Facelia

Creat de milu56, Aprilie 06, 2011, 09:24:26 PM

« precedentul - următorul »

Bistriteanul

Citat din: milu56 din Martie 11, 2012, 09:38:06 AM
Citat din: Bistriteanul din Martie 05, 2012, 09:52:37 AM
In revista Romania Apicola nr.1/2012 este publicat un articol in care un apicultor prezinta experienta care a avut-o, cantitatea de miere recoltata de pe 6 ha de cultura facelia.
A semanat la 30 martie si inflorirea masiva a inceput dupa 60 zile.
A amplasat 40 de stupi la o distanta de 1.5 km de lan (distanta mare, nu a avut alt loc) si  a recoltat 590 de kg de miere.
In zona au mai fost si alti stupari in satele invecinate la 1 km, si 3 km, cu aproximativ inca 60-70 de stupi, stupari care nu si-au explicat de unde li s-au umplut stupii cu miere.
Nu stiu daca ia rentat sa cultive dar vecinii lui cu siguranta s-au bucurat, cel putin cei care au fos la 1km (mai aproape) au recoltat mai mult decat stuparul cultivator.
Nu iese la calcul,am vazut in postarea lui sorinel de mai sus undeva 800 kg./ ha.dar din 6 ha!!!!!

Nu stiu ce ati dori sa iasa din calcul, dar va recomand sa revizuiti calculul, tinand cont de numarul de albine din fiecare stup participante la cules, numarul de stupi, pozitia si distanta fata de sursa de cules, viteza de zbor al albinelor in gol si in plin  influentata de viteza si directia vantului tinand cont de durata si efectul in rafala. Calculul va rog sa-l efectuati de cel putin 2 ori si sa ni-l prezentati in forma sa detailiata.
Va multumesc anticipat.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

marius_vfp

#61
daca domnu milu citea atent si printre randuri vedea ca in zona nu era singurul apicultor cel care a insamantat facelia , la eucalipt prin spania e alta treaba  :yellowcard: plus de asta porin toate rapoartele sunt date cantitatile de nectar pe care le pot secreta plantele respective dar sa nu ne amagim nectarul e una mierea extrasa e alta , asa ca.......
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva