Cum se construieste un TBH

Creat de pharaonu75, Decembrie 02, 2010, 11:09:11 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pentru delectarea vizitatorilor se poate monta pe unul din peretii TBH-ului o foaie de sticla, in asa fel incat sa constituie o fereastra prin care sa poata fi vazute albinele... merita efortul... iar privelistea din interior este pe masura stradaniei! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Asa se fac ramele pentru TBH
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

sar'mana...ma apuc de citit, ca am un pic de timp in seara asta...bag la cap, sa stiu ce am de facut... :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 03, 2010, 07:45:37 PM
Rame pentru TBH

Ideea este ca la noi e mai ieftin sa faci ramele din stinghii, ca-s mai ieftine decat tijele cilindrice...sau sa faci numai partea superioara a ramei, cu canal, sa torni ceara in ele, si pe urma sa lasi albinele in pace, sa-si faca singure treaba...asta daca vrei sa folosesti la maxim ideea de eficienta si simplitate asociata cu TBH...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2010, 05:19:29 PM
Asa se fac ramele pentru TBH

amatori, dom'le...cum, direct din circular? pai de aia mi-am facut eu masa de frezat stationar? o sa pun un bit de frezare drept, de 6 mm, il scot 5-10 mm in sus, pun 2 semne pe reazem, si le frezez corespunzator...arata si bine, si merge si mai rapid decat la circularul de mana...

Mai exista o varianta: cu noul circular de debitat pot face si canale...lucrez in ala...si tot iese mai drept si mai frumos decat la nenea asta...oricum, astea vor fi ramele de plecare...atat si nimic altceva...primul roi pe care il prind (poate le scot pe alea naturale, din pod de la tipul din comuna de langa Pitesti...) in asa ceva il pun...pe bune...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Si ceva detalii, insa dimensiunile sunt in inch!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Si fratele sau arab, care prezinta mici modificari!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Nu-i nicio problema ca-s dimensiunile in inchi...am o ruleta care e gradata si in inchi, si in mm...si o folosesc pe aia... e mai rapid asa decat sa refac toate dimensiunile...  :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Exact la acel gen de ruleta ma gandeam eu ca ar trebui folosita!
Dar meseriashul a grait inaintea mea! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Uite si un tip de hranitor pentru TBH!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Peste acesta se aseaza ceva subtire, eventual o folie sau o plasa, care eventual sa acopere si 1-2 rame in stanga si in dreapta hranitorului, dupa care se pune capacul!
Albinele vor intra prin spatiile decupate in lateralul hranitorului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

nu-s chiar asa de meserias...acum cativa ani, cand gaseam numai proiecte in inchi, pe la americani, si munceam juma' de zi sa refac toate dimensiunile, am pus intr-o zi ochii pe una din astea intr-un magazin de "jucarii", si, pentru "colosala" suma de vreo 8 lei, am cumparat-o...de atunci nu mai sunt probleme...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Pe fund sa le pui plasa de tantari... TBH cu fund antivarooa! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

am vreo 3 m ramasi de anul asta...si e verde la culoare...hihihi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Uite aici cum se mai poate face... un TBH!

prima parte
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube