cum sa constrim o exploatatie apicola

Creat de alvo, Decembrie 03, 2010, 08:48:31 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: alvo din Decembrie 03, 2010, 10:14:54 PM
hai sa facem un regulament-statut care sa previna aceste evolutii!

Ar trebui facut rost de un statut al unei asociatii de producatori apicoli, dupa care sa completam/adaptam ce consideram necesar, pentru a realiza statutul pe care il dorim!
Cine dispune de un astfel de statut, poate ne ajuta...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Statutul nu este mare filosofie , se face dupa cum doresc membrii fondatori.
  Smecheria ar fi sa lasam un timp de o zi doua ca doritorii sa se inscrie la aceasta ferma , apoi vedem cati sunt, cu cat se vine si se pleaca la treaba.

pharaonu75

forma juridica: asociatie de producatori
numar membri: 5
numar stupi: 300
dispunere stupi: 5 pavilioane mobile
vatra stupina:....
mijloc de transport:.....
utilaje tamplarie:............


mai completati lista cu ce credeti ca mai trebuie, dupa care mai vedem...

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

In primul rand, pentru ca se va munci la gramada, o cerinta importanta este ca cei 5 membri sa fie din zone apropiate, eventual din aceeasi localitate! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

b) 5 apicultori cu experienta si 300 de famili nu poate aduce profit. Asta ar fi doar un fel de cooperativa de subexistenta. La 5 apicultori care s-ar intelege bine s-ar mai usura munca un pic dar nimica altceva. Pt a deveni profitabil ar trebui cel putin 500 de familii. Astfel vor impartii utilajele si se vor rota la munca de inspectie sau recoltare a polenului. Extractia de miere impreuna pt a pune ramele goale inapoi cat mai repede.
La asa grup puterea de cumparare va creste si vor aparea ceva economii.
Dar, apicultorul are o minte independenta si asociatiile sunt extrem de rare.
Orgoliile sunt mari si ...... sansele ca 5 sa traga la aceasi carutza sunt fff rare.

pharaonu75

Asta cu munca la gramada! Daca fiecare munceste individual este alta treaba... nu au cum sa intervina orgoliile... personal consider ca munca separat, la fel si incasarea banilor pe produse, este cea mai fericita optiune!
Ai dreptate cu cei 500 de stupi, asta ar insemna 100 de fiecare membru... insa la inceput, in primul an, 300 de stupi sunt suficienti pentru a pune pe picioare grupul de producatori si a vedea cam cu ce se mananca activitatea asta in asociere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 03, 2010, 10:30:50 PM
In primul rand, pentru ca se va munci la gramada, o cerinta importanta este ca cei 5 membri sa fie din zone apropiate, eventual din aceeasi localitate! :nod:
Exact invers vad eu.
Daca sunt din zone diverse se pot duce albinele dupa sezon la cules la fiecare in zona.
Eu deja ma orientez cum sa folosesc terenul lui Antonio la 200 km mai la nord de al meu.
Fiind din zone diverse apar anumite avantaje.
Intrebarea este cati lei produce un stup?

alvo

#22
da!
prin asocierea asta se presupune ca vom obtine un profit mai mare decat ca individual!
alfel,de ce ne-am asocia?scopul firmei este sa obtina profit!
deci,va propun sa luam fiecare element constitutiv al bazei materiale,sa-l definim sa-l  cuantificam cantitativ si valoric si sa-l dimensionam optim!
ca tot nu prea avem ce face si decat sa ne certam intre noi sau cu cei de pe stuparitul haideti sa construim ceva,chiar ipotetic,pana la prima turta!

D006

  Deja se vorbeste de grup de producatori   :rotfl:  si ce o sa produceti ?

pharaonu75

Pai in zona mea este rapita, salcam, amorfa, floare, scaieti, menta... toate astea se intind pe o zona de maxim 45 km!
Deci eu impreuna cu alte patru persoane din localitate pot face asa ceva...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2010, 10:57:12 PM
  Deja se vorbeste de grup de producatori   :rotfl:  si ce o sa produceti ?

pescarii sunt organizat in asociatii de producatori piscicoli... aia ce produc?   ei doar pescuiesc si predau pestele la cherhanaua asociatiei !

Razi de noi Dragose, dar mai bine ne-ai spune cum este cu asociatia ta, ca sa invatam si noi!!!
Sau ti-e frica de concurenta? Ar trebui pentru ca vin tare din urma!! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 03, 2010, 11:00:06 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2010, 10:57:12 PM
  Deja se vorbeste de grup de producatori   :rotfl:  si ce o sa produceti ?
1. pescarii sunt organizat in asociatii de producatori piscicoli... aia ce produc?   ei doar pescuiesc si predau pestele la cherhanaua asociatiei !
2. Razi de noi Dragose, dar mai bine ne-ai spune cum este cu asociatia ta, ca sa invatam si noi!!!
Sau ti-e frica de concurenta? Ar trebui pentru ca vin tare din urma!! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
1. Pai e la fel ca apicultori cu procesatorii.
2. Tu daca tot zici adevarul o sa ajungi pe lista neagra.  :nono:

alvo

Citat din: dragos2006 din Decembrie 03, 2010, 10:57:12 PM
  Deja se vorbeste de grup de producatori   :rotfl:  si ce o sa produceti ?
denumirea nu conteaza!
producem miere,polen,roiuri,familii de albine si ocazional,propolis!

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Decembrie 03, 2010, 11:04:59 PM
Tu daca tot zici adevarul o sa ajungi pe lista neagra.  :nono:

Dar nu am spus cu rautate... am spus cu intentia de a cere informatii de la cineva care le detine... iar Dragos, orice ai spune, detine destula informatie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: alvo din Decembrie 03, 2010, 11:07:22 PM
producem miere,polen,roiuri,familii de albine si ocazional,propolis!

+ venin, laptisor de matca, ceara si chia matci.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube