cum sa-mi repar presa de facut faguri,marefer la refacerea celulelor hexagoanelo

Creat de silviubuciuman, Ianuarie 11, 2011, 06:18:37 PM

« precedentul - următorul »

silviubuciuman

am o presa de facut faguri care are distruse celulele hexagonale care se pare sint facute din ciment ,apelez la cei cu experiente ptr repara rea acestei scule

marian ct99

Am eu una, mostenita de la bunicul sotiei care a avut stupi. Este exact cum a-i descris-o tu numai ca este in stare buna.
sa fim sanatosi

marius_vfp

salut , incearca sa faci un mulaj din ciment cu gips , sau altceva, dupa o foitza cumparata de buna calitate si vezi ce iese , si eu mam gandit sa fac una tot din ciment ,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Citat din: silviubuciuman din Ianuarie 11, 2011, 06:18:37 PM
am o presa de facut faguri care are distruse celulele hexagonale care se pare sint facute din ciment ,apelez la cei cu experiente ptr repara rea acestei scule
Nu se poate repara. Eventual se poate realiza una noua. Sa nu ma intrebati cum ca nici eu nu stiu. :razz:

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PricopArthur

Despre presa din beton, am aflat de la un apicultor din Reghin, apoi am vazut-o aici pe forum.
Dansul imi spunea atunci cum se face acea presa.
Redau  aici ideile principale a ceeace mi-a spus.
Pe o foaie de sticla perfect plana de dimensiunile fagurelui se asaza un fagure artificial. Peste el se toarna lapte de ciment, apoi cand este aproape intarit, un strat de beton, apoi se pune armatura presei pregatita in dimensiuni, si se inglobeaza in beton.
Dupa 2 - 3 zile, se intoarce presa inves, si se repeta operatia pe cealalta fata a fagurelui artificial.
Evident, se fac cofrajele necesare pentru dimensiunile exterioare ale presei.
Fagurele artificial va ramane prins pe una din cele 2 fete ale presei, de unde se curata cu grija.
Daca va folosesc acesta explicatie, sunt multumit ca v-am impartasit-o.
Miere multă şi inimă curată!

marius_vfp

salut , referitor la presa dinbeton ,cred ca cel mai indicat ar fi o rasina epoxidrica sau poliesterica , de ce din care se fac butoaie , se mai gaseste o rasina  se cheama epojet pe la magazinele de constructii epojetul se oloseste la chituirea gresiei sau faiantei in bai , ideea cu sticla cred ca e foarte buna ,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva