti ale cuibului si nu riscati sa ramana familia fara miere daca nu ajungeti la timp cu urmatoarea turta. Acest sfat este pentru apicultorii care au albinele la o distanta mai mare si nu au posibilitatea sa le viziteze atat de des. Daca sunt si alte pareri sunt foarte bucuros sa le aflam, numai in acest fel putem sa invatam ceea ce ste mai bine pentru albinele noastre. Numai bine si sanatate

cipriene

Citat din: valter din Februarie 06, 2011, 06:07:59 AM
Prima lucrare in debut.Numar ce a mai ramas din toamna si fac raportul stupi ramasi in primavara/stupi bagati in iarna.
Dac pierderile sunt sub 3-5% desfac un Haineken, doua...alte ''doua''.
Altfel adun ceva albina si o duc la laborator...si uit sa mai beau berea, pentru ca am baut in toamna trecuta cam multa...
In restul timpului, lucram la rame, lazi, nuclease.

Subscriu.  De Sf. Andrei am desfăcut un stup la nimereala si am gasit ghemul format dupa diafragma, pe ramele  goale. Sper sa nu fi patit si la alti lucrul asta
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64