Facelia

Creat de milu56, Aprilie 06, 2011, 09:24:26 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

Buna,
  Poate careva sa-mi spuna (din experienta proprie) care este cantitatea de miere care se poate obtine pe un ha de facelia? Merita sa investesti in cultivarea ei? Pe net am vazut tot felul de cifre dar teoria nu-i tot una cu practica...
Sorin Pop

tassevasi

Citat din: sorinnel din Februarie 24, 2012, 08:59:14 PM
Buna,
  Poate careva sa-mi spuna (din experienta proprie) care este cantitatea de miere care se poate obtine pe un ha de facelia? Merita sa investesti in cultivarea ei? Pe net am vazut tot felul de cifre dar teoria nu-i tot una cu practica...


Nu am experienta proprie ,dar dupa cum spune in carte facelia are 300-1000 kg/ha nectar  ,este trecuta la cantitati f bune de nectar si buna la polen , perioada de inflorire  mai - octombrie .
   Deci merita .
  Spor la treaba .

sorinnel

As vrea sa cumpar un Kg samanta facelia. Ma poate ajuta cineva?
Sorin Pop

jonny_it

Citat din: sorinnel din Martie 01, 2012, 03:36:22 PM
As vrea sa cumpar un Kg samanta facelia. Ma poate ajuta cineva?

Cauta aici:  http://forum-anunturi.apiardeal.ro/

jonny_it


sorinnel

Citat din: jonny_it din Martie 01, 2012, 03:52:42 PM
Si eu trebuie sa ma duc sa cumpar paine, ma ajuta cineva(adica sa se duca sa cumpere pentru ca au nu am chef)? Cam asa sunt si intrebarile astea  :rotfl:

Folositi google si gasiti  :)

http://www.google.ro/#hl=ro&sclient=psy-ab&q=seminte+facelia&pbx=1&oq=seminte+facelia&aq=f&aqi=g2&aql=&gs_sm=3&gs_upl=1105l3221l0l3371l15l11l0l4l4l0l180l1367l3.8l15l0&gs_l=hp.3..0l2.1105l3221l0l3371l15l11l0l4l4l0l180l1367l3j8l15l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.,cf.osb&fp=f32a5f8440fab901&biw=1600&bih=780

  Imi pare rau, dar nu cred ca ai inteles intrebarea. Cand mergi sa cumperi paine, gasesti paine de la mai multe brutarii. De unde stii care sa o alegi? Nu inrebi pe cineva care paine e mai buna?
   Am intrebat deoarece am inteles ca sunt doua soiuri de facelia un soi care da max 100kg mere/ha si celalalt care da 600-1000kg miere/ha. Eu asteptam o recomandare, o persoana/firma de la care cineva a cumparat o samanta de calitate, cu germinatie buna,  pt ca, in momentul de fata, nu poti sa ai incredere in oricine...
Sorin Pop

costin76

Sorinel daca te gandesti sa umpli butoaie cu miere de la facelia nu o sa ai nici o sansa,poate ceva cules de intretinere(aici trebuie sa te gandesti daca merita costurile-teren proprietate sau arenda
               -costuri lucrat teren(daca nu ai utilajele tale)
               -pretul semintelor
  Acum sa spun cateva din experinta mea cu facelia:28fam albine ale mele+aprox 50 fam care ar fi putut veni -2 Ha facelia la 150 m de stupina = 0 Kg miere in butoi
  Perioada de inflorire a fost undeva dupa salcam

centrifuga

Citat din: gabush86 din Ianuarie 28, 2012, 12:07:23 PM
"productia de miere la hectar variaza foarte mult sub influenta factorilor pedologici, a evolutiei timpului in perioada de vegetatie,a epocii de semanat si a agrotehnicii aplicate"

Ce inseamna mai exact, mai pe larg, treburile astea ??
am fost cu albinele la facelia,pe vremea cand institutul de la Fundulea cultiva suprafete mari cu aceasta planta in vederea obtinerii de samanta care era exportata in Germania;
era respectata tehnologia,soiul era cel melifer,dar productia de miere varia de la an lan.in functie de doi factori(identificati de mine):seceta si vantul
daca in perioda de inflorire nu ploua,secretia de nectar zero!sistemul radicular al acestei buruieni nu este de profunzime si lipsa apei o afecta grav.
daca in prima parte a zilei batea vantul,albinele nu carau decat polen-nectarul nu era secretat sau se usca,asa cum se intampla si la tei.
cultivarea faceliei doar pentru albine,este f.riscanta dpdv economic!

costin76

De plouat nu m ai tin minte, dar vantul a batut in acel an de nu se puteau aseza albinele pe flori

sorinnel

deci... se pare ca ,   cultivarea faceliei pt miere nu este rentabila. Ma gandeam la cultivarea ai pt ca am vazut o stastistica in care facelia era trecuta ca a doua planta melifera din Romania (salcam-1200kg/ha ; facelia- 800kg/ha)....
Sorin Pop

pharaonu75

Ar merge folosita mai mult ca un cules de intretinere decat ca unul de recolta.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gurauflorin88

Salut,
Stie cineva de unde pot cumpara seminte de Phacelia tanacetifolia. Am gasit ceva pe google dar vreau o indrumare de la cineva care a cultivat planta aceasta. Imi trebuie pentru 3 ha. Multumesc

pharaonu75

Seminte gasesti pe la targurile apicole, care sunt foarte multe in aceasta perioada a anului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bistriteanul

In revista Romania Apicola nr.1/2012 este publicat un articol in care un apicultor prezinta experienta care a avut-o, cantitatea de miere recoltata de pe 6 ha de cultura facelia.
A semanat la 30 martie si inflorirea masiva a inceput dupa 60 zile.
A amplasat 40 de stupi la o distanta de 1.5 km de lan (distanta mare, nu a avut alt loc) si  a recoltat 590 de kg de miere.
In zona au mai fost si alti stupari in satele invecinate la 1 km, si 3 km, cu aproximativ inca 60-70 de stupi, stupari care nu si-au explicat de unde li s-au umplut stupii cu miere.
Nu stiu daca ia rentat sa cultive dar vecinii lui cu siguranta s-au bucurat, cel putin cei care au fos la 1km (mai aproape) au recoltat mai mult decat stuparul cultivator.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

milu56

Citat din: Bistriteanul din Martie 05, 2012, 09:52:37 AM
In revista Romania Apicola nr.1/2012 este publicat un articol in care un apicultor prezinta experienta care a avut-o, cantitatea de miere recoltata de pe 6 ha de cultura facelia.
A semanat la 30 martie si inflorirea masiva a inceput dupa 60 zile.
A amplasat 40 de stupi la o distanta de 1.5 km de lan (distanta mare, nu a avut alt loc) si  a recoltat 590 de kg de miere.
In zona au mai fost si alti stupari in satele invecinate la 1 km, si 3 km, cu aproximativ inca 60-70 de stupi, stupari care nu si-au explicat de unde li s-au umplut stupii cu miere.
Nu stiu daca ia rentat sa cultive dar vecinii lui cu siguranta s-au bucurat, cel putin cei care au fos la 1km (mai aproape) au recoltat mai mult decat stuparul cultivator.
Nu iese la calcul,am vazut in postarea lui sorinel de mai sus undeva 800 kg./ ha.dar din 6 ha!!!!!